Co nowego

Zbuduj karmnik i zaproś ptaki do Gdyni

Takie nagrody czekały na laureatów poprzedniej edycji konkursu // fot. Magdalena Czernek

Takie nagrody czekały na laureatów poprzedniej edycji konkursu // fot. Magdalena Czernek

Sikorka, wróbel, kos, sójka, rudzik – te i inne gatunki ptaków podziwiać możemy w przestrzeni miejskiej Gdyni. Chętnie odwiedzają nasze ogrody i tereny zielone. Od lat miasto zachęca do wspierania miejskiego ptactwa, poprzez konstruowanie karmników i budek lęgowych w ramach konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni”. Wkrótce startuje 24. edycja zabawy. Przygotowane budowle będzie można zgłaszać od 3 stycznia do 11 lutego 2022 roku.


Wspólne majsterkowanie to doskonała okazja do rodzinnego spędzenia czasu. Okazję ku temu od ponad dwóch dekad daje konkurs „Zapraszamy ptaki do Gdyni”, który organizowany jest przez Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni. W ramach niego należy skonstruować karmnik lub budkę lęgową, które mogą posłużyć zimującemu w mieście ptactwu.

To już 24. edycja tego wyjątkowego konkursu, w którym udział może wziąć każdy miłośnik ptaków. Zabawa ma na celu zachęcanie dzieci i młodzieży do działań na rzecz ochrony przyrody, uzupełnianie miejsc lęgowych dla ptaków, poznawanie gatunków ptaków żyjących w mieście i jego okolicach oraz edukowanie na temat właściwych zasad dokarmiania ptaków.

Karmniki i budki lęgowe będzie można zgłaszać od 3 stycznia do 11 lutego 2022 roku. Jednak już teraz zachęcamy do podjęcia wyzwania. Okres świąteczno-noworoczny to doskonały moment, by rodzinnie wykonać odpowiednią konstrukcję.

W regulaminie konkursu – dostępnym w formie załącznika do tego artykułu – znajdują się wymagania, jakie powinny spełniać przygotowywane karmniki i budki lęgowe. Organizatorzy podpowiadają jakich materiałów użyć oraz w jaki sposób zaprojektować budowlę, by była trudna do splądrowania przez drapieżniki.

Jedna z prac zgłoszonych do konkursu w ubiegłych latach // fot. Magdalena Czernek
Jedna z prac zgłoszonych do konkursu w ubiegłych latach // fot. Magdalena Czernek

Komisja konkursowa nagrodzi dziesięć najlepszych prac w kategoriach: budka lęgowa i karmnik. Przyznane zostaną także wyróżnienia. Tradycyjnie wszyscy biorący udział w zabawie otrzymają również nagrodę pocieszenia w postaci kubka. Grafiki na nim się znajdujące są co roku inne. Dla stałych uczestników jest to więc okazja do poszerzenia swojej kolekcji.

Przygotowane budki i karmniki należy dostarczyć do siedziby Wydziału Środowiska na ul. 10 Lutego 24 w Gdyni (informacja w portierni). Ostateczny termin przyjmowania prac konkursowych upływa 11 lutego 2022 roku o godzinie 15:45. Zwycięzcy zostaną wybrani do 28 lutego 2022 roku i poinformowani o nagrodzie drogą mailową.

Po ogłoszeniu wyników karmniki i budki lęgowe zostaną nieodpłatnie rozdane instytucjom, szkołom i osobom fizycznym, które wyrażą chęć umieszczenia ich na swoim terenie, a także zobowiążą się do dbania o nie.

Szczegółowe informacje na temat konkursu można uzyskać w Wydziale Środowiska pod numerem telefonu 58 668 84 78, a także w regulaminie konkursu, który stanowi załącznik do niniejszego artykułu.

  • ikonaOpublikowano: 15.12.2021 13:45
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.12.2021 13:26
  • ikonaZmodyfikował: Kamil Złoch
ikona

Zobacz także

Najnowsze