Od lipca remont Sali Obsługi Mieszkańca i zmiany w funkcjonowaniu urzędu. Szczegóły w komunikacie. 
Co nowego

Z wizytą w Domu Uphagena - spotkanie konsulów

Spotkanie Stowarzyszenia Konsulów Honorowych w Polsce. Na zdjęciu (od lewej): Sławomir Kalicki, Magdalena Pramfelt - Honorowy Konsul Generalny Szwecji w Gdańsku, Alain Mompert - Konsul Honorowy Francji // fot. Anna Rezulak

Spotkanie Stowarzyszenia Konsulów Honorowych w Polsce. Na zdjęciu (od lewej): Sławomir Kalicki, Magdalena Pramfelt - Honorowy Konsul Generalny Szwecji w Gdańsku, Alain Mompert - Konsul Honorowy Francji // fot. Anna Rezulak

W poniedziałek, 24 lutego 2020 o godzinie 15.00 w siedzibie Stowarzyszenia Konsulów Honorowych w Domu Uphagena w Gdańsku odbyło się doroczne spotkanie zrzeszonego Korpusu Konsulów Honorowych w Polsce.
 
Spotkania nawiązują do blisko 100-letniej tradycji spotkań rodziny Uphagenów, podczas których mieszczanie dyskutowali o rozwoju i przyszłości miasta oraz dzielili dywidendy będące wynikiem gospodarczych osiągnięć.
 
Tradycja ta jest podtrzymywana i co roku w Domu Uphagena można spotkać przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, reprezentantów władz, przedstawicieli sejmu i senatu, służb mundurowych, świata kultury i nauki oraz gospodarki.
 
Tegorocznemu wydarzeniu towarzyszyła prezentacja książki pod tytułem „Dzieje przedstawicielstw Królestwa Danii w Gdańsku i Gdyni” (Wydawnictwo Bernardinum). To praca zbiorowa profesora Arnolda Kłonczyńskiego, Piotra Paluchowskiego, Jana Daniluka i Jana Wołuckiego, która omawia stosunki polityczne, społeczne i gospodarcze między Królestwem Danii, Gdańskiem i Gdynią od wczesnego średniowiecza po współczesność. Znajdują się w niej między innymi informacje o wszystkich wysłannikach królów Danii do Gdańska i notki biograficzne stałych przedstawicieli (czyli konsulów), których od 1625 roku w Gdańsku i Gdyni było 49.

Patronat nad tą publikacją objął Duński Instytut Kultury. Wstęp napisał ambasador Ole Egberg Mikkelsen, teksty z łaciny tłumaczył ksiądz biskup prof. Julian Wojtkowski, a recenzję naukową przygotował prof. Sławomir Kościelak.
 
Tradycje konsulów honorowych w Gdańsku są bogate i wielowiekowe. Funkcje te piastowali przeważnie mieszczanie i kupcy, a wszystko zaczęło się od placówki francuskiej założonej za czasów Zygmunta III Wazy. Potem w ślady Francuzów poszły Niderlandy i Szwecja.

Konsulów honorowych w Trójmieście stale przybywa, obecnie jest ich około 30. W ostatnich latach dołączyli do tego grona przedstawiciele Seszeli, Turcji, Malty, Luksemburga i Bułgarii.

Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na poczęstunek i lampkę wina.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 25.02.2020 11:51
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (magdalena.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.02.2020 13:56
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona

Najnowsze