EkoPatrol

Oznakowany łabędź w Gdyni

Oznakowany łabędź w Gdyni // mat. Straży Miejskiej w Gdyni

Oznakowany łabędź w Gdyni // mat. Straży Miejskiej w Gdyni

Na gdyńskiej plaży pojawił się łabędź z opaską na szyi. Uspokajamy zaniepokojonych mieszkańców – to oznakowanie zakładane przez ornitologów. Ptak jest zdrowy, a plastikowa obroża służy do pozyskiwania cennych naukowych informacji.

Na plaży miejskiej oraz plaży w Orłowie można zauważyć łabędzia z oznakowaniem na szyi w formie plastikowej obroży. Zaniepokojeni mieszkańcy zgłaszają swoje obserwacje do dyżurnego Straży Miejskiej w Gdyni

- Ptak jest zdrowy, nic mu nie dolega. Obroże zakładane są ptakom przez naukowców – ornitologów. Służą one do odczytywania zawartych na nich informacji. Naukowcy otrzymują dzięki nim cenne dane na temat, gdzie osobnik znajduje się w konkretnym momencie, gdzie zimował, a także informacje o jego migracji oraz wieku. Opaski nie utrudniają im życia, nie duszą - założone są za pomocą lekkich rzepów – mówi Leonard Wawrzyniak, rzecznik Straży Miejskiej w Gdyni.Każdy, kto zobaczy łabędzia z takim oznakowaniem, może przekazać informacje na jego temat na www.stornit.gda.pl.

Informacja na temat tego łabędzia została przekazana przez funkcjonariuszy Ekopatrolu Straży Miejskiej w Gdyni do Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Gdańsku.

  • ikonaOpublikowano: 30.01.2019 15:30
  • ikona

    Autor: Marta Jaszczerska-Zawadzka (m.jaszczerska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.01.2019 15:42
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona