Co nowego

Zima w Gdyni - działamy

Ul. Bema w Gdyni, fot. Michał Kowalski

Ul. Bema w Gdyni, fot. Michał Kowalski

Pada śnieg, drogi i chodniki robią się białe, ale Gdyni zima nie straszna. Miasto jest do niej solidnie przygotowane. Na drogach i chodnikach działa już sprzęt, który ma zapewnić drożność wszystkich szlaków komunikacyjnych w mieście. Informacje o ewentualnych zagrożeniach lub utrudnieniach, związanych z zimą, można zgłaszać do Straży Miejskiej, przez całą dobę pod bezpłatny numer 986.

W Gdyni od rana pada śnieg, dlatego do pracy ruszył już odpowiedni sprzęt. Aktualnie na drogach jest: 16 pługo-posypywarek i 14 ciągników z osprzętem, które odśnieżają miejskie jezdnie. Chodniki oczyszcza natomiast 18 ciągników z osprzętem.
 
W sumie Gdynia dysponuje 35 pługo-posypywarkami (28  z nich wyposażone jest w urządzenia solankowe), 3 pługami klinowymi, 23 ciągnikami z osprzętem dostosowanym do pracy na wąskich ulicach i 1 ładowarką samojezdną. Dodatkowo, na potrzeby odśnieżania chodników, dróg rowerowych i strefy płatnego parkowania, mamy w sumie: 27 ciągników z pługami i 9 samochodów ciężarowych. Ilość zadysponowanego sprzętu zależy od panujących warunków atmosferycznych.

Zakład Sprzątania Placów i Ulic
W imieniu gminy, obowiązek dbania o odpowiednie utrzymanie miejskich dróg, w czasie zimy, wykonuje Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni. Jednak bezpośrednia realizacja zadań związanych z utrzymaniem zimowym miasta zlecana jest zewnętrznym firmom wybranym w wyniku przetargów. Od listopada do połowy kwietnia zapewniają one pełne zabezpieczenie kadrowe i techniczne, które ma dbać o skuteczne usuwanie skutków zimy na jezdniach, chodnikach i drogach rowerowych. Drogi położone na terenie Gdyni są podzielone na pięć kategorii utrzymania - w zależności od natężenia ruchu i znaczenia, jakie mają w sieci komunikacyjnej miasta. Są oczyszczane w zależności od ich wagi i znaczenia. Szczegóły na temat kategorii dróg i firm, które dbają o ich odśnieżanie znajdują się tutaj.
 
Natomiast, jeśli chodzi o odśnieżanie chodników i dróg rowerowych, to wykonawcy zobowiązani są, w pierwszej kolejności, do oczyszczenia i usunięcia śliskości na schodach i chodnikach prowadzących do przystanków komunikacji miejskiej i położonych przy głównych ciągach ulicznych oraz z miejsc postojowych i dojść do parkomatów w Strefie Płatnego Parkowania. Potem na pozostałych odcinkach o mniejszym natężeniu ruchu. Drogi rowerowe odśnieżane są równocześnie z ciągami pieszymi, w kolejności uzależnionej od ich znaczenia komunikacyjnego.

Zgłoszenia o nieprawidłowościach prowadzenia akcji zimowej oraz o zagrożeniach występujących na drogach i utrudnieniach w komunikacji można kierować do: Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni - od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.30 (tel. 58 76 12 080) lub Straży Miejskiej (tel. całodobowy bezpłatny 986).

Dobowy koszt zimowego utrzymania jezdni, chodników i dróg rowerowych zależy od warunków atmosferycznych. W przypadku lekkich opadów, to około 100 tysięcy złotych. Kiedy zima pokazuje swoje ostrzejsze oblicze i spadnie do 10 cm śniegu, wtedy mówimy o cięższych warunkach. Wtedy dobowy koszt to około 400 tysięcy złotych.  

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni przypomina też, że zgodnie Ustawą z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U.2017.1289 j.t.) oraz Uchwałą Rady Miasta Gdyni w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku  na terenie miasta Gdyni (Nr X/182/15 z dnia 24 czerwca 2015r. z późn. zmianami), to właściciele nieruchomości są odpowiedzialni za stan zimowego utrzymania dróg i  chodników, na obszarze, który należy do nich. Dotyczy to np.: spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, administracji budynków (w zasobach komunalnych, wojskowych, kolejowych itp.). Do obowiązków właścicieli nieruchomości należy także oczyszczanie - ze śniegu, lodu i błota oraz innych zanieczyszczeń - chodników położonych bezpośrednio przy granicy nieruchomości, niezależnie od tego czyją te chodniki stanowią własność. Chodnik ze śniegu lub lodu powinien być uprzątnięty na co najmniej 2/3 jego szerokości. W przypadku, gdy przy chodniku wyznaczone jest przejście dla pieszych, na wysokości tego przejścia, chodnik należy oczyszczać na całej szerokości.

Na właścicielu nieruchomości ciąży również obowiązek utrzymania we właściwym stanie technicznym m.in. urządzeń służących do odprowadzania wód opadowych i roztopowych z nieruchomości i zlokalizowanych na niej obiektów. Do urządzeń tych zalicza się m.in. rynny, rury spustowe, a także np. odwodnienia liniowe (aco drain) zlokalizowane w chodniku miejskim, służące odwodnieniu obiektu. Umieszczenie w chodniku tych urządzeń nie może
w żaden sposób przyczyniać się do czasowego lub trwałego zagrożenia bezpieczeństwa ruchu pieszych (np. nierówności, śliskość).

  • ikonaOpublikowano: 16.01.2018 15:05
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (magdalena.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.01.2018 15:18
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze