Dla biznesu

22. Forum Gospodarki Morskiej. Rusza rejestracja uczestników

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023.

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023.

Już 31 sierpnia rozpoczyna się rejestracja uczestników 22. Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni. To największe wydarzenie w kraju poświęcone zagadnieniom związanym z tym sektorem gospodarki. Spotykają się tutaj przedstawiciele świata biznesu, eksperci, przedstawiciele samorządów terytorialnych oraz środowisk naukowych, aby omówić kwestie pozwalające na rozwój branży.


Od lat specjaliści związani z branżą morską spotykają się jesienią w Gdyni, by przeanalizować wyzwania stojące przed sektorem w odniesieniu do bieżącej sytuacji geopolitycznej. W tym roku ponad 40 ekspertów pięciu paneli tematycznych poświęconych zagadnieniom związanym z portami morskimi, przemysłem okrętowym, logistyką morską, energią odnawialną i biznesem w żeglarstwie spotka się 13 października w Parku Naukowo-Technologicznym z uczestnikami wydarzenia.

- Zapraszam osoby związane z gospodarką morską oraz wszystkich, dla których sektor morski jest ważny, na największe w kraju wydarzenie skupiające ludzi z branży. To w Gdyni, co roku praktycy zbierają się by omówić istotne kwestie związane z przyszłością i rozwojem morskiego biznesu. Takie wydarzenia jak Forum Gospodarki Morskiej i Wspólna Kaczka integrują środowisko oraz pozwalają wymienić doświadczenia i określić obszary współpracy. Jesteśmy dumni, że Gdynia od lat jest miejscem, gdzie spotkania ludzi morza są z sukcesem kontynuowane - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.


Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek na Forum Gospodarki Morskiej.
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek na Forum Gospodarki Morskiej. Zdjęcie archiwalne. Fot. Przemysław Kozłowski



Głównym tematem tegorocznego Forum jest określenie szans i wyzwań stojących przed branżą morską w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej. Goście każdego z paneli podsumują osiągnięcia minionego roku, ale także skupią się na zdefiniowaniu kolejnych wyzwań i celów.

- Określając tematykę każdego z paneli konsultujemy się z naszymi uczestnikami – mówi Sławomir Kalicki, lider Forum Gospodarki Morskiej. - Chcemy, aby program debat był odpowiedzią na to, przed jakimi wyzwaniami stoją firmy z danego sektora. W tym roku przyjrzymy się kondycji branży, specjaliści opowiedzą jak ich przedsiębiorstwa poradziły sobie z dotychczasowymi wyzwaniami. Będą z nami przedstawiciele firm odpowiedzialnych za powodzenie projektu „Miecznik”, więc poznamy najnowszy status projektu. Prezesi największych polskich portów podzielą się swoimi planami w zakresie pozyskania pewnych źródeł dochodów. Bardzo dużo dzieje się ostatnio w obszarze energetyki odnawialnej na Bałtyku, więc osobiście z niecierpliwością czekam na ten panel. Bardzo ciekawym wątkiem będzie także kwestia wymagań związanych z cyberbezpieczeństwem. Program jak widać jest bardzo urozmaicony. Serdecznie zapraszam na Forum.


Gośćmi honorowymi tegorocznej edycji Forum będą: ambasador Wielkiej BrytaniiAnna Clunes oraz dyrektor Krajowego Biura Przemysłu Okrętowego w Wielkiej Brytanii - Rex Cox. Małgorzata Bonikowska, prezeska Centrum Stosunków Międzynarodowych, członkini Rady Programowej Inicjatywy Citisense opowie o nowoczesnych trendach w rozwoju miast, a Piotr Czarnecki przeanalizuje kondycję polskiej i światowej gospodarki w obliczu ostatnich zmian.

Uczestnicy panelu dot. portów morskich omówią możliwe ścieżki rozwoju polskich portów w świetle nowych regulacji prawnych. Goście zaproszeni do panelu logistyka morska zastanowią się, w jaki sposób zarządzać zmianą w warunkach nadal istniejących zakłóceń w łańcuchach dostaw. Tematem tego panelu będą także strategie cenowe i inwestycyjne operatorów żeglugowych i ich skutki dla sektora TSL oraz handlu.

Bardzo ciekawie zapowiada się dyskusja dotycząca morskiej energetyki wiatrowej. Rozwój kompetencji w tym obszarze jest szansą dla polskiego przemysłu, gdyż może generować wzrost zatrudnienia oraz wpływać na wzrost dochodów państwa. Unia Europejska określa konieczność wykorzystania energii pochodzącej z morskich źródeł odnawialnych jako jeden z swoich priorytetów, który zapewni zrównoważoną transformację energetyczną. Wśród uczestników panelu będą przedstawiciele inwestorów, którzy otrzymali pozwolenie lokalizacyjne na budowę. Opowiedzą o wyzwaniach stojących przed inwestorami tych pionierskich projektów.

Niesłabnącym zainteresowaniem słuchaczy Forum cieszy się zawsze panel biznes w żeglarstwie. Sektor jachtów i łodzi należy do branż priorytetowych polskiej gospodarki. Również ten obszar musi odpowiadać na wymogi tworzenia gospodarki zeroemisyjnej. Przedstawiciele firm produkujących jachty i łodzie motorowe opowiedzą o przykładach nowoczesnych, użytkowych rozwiązań wykorzystywanych w swoich jednostkach.

Sławomir Kalicki na Forum Gospodarki Morskiej.
Sławomir Kalicki na Forum Gospodarki Morskiej. Zdjęcie archiwalne. Fot. Przemysław Kozłowski

Nowością tegorocznego Forum będzie seminarium poświęcone cyberbezpieczeństwu w obszarze gospodarki morskiej. Eksperci branży cyberbezpieczeństwa wspierający organizacje morskie oraz przedsiębiorstwa działające w obrębie infrastruktury krytycznej opowiedzą w jaki sposób budować systemy bezpieczeństwa w tego typu przedsiębiorstwach.

Organizatorem Forum Gospodarki Morskiej jest Miasto Gdynia i Agencja Rozwoju Gdyni Sp. z o.o.

Program wydarzenia jest dostępny na stronie: www.forum.gdynia.pl

Forum odbędzie się w piątek, 13 października 2023 roku, w Centrum Konferencyjnym Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98.

Udział w Forum jest bezpłatny, jednak należy swoją obecność potwierdzić poprzez wcześniejszą rejestrację na stronie internetowej Forum, która rozpocznie się 31 sierpnia.


KONTAKT:

Agencja Rozwoju Gdyni Sp. z o.o.
Małgorzata Mnich-Kamińska – kierownik działań organizacyjnych, tel: 58 712 47 13, 609 301 855, e-mail: malgorzata.kaminska@arg.gdynia.pl.

(Informacja prasowa organizatorów)

  • ikonaOpublikowano: 30.08.2023 09:00
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.10.2023 09:42
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona