Gdynia Buduje

Rozbudowa ul. Unruga – zmiany w organizacji ruchu i komunikacja na Open'era

Rozbudowa ul. adm. J. Unruga // fot. M.Mielewski

Rozbudowa ul. adm. J. Unruga // fot. M.Mielewski

Trwają prace przy rozbudowie ul. adm. J. Unruga. W związku z tym od czwartku, 27 czerwca rozpocznie się kolejny etap zmian w organizacji ruchu. Wiadomo już, że zakończenie robót na ul. Unruga jest planowane w czerwcu przyszłego roku. A w związku ze zbliżającym się Open'er Festivalem i trwającymi w tym miejscu pracami częstotliwość kursów komunikacji miejskiej zostanie zwiększona.


– Rozbudowa ul. Unruga to kompleksowa inwestycja na północy naszego miasta, która finalnie usprawni ruch na tym obszarze – mówi Bartłomiej Austen, wiceprezydent Gdyni. – Obecnie Wydział Inwestycji Urzędu Miasta Gdyni wraz z Referatem Organizacji Ruchu oraz służbami intensywnie pracuje nad przepustowością tego odcinka w czasie zbliżającego się Open'er Festivalu. Najważniejsze jest tu dla nas bezpieczeństwo.Zakres zmian w organizacji ruchu:

Dla ruchu zostanie otwarty wschodni wlot projektowanego ronda (ul. Unruga/Śmidowicza). Natomiast zamknięta dla ruchu będzie ul. Bosmańska. Objazd ul. Nasypową – sytuacja analogiczna do obecnej, ale zamknięta zostanie ul. Bosmańska, zamiast ul. Śmidowicza. Na ul. Nasypowej powróci stała organizacja ruchu sprzed zamknięcia ul. Śmidowicza.
 
Ponadto szykuje się też zamknięcie ul. Szkutniczej i Robotniczej – od ul. Unruga. Dojazd do ul. Szkutniczej – od ul. Krawieckiej. Do ul. Robotniczej dojazd będzie możliwy ul. Cechową. Ponadto zaplanowano zamknięcie ul. Flisaków – od ul. Unruga. Dojazd do tej ulicy będzie możliwy ul. Traczy poprzez tymczasowe przywrócenie pierwotnego zjazdu przy dawnym przystanku autobusowym Obłuże Centrum.

Dodatkowo na Estakadzie Kwiatkowskiego zostanie otwarty drugi pas ruchu w kierunku ul. płk. Dąbka.

zmiany org. ruchu przy rozbudowie ulicy Unruga// źródło: ZDIZ, open street map
zmiany org. ruchu przy rozbudowie ulicy Unruga// źródło: ZDIZ, open street map

– Zmiana organizacji ruchu też już częściowo jest związana z Open'erem. Dzisiaj również spotkaliśmy się, żeby powiedzieć, że niestety termin 16 listopada, kiedy miała być zakończona przebudowa ul. Unruga, na pewno nie zostanie dotrzymany. Oczywiście jest kilka przyczyn. Jedną z głównych jest stan techniczny kanałów OPEC. I w tej chwili sytuacja wygląda tak, że nie zdążymy zakończyć inwestycji przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. W tej chwili trwają rozmowy ze Strabagiem. Będzie na pewno aneksowanie tej umowy. Trzeba się nastawić na to, że zakończenie robót na Unruga to będzie 30 czerwca, ale przyszłego roku – mówi Austen.

Kolejne duże zmiany planowane są w drugim lub trzecim tygodniu lipca.

Wiceprezydenci Bartłomiej Austen i Tomasz Augustyniak podczas briefingu przy rondzie na ul. Unruga (fot. Magdalena Czernek)

Wiceprezydenci Bartłomiej Austen i Tomasz Augustyniak podczas briefingu przy rondzie na ul. Unruga

Przypomnijmy, że inwestycją objęty jest odcinek ul. Unruga – od skrzyżowania z ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego do skrzyżowania z ul. Bosmańską. Ulica będzie miała po dwa pasy ruchu dla każdego kierunku o nawierzchni bitumicznej, a miejscami jezdnia zostanie poszerzona do trzech pasów ruchu (rejony skrzyżowań – pasy do skrętu w lewo/ prawo). Skrajny prawy pas w każdym kierunku, na wyznaczonych odcinkach przeznaczony będzie do poruszania się pojazdów komunikacji miejskiej.
Komunikacja na Open'er Festival


W związku z trwającymi pracami na ul. Unruga na czas Open'er Festivalu częstotliwość kursów komunikacji miejskiej się zwiększy. Uczestnicy festiwalu jak zawsze mogą również liczyć na bezpłatną linię OF, która będzie kursować od Dworca PKP Gdynia Główna do Wąwozu Ostrowickiego

– Przede wszystkim, tak jak w latach ubiegłych, za transport uczestników festiwalu będzie odpowiadać ZKM Gdynia – w ramach linii OF. To blisko 100 dodatkowych pojazdów, które będą obsługiwać uczestników festiwalu. Dowóz uczestników festiwalu będzie odbywał się z przystanku przy dawnej poczcie na placu Konstytucji do ulicy Zielonej, czyli Wąwozu Ostrowickiego – bez przystanków pośrednich. Odwóz w dwóch wariantach, które będą też dostosowywane do natężenia oraz do tego, jaki będzie przebieg i potrzeby uczestników festiwalu. W kontekście komunikacji festiwalowej pracujemy od 2 do 7 lipca, a więc obsługa tej linii rozpoczyna się dzień przed startem festiwalu, a kończy dzień po. Warto pamiętać o tym, że jest ona bezpłatna dla uczestników festiwalu – pod warunkiem, że okażą oni bilet jednodniowy bądź karnet, bądź też opaskę festiwalową. Nie jest to komunikacja dla innych uczestników komunikacji miejskiej Gdyni. Co do mieszkańców też chciałbym wspomnieć o tym, że w związku z wydarzeniami festiwalowymi, ale też w związku z trudną inwestycją w tej części Gdyni, będą też wzmocnione linie regularne – w szczególności linia 309 – i linie nocne, ale jeżeli zajdzie taka potrzeba i dozór ruchu stwierdzi obciążenie którejś z linii, będziemy wzmacniać też pozostałe – mówi Tomasz Augustyniak, wiceprezydent Gdyni.Zamówienie jest dofinansowane z programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, za jego realizację odpowiada firma Strabag Polska. Koszt inwestycji opiewa na kwotę 30 906 019,51 pln.logo polski ład

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 24.06.2024 08:43
  • ikona

    Autor: Dorota Matejczyk (dorota.matejczyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.06.2024 13:33
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona