Co nowego

#zostańwdomu i kręć filmy

Fot. materiały Domu Filmowego // archiwum

Fot. materiały Domu Filmowego // archiwum

Video-pamiętnik z życia dzieci i nastolatków w czasie pandemii? O czym myśli młody człowiek w czasie kwarantanny domowej? I co robi w tym trochę sztucznie wymuszonym czasie wolnym? Oczywiście poza obowiązkową nauką online.

Twórcy Domu Filmowego wpadli na ciekawy pomysł. Namawiają młodzież do współtworzenia filmu... on-line. Ekipa planuje zrealizować video-pamiętnik, czyli kolaż przemyśleń młodych ludzi (dzieci i nastolatków) na temat życia w kwarantannie domowej. Co ważne, każdy do tego projektu może dołączyć.

Kryspin Pluta i Paulina Pohl na co dzień prowadzą warsztaty filmowe z młodzieżą z gdyńskich szkół. Ze względu na ogłoszony w Polsce stan epidemii i zawieszenie zajęć lekcyjnych, niestety musieli przerwać działalność warsztatową.

- Na początku marca zaczęliśmy z młodzieżą prace nad kolejnymi filmami dokumentalnymi, które ze względu na pandemię musieliśmy zawiesić. Cały czas byliśmy w kontakcie z naszymi uczniami i rozmawialiśmy z nimi na messengerze, pytaliśmy, jak odnajdują się w nowej dla nich sytuacji, czyli kwarantannie domowej - mówi Kryspin Pluta. - Opowiadali nam o swoich obawach, trudnościach w nauce online, ale także o tym, że po prostu się nudzą. Zauważyliśmy, że młodzi mają silną potrzebę rozmowy, budowania wspólnoty i bycia razem.

- Z kolei znajomi pytali nas, jak sobie radzimy w tym trudnym dla ludzi kultury czasie, kiedy działalność Domu Filmowego jest zawieszona. Praca z młodzieżą nad filmami, przy jednoczesnym pozostawaniu w domu wydawała nam się niemożliwa. Rozwiązanie przyniosły nam dzieciaki i ich opowieści. Postanowiliśmy przenieść swoje działania do internetu i zaprosić młodzież do stworzenia pierwszego w naszej historii filmu online - dodaje Paulina Pohl.

Na czym polega pomysł video-pamiętnika?



Co trzy dni uczestnicy i uczestniczki dostaną cztery pytania–zagadnienia, w których opowiedzą w swoich video-pamiętnikach. Podzielą się swoimi odczuciami, obserwacjami na temat współczesnego świata i przyszłości. Organizatorzy akcji otrzymali już pierwsze filmy i mówią, że „to prawdziwa petarda”.

Założeniem filmowego eksperymentu jest obserwowanie jak w młodych ludziach zmienia się postrzeganie świata i siebie oraz jak na ich stosunek do życia wpłynie okres odosobnienia.

- Czy tego chcemy czy nie, jesteśmy uczestnikami ważnych wydarzeń. Zarejestrujemy, co na ten temat myślą i czują młodzi - mówią pomysłodawcy.

Kto może dołączyć do projektu?


Do współtworzenia filmu mogą dołączyć osoby w wieku szkolnym.

Wystarczy napisać „Melduję się na pokładzie”:
- na Instagramie POD LINKIEM
- na Facebooku TUTAJ 
- lub wysłać mejla na adres: koronaprojekt@domfilmowy.com

Słów kilka o pomysłodawcach


Dom Filmowy to działająca już półtora roku inicjatywa gdyńskiej Fundacji Inicjatyw Twórczych Fordewind, której celem jest stworzenie pierwszego w Polsce innowacyjnego miejsca, współtworzonego z młodymi ludźmi, łączącego działalność filmową, edukacyjną i społeczną. W Domu Filmowym młodzi ludzie spotykają się, rozmawiają o tym, co dla nich ważne i po prostu tworzą społeczność.

W zeszłym roku, dzięki wsparciu Wydziału Kultury Miasta Gdynia i Laboratorium Innowacji Społecznych, Kryspin Pluta i Paulina Pohl zrealizowali z młodzieżą kilka filmów dokumentalnych w ramach projektu „Pokaż dokument!” oraz spoty społeczne, których premiera odbędzie się wkrótce na YouTube
 
Jeśli chcesz dołączyć do projektu Domu Filmowego, wejdź na jedną ze stron:

Facebookhttps://www.facebook.com/pg/DomFilmowyGdynia

Instagramhttps://www.instagram.com/domfilmowy/

YouTubehttps://bit.ly/33HmWKY




  • ikonaOpublikowano: 27.03.2020 09:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.03.2020 14:58
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona

Najnowsze