Co nowego

Wystartowało ćwiczenie Kormoran-21. Lotnicy morscy w akcji

Startujący samolot patrolowo-rozpoznawczy M28B 1R Bryza fot. kmdr ppor. Marcin Braszak

Startujący samolot patrolowo-rozpoznawczy M28B 1R Bryza fot. kmdr ppor. Marcin Braszak

10 dni działań, niemal 40 zadań lotniczych i 160 godzin w powietrzu. Rozpoczęło się największe i najważniejsze w tym roku ćwiczenie Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Odbywa się ono pod kryptonimem Kormoran-21. Ma na celu m.in. doskonalenie umiejętności załóg samolotów i śmigłowców w prowadzeniu działań związanych ze zwalczaniem okrętów podwodnych czy ratownictwem morskim. Ćwiczenie potrwa do piątku, 13 sierpnia.


Ćwiczenie Kormoran-21 rozpoczęło się w środę, 4 sierpnia. Wtedy na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego na Babich Dołach, skąd będą operować załogi śmigłowców i samolotów, odbyła się zbiórka żołnierzy. Podczas niej kmdr pil. Andrzej Szczotka – kierownik ćwiczenia i dowódca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej udzielił wszystkim uczestnikom niezbędnych wskazówek i przekazał wytyczne.
 
W ramach ćwiczenia żołnierze będą wykonywać różnego rodzaju zadania. W ciągu dziesięciu dni spędzą w powietrzu ponad 160 godzin, realizując niemal 40 szczegółowo zaplanowanych działań lotniczych. Wszystko po to, aby sprawdzić i podnieść swoje umiejętności. Główne cele ćwiczenia to doskonalenie zadań wykonywanych przez stanowiska dowodzenia baz lotnictwa morskiego, zgrywanie ich z podległymi wojskami oraz doskonalenie załóg śmigłowców i samolotów w prowadzeniu działań związanych ze zwalczaniem okrętów podwodnych, ratownictwem morskim czy rozpoznaniem powietrznym i niszczeniem obiektów nawodnych.
 
Kormoran-21 to największe ćwiczenie lotnictwa morskiego. Dlatego na oksywskie lotnisko przebazowały się samoloty i śmigłowce z innych baz. To śmigłowce Mi-14PŁ, W-3WARM i Mi-2 z Grupy Lotniczej 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie oraz samolot patrolowo-rozpoznawczy M28B 1R z Grupy Lotniczej 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach. W ćwiczeniu bierze udział także śmigłowiec AS365 Dolphin z Sił Powietrznych Litwy, którego załoga będzie trenować epizody SAR, współdziałając z załogami śmigłowców W-3WARM z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz okrętami.
 
Epizody lotnicze będą się odbywać głównie na poligonach morskich od Kołobrzegu, po Półwysep Helski i Zatokę Gdańską. Podczas niektórych zadań lotnicy morscy będą działać razem z jednostkami 3. Flotylli Okrętów oraz 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, które w tym samym czasie biorą udział w ćwiczeniach pod kryptonimami Ostrobok-21 i Wargacz-21.
 
Z kolei w ramach epizodów poszukiwawczo-ratowniczych (SAR) żołnierze będą współpracować z jednostkami Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa oraz 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Załogi śmigłowców W-3WARM i AS365 będą ćwiczyć m.in. masową ewakuację z pokładu okrętów, pojedyncze epizody SAR, a także ewakuację medyczną z terenu przygodnego.
 
Zwalczanie okrętów podwodnych i nawodnych to domena załóg śmigłowców Mi-14PŁ i pokładowych SH-2G. Te ostatnie będą ćwiczyć również starty i lądowania z pokładu fregaty. Rolą samolotów patrolowo-rozpoznawczych z Siemirowic będzie rozpoznanie obszarów morskich, naprowadzanie śmigłowców SAR na okręt, z którego będzie prowadzona ewakuacja oraz wskazywanie celów dla samolotów Sił Powietrznych i Morskiej Jednostki Rakietowej. Osłonę działań zapewnią samoloty Su-22 i MiG-29 z 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.
 
Ponadto na lotniskach odbędą się ćwiczebne alarmy bojowe, a plutony chemiczne będą usuwały pozorowane skażenia. Nad przebiegiem manewrów czuwają specjaliści z dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz stanowisk dowodzenia w 43. i 44. Bazie Lotnictwa Morskiego.
 
Ćwiczenia zakończą się w piątek, 13 sierpnia.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 05.08.2021 11:35
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (magdalena.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 05.08.2021 12:06
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze