Co nowego

Zima w Gdyni

Chociaż do kalendarzowej zimy jeszcze miesiąc - faktycznie się rozpoczęła. Jak nasze miasto przygotowane jest do tej trudnej pory roku?
Jakie obowiązki spoczywają na służbach miejskich, jakie zaś na właścicielach i zarządcach nieruchomości?
Oto pakiet istotnych informacji.
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13.09.1996 roku nakłada na Gminę i inne podmioty obowiązki związane m.in. z oczyszczaniem ciągów komunikacyjnych w okresie zimowym. Właściciele nieruchomości odpowiedzialni są za stan zimowego utrzymania ciągów komunikacyjnych w granicach terenów, którymi władają. Dotyczy to np.: spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, administracji budynków (w zasobach komunalnych, wojskowych, kolejowych itp.). Do obowiązków właścicieli nieruchomości należy także oczyszczanie ze śniegu, lodu i błota oraz innych zanieczyszczeń chodników położonych bezpośrednio przy granicy nieruchomości, niezależnie od tego czyją te chodniki stanowią własność. Oczyszczanie przystanków komunikacji autobusowej i trolejbusowej należy do Zarządu Komunikacji Miejskiej. Zimowe utrzymanie pozostałych ulic i chodników należy do Gminy. Do egzekwowania obowiązków właścicieli nieruchomości wynikających z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach upoważnieni są funkcjonariusze Straży Miejskiej.

Umowny sezon zimowy w zakresie oczyszczania miasta trwa od listopada do końca marca. W koniecznych przypadkach możliwe jest przesunięcie terminu gotowości zimowej firm wykonawczych poza ww. okres.

Nadzór nad prawidłowym przebiegiem akcji zimowej w imieniu Gminy sprawuje Wydział Gospodarki Komunalnej, gdzie można uzyskać wszelkie informacje na ten temat pod nr tel.: 66-88-335 (chodniki), 66-88-321 (jezdnie).

Zgłoszenia o nieprawidłowościach prowadzenia akcji zimowej oraz o zagrożeniach występujących na drogach i utrudnieniach w komunikacji można kierować do Straży Miejskiej (tel. całodobowy 986) lub do Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Zimowe utrzymanie jezdni realizowane jest przy podziale miasta na dwa rejony:
- Rejon I (południowy) - obejmujący Śródmieście i pozostałe dzielnice w kierunku do granicy miasta z Sopotem i Chwaszczynem;
- Rejon II (północny) - obejmujący Działki Leśne i pozostałe dzielnice w kierunku granicy z Rumią i Kosakowem oraz tereny portowe.
Przyjęte zasady wykonywania usług zimowego utrzymania dróg są podporządkowane zapewnieniu przede wszystkim prawidłowego funkcjonowania komunikacji miejskiej i bezpieczeństwa ruchu pojazdów w warunkach zimowych. Ulice stanowiące układ komunikacyjny miasta zostały podzielone na trzy kategorie w zależności od natężenia ruchu i znaczenia, jakie spełniają w sieci komunikacyjnej miasta.

W pierwszej kolejności akcją zimową będą objęte ulice I i II kategorii o łącznej długości 239 km
- w rejonie I ok. 134 km ulic (w tym kat. I - 79 km, kat. II -55 km)
- w rejonie II ok. 105 km ulic (w tym kat. I - 73 km, kat. II - 32 km)
Ulice III kategorii utrzymania zimowego będą odśnieżane doraźnie w miarę potrzeb i możliwości, na zgłoszenie mieszkańców i służb komunalnych, po zakończeniu działań na drogach I i II kat.

Wykonawcą usług zimowego utrzymania dróg w obu rejonach miasta jest Przedsiębiorstwo Robót Sanitarno-Porządkowych 'Sanipor' (tel. dyspozytora Akcji Zima 667-02-00, 623-83-93). W ramach przygotowań 'Sanipor' zabezpieczył dla obu rejonów nw. specjalistyczny sprzętu do utrzymania przejezdności na ulicach zgodnie z przyjętymi standardami zimowego utrzymania:
- 18 pługo - posypywarek w tym 8 pojazdów wyposażonych w urządzenia solankowe sterowane komputerowo,
- 2 ładowarki,
- 1 pług wirnikowy,
- 1 pług klinowy,
- 60 pojemników na piasek,
- materiały do likwidowania śliskości jezdni (piasek i sól drogową) zgromadzone w dwóch bazach: przy ul. Sportowej 8 dla rejonu I oraz przy ul. Handlowej 12 dla rejonu II

Utrzymanie zimowe ciągów pieszych obejmuje chodniki, schody, kładki i tunele przylegające do terenów gminnych.
Teren miasta podzielony został na trzy rejony obsługiwane przez nw. firmy:
 Rejon 'A - Centrum' (Śródmieście, Kamienna Góra, Wzg. Św. Maksymiliana, Działki Leśne, ul. J. Wiśniewskiego + tereny przyportowe) - 'ZIELEŃ - PARK' Sp. z o.o., tel. 622-87-03;
 Rejon 'B - Północny' (ul. Morska - do granicy miasta, Grabówek - Leszczynki, Chylonia - Cisowa, Pustki Cisowskie - Demptowo, Obłuże, Pogórze, Oksywie, Babie Doły) -Przedsiębiorstwo 'DELTA' Sp. z o.o., tel. 661-76-49;
 Rejon 'C - Południowy' (Redłowo, Orłowo, Mały Kack, Wielki Kack - Karwiny, Dąbrowa, Dąbrówka, Witomino, Chwarzno - Wiczlino) - Przedsiębiorstwo Usług Ogrodniczych 'MALWA' Sp. z o.o., tel. 661-44-65;
Powierzchnia ciągów pieszych objętych utrzymaniem zimowym wynosi prawie 355 tys. m2 (w tym na skwerach 47 380 m2):
- w rejonie A - 89 603 m2,
- w rejonie B - 127 978 m2,
- w rejonie C - 90 262 m2.
Oznacza to ok. 4,5% przyrostu w odniesieniu do poprzedniego sezonu.
Wykonawcy zobowiązani są w pierwszej kolejności do odśnieżenia i usunięcia śliskości na schodach i chodnikach prowadzących do przystanków komunikacji miejskiej, przy głównych ciągach ulicznych, a następnie na pozostałych odcinkach o mniejszym natężeniu ruchu.
W obsługiwanych rejonach firmy zobowiązane są także do rozstawienia dodatkowych pojemników na piasek umożliwiających posypywanie lokalnych śliskości na ciągach pieszych (schody, strome podejścia).

W ramach Akcji Zima na ciągach pieszych firmy wykonawcze przygotowały m.in. następujący sprzęt:
- ciągniki i mikrociągniki z pługami - 14 szt.
- samochody ciężarowe - 7 szt.
- samochody dostawcze - 7 szt.
- pojemniki na piasek (poj. 0,7-1,0 m3) - 55 szt.
Przy likwidacji skutków zimy na ciągach pieszych na stałe zaangażowanych jest 81 pracowników (bez osób nadzorujących)

  • ikonaOpublikowano: 21.11.2004 00:00
  • ikona

    Autor: mwojciechowska

ikona

Najnowsze