EkoPatrol

Młoda foka na gdyńskiej plaży

Foka odpoczywała na gdyńskiej plaży // fot. EkoPatrol gdyńskiej Straży Miejskiej

Foka odpoczywała na gdyńskiej plaży // fot. EkoPatrol gdyńskiej Straży Miejskiej

Na orłowskiej plaży znaleziono młodą fokę, która odpoczywała na piasku, w słonecznym miejscu. Teren zabezpieczyła Straż Miejska. Wszystko po to, żeby ani spacerowicze, ani ekipa wykonująca prace na plaży, nie zakłócili spokoju zwierzęcia. Po krótkiej chwili foka wróciła do wody i odpłynęła pod osłoną morskich fal.

Zwierzę znalazła spacerująca z psem po plaży mieszkanka, która od razu poinformowała o tym EkoPatrol Straży Miejskiej. Zgłosiła również, że foka wygląda na ranną.

Okazało się, że to młoda foczka. Leżała przy wejściu nr 19 na plaży w Orłowie. Odpoczywała w słońcu. Na jej skórze były uszkodzenia, ale nie wyglądały groźnie. To stare, zabliźnione rany. Od razu zabezpieczyliśmy teren wokół niej, ponieważ na plaży spacerowało kilka osób z psami. Upomnieliśmy ich, żeby prowadzili zwierzęta na smyczy. Dodatkowo w pobliżu tego tego miejsca jeździła również koparka, bo na plaży prowadzone są prace związane z refulacją. Dlatego odpowiednie zabezpieczenie terenu było niezbędne – mówi Leonard Wawrzyniak, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Gdyni.


źródło: EkoPatrol gdyńskiej Straży Miejskiej

Strażnicy miejscy poinformowali również Błękitny Patrol WWF. Jednak zanim specjaliści dotarli na gdyńską plażę, foka zdążyła już zakończyć swój odpoczynek. Ruszyła w stronę morza i odpłynęła.

Przypominamy, jak należy się zachować w przypadku zauważenia foki na plaży. Przede wszystkim nie wolno zbliżać się do zwierzęcia. Bezpieczna odległość to minimum 10 metrów. Trzeba również poinformować o sytuacji Stację Morską w Helu. Najlepiej zrobić zdjęcie foki i wysłać je na numer alarmowy Stacji Morskiej w Helu – tel. 601-889-940. Na podstawie takiej fotografii pracownicy są w stanie ocenić, czy foka potrzebuje pomocy.


źródło: EkoPatrol gdyńskiej Straży Miejskiej

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 30.03.2020 12:54
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.03.2020 13:28
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona