Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Zieleń w równowadze

W Gdyni nowe nasadzenia drzew są m.in. rekompensatą dla drzew usuniętych przy okazji inwestycji, fot. Michał Puszczewicz

W Gdyni nowe nasadzenia drzew są m.in. rekompensatą dla drzew usuniętych przy okazji inwestycji, fot. Michał Puszczewicz

Zbliża się moment roku, w którym zawsze są prowadzone nasadzenia nowych drzew i krzewów w całej Gdyni. Już w marcu w mieście zacznie pojawiać się nowa zieleń. Świeże nasadzenia są między innymi rekompensatą dla tych drzew, które dla zapewnienia bezpieczeństwa i ułatwienia dojazdu mieszkańcom różnych dzielnic Gdyni są usuwane jeszcze przed okresem ochronnym, czyli do końca lutego.


To standardowa procedura – co roku w marcu miejski ogrodnik rozpoczyna nowe nasadzenia w całej Gdyni. To nie tylko drzewa, ale także tysiące ozdobnych krzewów. Nowa miejska zieleń to także rekompensaty za rośliny, które wcześniej trzeba było usunąć ze względów bezpieczeństwa. Dzieje się tak chociażby przy okazji modernizacji dróg i chodników czy porządkowania miejskich terenów, gdy istniejący drzewostan ogranicza widoczność oraz stwarza zagrożenie np. w czasie wichur.

Przesadzenia i nasadzenia


Każdego roku w ten sposób przybywa w Gdyni ponad pół tysiąca nowych drzew. Tylko w 2020 roku miejscy ogrodnicy posadzili ich 537, a rok wcześniej aż 687. W tym roku w mieście pojawi się kolejnych kilkaset. Nowe nasadzenia to nie jedyna możliwość, bo podczas realizacji różnego rodzaju inwestycji można wykorzystywać też inną metodę, czyli profesjonalne przesadzenia dorosłych drzew.


Specjalistyczny sprzęt pomógł przy przesadzaniu drzew przy ulicy Wielkopolskiej, fot. Paweł Kukla / 2020
Specjalistyczny sprzęt pomógł przy przesadzaniu drzew przy ulicy Wielkopolskiej w 2020 roku, fot. Paweł Kukla
- Przy realizacji inwestycji miejskich zawsze brane są pod uwagę przyrodnicze i techniczne możliwości przesadzenia drzew, tak jak w 2019 roku, gdy zostało przesadzonych ponad 120 drzew z ulicy Wielkopolskiej – mówi Tadeusz Schenk, Ogrodnik Miasta Gdyni.

Aktualnie miasto prowadzi prace i przygotowania związane z kilkoma inwestycjami – w tym między innymi budową odcinka ulicy Spółdzielczej i Bernadowskiej, które przebiegają obok zalesionych terenów i stanowią dojazd do osiedla mieszkaniowego. Specyfika tych drzew niestety nie pozwala na udane przesadzenia, dlatego od marca będą wykonywane nasadzenia rekompensujące, które znalazły się w zakresie prac związanych z budową.

- W przypadku budowy ulicy Spółdzielczej nie było możliwości przesadzenia, ponieważ drzewa rosnące w silnym zwarciu, przystosowane do siedliska leśnego mają głębsze i znacznie silniej rozwinięte systemy korzeniowe, w związku z czym nie adaptują się do nowego miejsca po ewentualnym przesadzeniu – wyjaśnia miejski ogrodnik.

Podobna sytuacja miała już miejsce np. przy porządkowaniu poboczy ulicy Marszewskiej w 2018 roku, gdy ze względów bezpieczeństwa i wymogów dotyczących dróg publicznych gdyński Zarząd Dróg i Zieleni poszerzył pobocza i oczyścił światło drogi prowadzącej z Pustek Cisowskich w kierunku sąsiedniej gminy Szemud i Rumi. Wówczas niezbędne było, w porozumieniu z Nadleśnictwem Gdańsk, usunięcie części starych drzew, które stwarzały największe zagrożenie dla uczestników ruchu.

Gdyński ZDiZ w 2018 roku oczyścił pobocza przy ul. Marszewskiej, usuwając najbardziej zagrażające bezpieczeństwu drzewa, fot. ZDiZ Gdynia
Gdyński ZDiZ w 2018 roku oczyścił pobocza przy ul. Marszewskiej, usuwając najbardziej zagrażające bezpieczeństwu drzewa, fot. ZDiZ Gdynia

Więcej zieleni w mieście


Aby na bieżąco równoważyć zmiany zachodzące w rozwijających się dzielnicach, Gdynia regularnie poszerza ofertę miejsc, w których mieszkańcy mogą odpocząć w otoczeniu natury. Do rekompensat zieleni w postaci sadzenia nowych drzew należy też dodać krzewy, których w zeszłym roku w mieście przybyło 10 tysięcy, a w roku 2019 – aż 32 tysiące. Wszystko po to, aby w ekologiczny sposób zrównoważyć efekty każdej z nowych inwestycji, których oczekują mieszkańcy.

Otwarcie pierwszego etapu Parku Centralnego w 2019 roku, fot. Michał Puszczewicz
Otwarcie pierwszego etapu Parku Centralnego w 2019 roku, fot. Michał Puszczewicz

Dziś przyjazna zieleń w mieście to jedna z podstaw wysokiej jakości życia, dlatego Gdynia przygotowuje Park Centralny, którego dwa z trzech planowanych etapów już zostały oddane do użytku. To enklawa zieleni w samym centrum miasta, z infrastrukturą dostosowaną do oczekiwań i potrzeb mieszkańców. W ubiegłym roku w Gdyni powstało również pięć nowych parków kieszonkowych, a właśnie rozpoczyna się realizacja kolejnych czterech.

Miasto na co dzień utrzymuje też blisko 450 hektarów lasów komunalnych w ich naturalnej formie. Na ich terenie prace ograniczone są wyłącznie do usuwania drzew suchych i zagrażających bezpieczeństwu.

  • ikonaOpublikowano: 26.01.2021 16:00
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.01.2021 17:55
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze