Co nowego

Zyta Rudzka laureatką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

Zyta Rudzka laureatką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, fot.: Joanna SierchaZyta Rudzka za sztukę "Zimny bufet" otrzymała Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Uroczystość wręczenia nagrody, która odbyła się 19 listopada 2011 w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, rozpoczęła 6. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port. 
 
Do czwartego finału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej zakwalifikowały się także sztuki:

MIKI MISTER DJ
autor: Mateusz Pakuła

BEZKRÓLEWIE autor: Wojciech Tomczyk

TATANKA autor: Marek Kochan

UPADEK PIERWSZYCH LUDZI autor: Antoni Ferency


O nagrodę rywalizują wyłącznie sztuki, które nie były wcześniej ogłaszane drukiem ani wystawiane na scenie. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 122 sztuki. Nagrodę przyznała większością głosów Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w składzie:
Maja Kleczewska
Jacek Kopciński
Grzegorz Niziołek
Jacek Sieradzki – przewodniczący.
 
"Cała teatralna twórczość Zyty Rudzkiej, obecna w gdyńskim konkursie od początku jego istnienia, w sposób oryginalny, a zarazem dotkliwy odsłania ukryte dramaty ludzi współczesnych. Nagrodzony w tym roku Zimny bufet ukazuje rozpad rytuałów żałoby w zderzeniu z prawdą o bolesnych relacjach rodzinnych. Najpoważniejszym kontrkandydatem Zyty Rudzkiej do nagrody był Mateusz Pakuła i jego sztuka Miki Mister DJ. Kapituła byłaby szczęśliwa, gdyby obie wymienione sztuki zostały zrealizowane na scenie w sposób adekwatny do ich wyrafinowanej konstrukcji." - czytamy w uzasadnieniu nagrody.

  • ikonaOpublikowano: 20.11.2011 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze