Co nowego

Oblicz swoje ryzyko ciężkiego COVID-19

Prosty kalkulator dostępny na stronie Ministerstwa Zdrowia wyliczy, jakie jest nasze ryzyko ciężkiego przebycia COVID-19, zdj. ilustracyjne

Prosty kalkulator dostępny na stronie Ministerstwa Zdrowia wyliczy, jakie jest nasze ryzyko ciężkiego przebycia COVID-19, zdj. ilustracyjne

Sprawdź, czy znajdujesz się w covidowej grupie ryzyka. Naukowcy z białostockiego Uniwersytetu Medycznego opracowali uproszczony algorytm, który wskaże, czy nasze podstawowe cechy wskazują na ryzyko poważniejszych komplikacji po zachorowaniu. Narzędzie jest dostępne online na resortu zdrowia.


Bazując na oficjalnych danych, w tym miesiącu łączna liczba zachorowań w Polsce od początku pandemii przekroczyła już 5 milionów osób. Oznacza to, że chociaż spory odsetek Polaków przebył już chorobę, zdecydowana większość z nas nie przeszła jeszcze COVID-19, a skala zachorowań w ostatnich dniach sprawia, że praktycznie każdy z nas jest narażony na kontakt z koronawirusem.

Jedni przechodzą go nie ciężej niż zwykłe sezonowe przeziębienie, inni - wręcz walczą na śmierć i życie korzystając ze szpitalnej opieki. Jak ocenić, czy znajdujemy się w grupie osób narażonych na ciężki przebieg choroby?

Kalkulator obliczy ryzyko


Odpowiedzi na pytania tego typu poszukali naukowcy związani z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku. Medycy po dokładnej analizie danych i statystyk opracowali prosty algorytm, który jest w stanie ocenić ogólny poziom ryzyka dla poszczególnych osób.

Ich pomysł działa na zasadzie prostego, internetowego kalkulatora – na podstawie podstawowych informacji, takich jak wiek, płeć, masa ciała i wzrost otrzymujemy przybliżony szacunek na temat tego, w jakim stopniu jesteśmy narażeni na ciężki przebieg COVID-19 w porównaniu do 20-letniej kobiety lub 20-letniego mężczyzny z prawidłową wagą.

Tak prezentowane są wyniki kalkulatora ciężkiego przebiegu COVID-19, fot. zrzut ekranu ze strony pacjent.gov.pl
Tak prezentowane są wyniki kalkulatora ciężkiego przebiegu COVID-19, fot. zrzut ekranu ze strony pacjent.gov.pl

Kalkulator opracowano na podstawie danych pochodzących z ocen klinicznych 1133 pacjentów z kilkunastu ośrodków klinicznych w Polsce. Naukowcy z białostockiej uczelni prowadzili badania wspólnie z Imagene.me SA i Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie na zlecenie Agencji Badań Medycznych.

To oczywiście nie konsultacja lekarska, a na ryzyko mogą też znacznie wpływać przewlekłe choroby i inne cechy - schemat oparty na dotychczasowej wiedzy ma natomiast uświadomić nam, jak możemy przejść potencjalną chorobę i dlaczego szczepienie przeciwko COVID-19 może znacznie zminimalizować złe skutki.

Sprawdź na rządowej stronie


Rozwiązanie przygotowane przez białostockich naukowców przyjęło Ministerstwo Zdrowia, które zamieściło już „Kalkulator ilorazu szans wystąpienia ciężkiego przebiegu COVID-19” (tak brzmi jego pełna nazwa) na swojej stronie internetowej, w tzw. Centrum e-Zdrowia.

Resort zdrowia podkreśla jednocześnie, że zagrożenie ciężkim przebiegiem koronawirusa oszacowane przez kalkulator nie stanowi podstawy do podejmowania decyzji, a najskuteczniejszym i potwierdzonym sposobem na obniżenie ryzyka jest szczepienie połączone z zachowaniem zasad: dystans-dezynfekcja-maseczka.

- Wyniki prezentowane przez kalkulator służą wyłącznie celom edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej, ani nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji klinicznych. System nie zapisuje wprowadzanych danych – czytamy w komunikacie ministerstwa.

Przypomnijmy, że nad podobnym rozwiązaniem już wcześniej – jeszcze w 2020 roku – pracował także zespół naukowy z Gdyni, który jest odpowiedzialny m.in. za powstanie prozdrowotnej aplikacji „Vika”.

Wówczas naukowcy pracujący w gdyńskim Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym oparli się na takich czynnikach, jak wiek, płeć i obecność (lub nie) czterech kluczowych chorób współistniejących: nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2, nowotworów oraz choroby sercowo-naczyniowej. Z przygotowanego przez nich narzędzia skorzystały tysiące internautów z całego świata, a kalkulator jest nadal dostępny pod adresem vika.life/calculator.

  • ikonaOpublikowano: 08.02.2022 10:21
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.02.2022 10:52
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze