Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Wojciech Szczurek odznaczony za zasługi dla samorządu terytorialnego

Medal za zasługi samorządu terytorialnegoPrezydent Gdyni Wojciech Szczurek odznaczony za zasługi dla samorządu terytorialnego. 38 samorządowców z województwa pomorskiego otrzymało z rąk ministra administracji i cyfryzacji Andrzeja Halickiego Odznaki Honorowe za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego. Odznakę otrzymał także radny Gdyni Stanisław Szwabski oraz pośmiertnie Franciszka Cegielska - Prezydent Gdyni w latach 1990 - 1998. Uroczystość odbyła się 3 września 2015 r. w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.

„Ostatnie 25 lat należy do samorządowców, którzy - przy zmieniającej się na przestrzeni lat sytuacji politycznej i gospodarczej w kraju - codziennie pracują na rzecz wspólnot lokalnych i regionalnych" - mówił podczas spotkania z samorządowcami Minister Andrzej Halicki.

Dyplom w uznaniu zasług dla samorządu terytorialnego nadany prezydentowi miasta Gdyni Wojciechowi SzczurkowiWojciech Szczurek aktywność samorządową poprzedzoną działalnością obywatelską (współtworzył Komitet Obywatelski) rozpoczął w 1990 roku, kiedy został radnym Rady Miasta Gdyni. W latach 1991 - 1998 był Przewodniczącym Rady Miasta Gdyni, równocześnie reprezentował miasto w Sejmiku Samorządowym Województwa Gdańskiego. Od 1998 roku jest Prezydentem Gdyni. W wyborach samorządowych w 2014 roku uzyskał wśród mieszkańców miasta ponad 79% poparcia w pierwszej turze.

Stanisław Szwabski również jest związany z gdyńskim samorządem od 1990 roku. Po pierwszych demokratycznych wyborach samorządowych został radnym Miasta Gdyni. W latach 1990 - 1994 był członkiem Zarządu Miasta odpowiedzialnym za strategię rozwoju Gdyni, wdrożenie procesu przygotowania dla Gdyni nowej generacji planów zagospodarowania przestrzennego. W latach II kadencji - wiceprzewodniczący Rady Miasta. Po wyborach w 1998 został przewodniczącym Rady. Sprawowanie tej funkcji ponownie powierzyła mu Rada IV, a także V Kadencji.
Od 1998 roku jest przedstawicielem Gdyni w Związku Miast Polskich, zaś od 2006 roku jest członkiem zarządu ZMP. Również od 2006 roku jest członkiem Komitetu Regionów w Brukseli, najwyższego przedstawicielstwa wszystkich szczebli samorządów Unii Europejskiej, gdzie reprezentuje polskie miasta.

Odznaczona pośmiertnie Franciszka Cegielska dwukrotnie: w maju 1990 r. i w czerwcu 1994 r. w wyniku wyborów samorządowych została radną i prezydentem Gdyni. Należała do rozmaitych gremiów inicjujących i opiniujących akty prawne, które miały na celu umocnienie roli samorządu gminnego. Przez dwie kadencje pełniła funkcję wiceprezesa Związku Miast Polskich, od 1993 r. była członkiem Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W wyniku wyborów samorządowych 11 października 1998 r., w których uzyskała najwyższą liczbę głosów w województwie, została Przewodniczącą Sejmiku Wojewódzkiego. Od marca 1999 r. była Ministrem Zdrowia. W rankingach popularności polityków oceniana była wysoko jako skuteczny menadżer, tytan pracy, kobieta sukcesu.

Medal za zasługi samorządu terytorialnegoUstanowiona w czerwcu 2015 r., Odznaka jest wyróżnieniem nadawanym przez ministra administracji i cyfryzacji za za szczególne zasługi na rzecz samorządu terytorialnego, w szczególności:

• za działalność w organach jednostek samorządu terytorialnego, związkach i stowarzyszeniach jednostek samorządu terytorialnego;
• za wykonywanie zadań dotyczących samorządu terytorialnego w urzędach administracji publicznej oraz w urzędach organów władzy publicznej;
• za pracę naukową i badawczą dotyczącą zagadnień związanych z działalnością samorządu terytorialnego.

Wśród odznaczonych znaleźli się m.in. prezydenci Gdańska Paweł Adamowicz, Sopotu Jacek Karnowski, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i przewodniczący sejmiku woj. pomorskiego Jan Kleinszmidt.

 

ikona

Najnowsze