Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie. Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

Zagraj z orkiestrą w zabytkowym „trajtku”

Jeden z zabytkowych trolejbusów, które kursowały przy okazji finału WOŚP w 2018 roku, fot. Dawid Linkowski / archiwalne

Jeden z zabytkowych trolejbusów, które kursowały przy okazji finału WOŚP w 2018 roku, fot. Dawid Linkowski / archiwalne

Zapaleni miłośnicy komunikacji miejskiej zawsze czekają na tę okazję – w najbliższą niedzielę na specjalną, orkiestrową trasę wyjadą zabytkowe trolejbusy. Wiekowy ZiU i Jelcz będą z okazji finału WOŚP bezpłatne kursować na trasie od dworca Gdynia Główna do pętli w Sopocie.


Atrakcji związanych z corocznym finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest w Gdyni mnóstwo, ale niektóre są na tyle nietypowe, że cieszą wyjątkowo. Jednym ze stałychelementów, które wiążą się z orkiestrowym graniem w Trójmieście stały się specjalne kursy zabytkowych trolejbusów – jednego z komunikacyjnych symboli miasta.

„Ziutek” i Jelcz będą czekać na chętnych


Nie inaczej będzie też w tym roku, zatem pasjonaci transportu publicznego, ale i po prostu fani większych pojazdów mogą szykować się na niedzielną przejażdżkę po Gdyni dwoma zabytkami: legitymującymi się „żółtymi tablicami” trolejbusami ZiU 682B i Jelczem 120MTE.

Zabytkowy ZiU 682B w zajezdni gdyńskiego PKT, fot. facebook.com/zkmgdynia
Zabytkowy ZiU 682B w zajezdni gdyńskiego PKT, fot. facebook.com/zkmgdynia

Pierwszy z nich, popularny „Ziutek”, to radziecka konstrukcja, którą zaczęto produkować na masową skalę jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku (do Gdyni trafiały od 1975 roku), a drugi – słynny pojazd produkowany od 1996 roku w kilku polskich fabrykach (w gdyńskiej komunikacji wykorzystywano kilkanaście sztuk dostarczanych od 1997 roku). To zatem idealna okazja, aby odświeżyć komunikacyjne wspomnienia sprzed ponad 40 lat!

Po lewej stronie widoczny Jelcz 120MTE, który niegdyś regularnie kursował na liniach ZKM Gdynia, fot. facebook.com/zkmgdynia

Po lewej stronie widoczny Jelcz 120MTE, który niegdyś regularnie kursował na liniach ZKM Gdynia, fot. facebook.com/zkmgdynia

Jak skorzystać z przejazdu zabytkowym „trajtkiem”? W najbliższą niedzielę (30 stycznia) należy szukać charakterystycznych pojazdów oznaczonych jako linia 30T od godziny 9:30 do 19:00. Najłatwiej będzie znaleźć je na dworcu Gdynia Główna, skąd będą za każdym razem rozpoczynać swoją trasę.

- Przejazdy linią 30T będą bezpłatne dla pasażerów. W pojazdach prowadzona będzie zbiórka dobrowolnych datków na rzecz WOŚP, przez uprawnionych wolontariuszy legitymujących się odpowiednim identyfikatorem – informuje ZKM Gdynia.

Linia będzie kursować na trasie, którą na co dzień dobrze znają pasażerowie regularnej linii 21: GDYNIA DWORZEC GŁÓWNY PKP – Dworcowa – 10 Lutego – Świętojańska – al. Zwycięstwa – al. Niepodległości – SOPOT REJA. Po drodze trolejbusy zatrzymają się na wielu popularnych przystankach, chociażby przy InfoBoksie, Urzędzie Miasta Gdyni, Centrum Nauki Experyment czy w pobliżu Kolibek. Warto wziąć to pod uwagę, planując niedzielne wyprawy!

Przesiądź się na autobus i tramwaj


Końcowy przystanek na sopockiej pętli to nie koniec atrakcji – organizatorzy umożliwią też przesiadkę na kolejną specjalną linię, 30A, która wykorzysta zabytkowego Ikarusa 260 i będzie jeździć z Sopotu do pętli tramwajowej w Gdańsku-Oliwie. Tam z kolei będą czekać zabytkowe tramwaje Konstal, oznaczone linią 30P i 30S.

Jak informuje Pomorskie Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Miejskiego, nowością 30. finału WOŚP w Trójmieście będzie natomiast opencaching. To gra terenowa, która polega na poszukiwaniu ukrytych skrzynek i pojemników. Do poszukiwań potrzebny jest nadajnik GPS lub odpowiednia aplikacja w telefonie. Skrytki będą umieszczone we wszystkich zabytkowych pojazdach uruchamianych specjalnie na linie WOŚP.

Pełen rozkład jazdy specjalnej linii trolejbusowej 30T można znaleźć na stronie internetowej PSSTM.

  • ikonaOpublikowano: 28.01.2022 11:20
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.01.2022 11:22
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze