Co nowego

Zostań mundurowym. Wakaty w gdyńskiej policji

W gdyńskim garnizonie w tej chwili są 62 wolne etaty dla policjantów. Początkujący mogą zarobić nawet około 4000 złotych netto, fot. Paweł Kukla / archiwum

W gdyńskim garnizonie w tej chwili są 62 wolne etaty dla policjantów. Początkujący mogą zarobić nawet około 4000 złotych netto, fot. Paweł Kukla / archiwum

Aż 13 nowych funkcjonariuszy zasiliło w tym tygodniu szeregi gdyńskiej policji, ale wciąż pozostały wolne etaty. Kilkadziesiąt miejsc czeka jeszcze na przyszłych mundurowych. Początkujący policjanci po szkoleniu zawodowym mogą liczyć na pensje sięgające 4000 złotych netto.


Nie jest łatwo – bywa niebezpiecznie, stresująco i wymagająco, ale praca w policji często przyciąga tych, dla których służba w mundurze jest swego rodzaju pasją. Chcą pomagać innym i przestrzegać prawa. Przechodzą testy sprawnościowe, kończą niezbędne szkolenia, wdrażają się w obowiązki i na co dzień m.in. dbają o bezpieczeństwo na drogach, poszukują sprawców przestępstw i wykroczeń czy interweniują wszędzie tam, gdzie pojawia się bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia.

- Do służby w policji zgłaszają się osoby, które chcą na co dzień pomagać innym i dbać o ich bezpieczeństwo. Mimo iż jest to ciężka i odpowiedzialna praca, to na pewno daje funkcjonariuszom ogrom satysfakcji – wyjaśnia asp. Jolanta Grunert, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.


Spot promujący służbę w policji, wideo: Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku

Policjanci potrzebni od zaraz


Takich osób jest w Gdyni 549 – tylu funkcjonariuszy służy obecnie w jednostkach lokalnej policji. W tym tygodniu do ich grona dołączyło 13 osób, które pomyślnie przeszły ostatni nabór i zostały początkującymi policjantami. Lub policjantkami, bo wśród nich znalazło się także kilka nowych funkcjonariuszek. Nic straconego dla tych, którym się nie udało, bo w najbliższych tygodniach odbędą się kolejne nabory, a – jak informuje oficer prasowa gdyńskiej komendy – tylko w samych lokalnych jednostkach na terenie miasta pozostają jeszcze 62 wakaty.

Nowi policjanci, którzy dołączyli do grona gdyńskich funkcjonariuszy, fot. Komenda Miejska Policji w Gdyni

Nowi policjanci, którzy dołączyli do grona gdyńskich funkcjonariuszy, fot. Komenda Miejska Policji w Gdyni

Są zatem wolne etaty, ale jak dostać się do policji? Jedno z pierwszych powszechnych skojarzeń to egzaminy sprawności fizycznej. Skojarzenie jak najbardziej słuszne, bo każdy z przyszłych stróżów prawa musi pokonać tor przeszkód złożony z 8 ćwiczeń (m.in. przewroty w przód i w tył, rzut piłką lekarską, bieg wahadłowy czy przenoszenie manekina), a o jego punktacji decyduje czas.


Egzamin sprawnościowy dla kandydatów do policji, wideo: Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku

To tylko część rekrutacji, bo kandydaci na policjantów przechodzą też test wiedzy, test psychologiczny czy… zwyczajną rozmowę kwalifikacyjną. Muszą również spełniać kilka formalnych wymogów.

- Aby zostać funkcjonariuszem policji, trzeba być obywatelem Polski o nieposzlakowanej opinii. Od kandydatów wymaga się też co najmniej średniego wykształcenia oraz zdolności psychofizycznych. Ponadto osoba ubiegająca się o przyjęcie do służby nie może być karana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe – mówi asp. Jolanta Grunert.

Kandydaci, którzy przebrną przez nabór, muszą później przejść podstawowe szkolenie zawodowe, nazywane też kursem podstawowym. To łącznie 144 dni nauki realizowanej w jednej z policyjnych szkół w różnych regionach kraju – w Szczytnie, Słupsku, Legionowie, Katowicach lub Pile. W ten sposób przyszli mundurowi poznają teoretyczne i praktyczne podstawy swoich zadań służbowych.

Do 4000 złotych na start


Ile może zarobić świeżo upieczony policjant? Pensja na start jest zależna od kilku czynników, ale początkujący funkcjonariusze otrzymują podstawowe wynagrodzenie sięgające około 4000 złotych netto (przed ukończeniem 26. roku życia i po zakończonym szkoleniu zawodowym), czyli kwoty zbliżonej do aktualnej średniej krajowej. Na nieco niższe pobory mogą liczyć jeszcze przed rozpoczęciem pełnoprawnej służby, czyli w czasie kursu podstawowego – wówczas zarobki wahają się od 2700 do 3000 złotych „na rękę”.

Warto jednak pamiętać, że to jedynie podstawowa pensja dla policjanta z krótkim stażem. Praca w policyjnym mundurze wiąże się przecież z dodatkowymi warunkami – coroczną trzynastą pensją, nagrodami jublieuszowymi, dofinansowaniami do wypoczynku czy szybszą emeryturą.

Pensję funkcjonariusza podnosi też w miarę upływu czasu tzw. wysługa lat, czyli stały dodatek do wynagrodzenia oraz zmiana grupy zaszeregowania po awansach na wyższe stopnie. Według danych Komendy Głównej Policji za 2020 rok, największy procent ogólnej liczby policjantów był zatrudniony w 5. grupie zaszeregowania, w której znajdują się głównie detektywi i asystenci. Średnia pensja netto na tych stanowiskach to 4787 złotych i znacznie przewyższa przeciętne wynagrodzenie w Polsce według danych GUS.

Więcej informacji na temat całej procedury naboru do policji można uzyskać na specjalnej stronie internetowej poświęconej rekrutacjom przyszłych policjantów. Tegoroczne terminy przyjęć do służby to kolejno: 20 kwietnia, 13 lipca, 15 września, 3 listopada i 30 grudnia.

  • ikonaOpublikowano: 26.02.2021 08:42
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (kamil.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.02.2021 10:11
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze