Co nowego

Wchodzimy w czas letni, będą zmiany w rozkładach jazdy

Wchodzimy w czas letni, będą zmiany w rozkładach jazdy, fot. ZKM Gdynia

Wchodzimy w czas letni, będą zmiany w rozkładach jazdy, fot. ZKM Gdynia

W nocy z soboty na niedzielę przestawimy zegarki, zmieniając tym samym czas z zimowego na letni. Będziemy spać o godzinę krócej, ale wydłuży się nam dzień. ZKM informuje, że w związku ze zmianą czasu autobusy linii nocnych N10, N20 i N65 będą kursować wg zmienionych rozkładów jazdy.

W weekend z 24 na 25 marca przestawiamy zegarki o godzinę do przodu, dokładnie z godz. 2.00 na 3.00. W związku z rozpoczęciem czasu letniego zmiany w rozkładach jazdy zapowiedział ZKM oraz SKM.

Pojadą inaczej

W związku ze zmianą czasu autobusy ZKM linii nocnych N10, N20 i N65 będą kursować wg zmienionych rozkładów jazdy. Po godzinie 2:00 czasu zimowego (3:00 czasu letniego) odjazdy będą wykonywane wg czasu letniego. Zachowane zostają niezmienione odjazdy z przystanków do godz. 2:00 czasu zimowego.

Już w czasie letnim wystąpią zmiany względem stałego rozkładu jazdy:

• kurs linii N10 o godz. 3:01 z Pogórza Górnego (zamiast o godz. 3.06), będzie wykonany z obsługą Babich Dołów,
• kurs linii N20 o godz. 3:40 z Gdyni Dworca Gł. PKP, standardowo wykonywany do Chwarzna, bez wjazdu do Witomina Leśniczówki, będzie wydłużony do pętli Karwiny Tesco przez Witomino Leśniczówkę, Chwarzno i Wiczlino,
• wykonany zostanie kurs linii N65 z Pogórza Górnego o godz. 3:05 czasu letniego (zachowana zostaje możliwość przesiadki z autobusu linii N10).

Szczegółowe informacje znajdują się TUTAJ

Pociągi SKM w noc przejściową kursują bez zmian, za wyjątkiem odcinka Gdańsk Śródmieście - Wejherowo, gdzie będzie kilka zmian. Zapoznasz się z nimi TUTAJ

Ostatnia taka zmiana czasu?

Jest duża szansa na to, że przestawiamy zegarki po raz ostatni. Pomysł PSL zakładający odejście od zmiany czasu poparły na komisji sejmowej wszystkie kluby parlamentarne. Projekt ustawy ma zostać wkrótce skierowany do drugiego czytania. Zwolennicy pomysłu mówią, że to najwyższa pora. Powołują się na badania, z których wynika, że zmiana czasu bardziej nam szkodzi, niż służy. Oszczędności, na które ma pozwalać, nie równoważą finansowych strat z jej powodu. Zmianę unijnych przepisów regulujących zmianę czasu rozważa już także Komisja Europejska. W lutym europarlament przyjął rezolucję, w której wzywa do przeprowadzenia dogłębnej oceny dokonywanej dwa razy do roku zmiany czasu oraz, jeśli to konieczne, do zmiany przepisów.


Niemcy - pierwsze państwo, które wprowadziło czas letni

Jako pierwszy o potrzebie stosowania czasu letniego pisał Benjamin Franklin. Jednak pionierami we wdrożeniu czasu letniego byli Niemcy. Podczas pierwszej wojny światowej, 30 kwietnia 1916 przesunęli wskazówki zegara o godzinę w przód, natomiast 1 października 1916 o godzinę do tyłu. Wkrótce po tym w Anglii również zaczęto stosować zmianę czasu: z letniego na zimowy (na jesieni) i z zimowego na letni (na wiosnę). Polacy po raz pierwszy przesunęli wskazówki swoich zegarków o godzinę do przodu w 1917 roku. Stało się to 6 kwietnia. Wtedy to zmieniono godzinę z 2:00 na 3:00, czyli wyglądało to tak samo, jak obecnie. Dzisiaj rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na świecie. Obowiązuje we wszystkich krajach europejskich, z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 roku ze zmiany czasu zrezygnowała Rosja.

  • ikonaOpublikowano: 23.03.2018 10:00
  • ikona

    Autor: Arleta _Bolda-Górna (a.bolda-gorna@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.03.2018 23:59
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze