Co nowego

Wielkie święto literatury na horyzoncie

Fot. Magdalena Czernek

Fot. Magdalena Czernek

Są w życiu gdyńskiego miłośnika literatury chwile, na które czeka jak na Gwiazdkę. I po miesiącach czekania okazuje się, że do święta został już tylko tydzień. 26 sierpnia wystartuje festiwal Miasto Słowa, który po raz kolejny towarzyszy Nagrodzie Literackiej GDYNIA. Oznacza to spotkania z nominowanymi i laureatami Nagrody Literackiej GDYNIA, akcje miejskie, pokazy filmów i panele dyskusyjne z udziałem pisarzy i pisarek. I wreszcie moment kulminacyjny, czyli ogłoszenie laureatów NLG 2019.
 
Za rok świętować będziemy 15-lecie Nagrody, tymczasem przed nami emocje, związane z wyborem najlepszych czterech książek wydanych w 2018 roku. Uważam, że właśnie w tym tkwi największa siła Nagrody – nie wybieramy jednej książki, ale honorujemy dokonania w czterech różnych kategoriach: eseju, poezji, prozie i przekładzie na język polski. Napięcie oczekiwania na werdykt Kapituły złagodzi nieco Festiwal Miasto Słowa, czyli tydzień fantastycznych wydarzeń przeznaczonych dla wszystkich miłośników literatury – debat, spotkań, koncertów i warsztatów dla najmłodszych oraz całych rodzin – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.



W dniach 26 sierpnia–1 września
gościć będziemy w Gdyni znamienitych polskich autorów i autorki, w tym: Marka Bieńczyka, Paulinę Pidzik, Wita Szostaka, Marcina Wichę, Olgę Drendę, Tomasza Pindla, najnowsze powieści przedstawią Tomasz Organek, Łukasz Orbitowski czy Jacek Dehnel, a muzycznie porwie nas zespół Dylan.pl.
 
Pierwszego dnia będziemy mogli zobaczyć fragment gigantycznej kolekcji zdjęć Macieja Parowskiego, legendarnego redaktora „Nowej Fantastyki” w ramach wystawy Maciej Parowski. In Memoriam. Autorki i autorzy, którzy wyszli spod jego ręki, wielokrotnie gościli już na festiwalu i byli wśród nominowanych do gdyńskich Kostek Literackich. O tych po raz pierwszy prezentowanych zdjęciach z archiwum Macieja Parowskiego opowie kurator Artur Wabik
Tego samego dnia odbędzie się spotkanie z Tomaszem Pindlem i Wojciechem Orlińskim, którzy porozmawiają, czym jest, był i będzie fandom.
 
W poniedziałek w Gdyni gościć będzie również Wit Szostak, to pierwsze z licznych spotkań autorskich wokół nowych książek. Swoje najnowsze powieści przedstawią też Łukasz Orbitowski, Jacek Dehnel czy Tomasz Organek – spotkania prowadzi Agnieszka Szydłowska. Będzie też okazja, by posłuchać wierszy z debiutanckiego tomu Pauliny Pidzik oraz wziąć udział w spotkaniu z Markiem Bieńczykiem, które poprowadzą Zofia Król i Marcin Wicha.
 
Rozmowy dotyczyć będą rzeczach istotnych, które znaleźć można w literaturze, stąd spotkania zatytułowane „Małe matczyzny”, „Surrealistki?” czy „Wsłuchani w przyrodę”. Będą one próbą diagnozy, co w nowych polskich książkach piszczy, a czasami wręcz krzyczy. Jednocześnie to, że z uwagą wsłuchiwać się będziemy w odgłosy przyrody, kobiece głosy opowiadające historię historii czy w końcu w formalnie nowatorskie prozatorskie miniatury, będzie świadectwem wcześniejszego czytelniczego niedosytu. Wisienką na torcie będzie spotkanie z laureatami Nagrody Literackiej GDYNIA, które poprowadzi Michał Nogaś.       
 
Dopełnieniem spotkań literackich jest kino i muzyka. 31 sierpnia wysłuchamy koncertu w ramach projektu Filipa Łobodzińskiego Dylan.pl. Koncert w Blues Clubie poprzedzi odczytanie poematu „Koniec wakacji” przez jego autorów – Marcinów Barana i Sendeckiego. Z kolei program filmowy, dokumentalny i fabularny poszerza poruszaną na festiwalu tematykę: fantomowe „Głos Pana” i „Wizyta”, „Matki”, „Małe matczyzny”, Obyś się udławił – kuchnia dyktatorów, a więc film „Kucharze historii”, kłopoty noblisty w „Honorowym obywatelu” czy, niewymagająca dodatkowego komentarza, premierowo pokazana, „Ferrante Fever. Gorączka czytania”.
 
Ważnym elementem festiwalu są też spotkania dla dzieci, w tym przede wszystkim niedzielny piknik rodzinny, podczas którego odbędą się spotkania z Marcinem Wichą, Agnieszką Taborską i spektakl Teatru Uszytego. 
 
Festiwal literacki nie byłby festiwalem literackim, gdyby nie towarzyszyła mu księgarnia – w Mieście Słowa jest nią księgarnia Vademecum. Na jej stoisku, przez cały czas trwania festiwalu, kupić będzie można książki nominowanych i gości. Festiwalowe pozycje można też wypożyczyć w filiach Biblioteki Gdynia.
 

Na większość wydarzeń wstęp jest wolny. Projekcje filmowe w Gdyńskim Centrum Filmowym kosztują 12 zł. Na warsztaty obowiązują zapisy i limit miejsc! Koncert Dylan.pl - 50 zł – Gdynia Blues Club.
 
Szczegółowy program dostępny na: www.nagrodaliterackagdynia.pl i facebooku Nagrody Literackiej Gdynia.
 
 
 Źródło: www.nagrodaliterackagdynia.pl

  • ikonaOpublikowano: 19.08.2019 15:15
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.08.2019 09:10
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze