Gdynia Buduje

Ekrany dźwiękochłonne do umycia

widok z góry na Estakadę Kwiatkowskiego, widoczne ekrany dźwiękochłonne, ruch uliczny

Kompleksowo umyte zostaną ekrany dźwiękochłonne umieszczone na terenie Gdyni // fot. M. Mielewski

Są zamontowane w kilku miejscach Gdyni. Ich powierzchnia to ponad 45 tys. metrów kwadratowych. Ekrany dźwiękochłonne znajdujące się na terenie miasta w najbliższym czasie zostaną umyte. Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni jest w trakcie rozstrzygania postępowania w tej sprawie.


Przedmiotem zamówienia jest kompleksowe oczyszczenie ze wszelkich zanieczyszczeń ekranów dźwiękochłonnych zlokalizowanych na terenie Gminy miasta Gdyni. Ekrany dźwiękochłonne zlokalizowane są na: Trasie Kwiatkowskiego, ul. Lotników oraz ul. Chwarznieńskiej, a ich łączna powierzchnia wynosi ok. 45 223 m2. Czyszczenie obejmie:

Trasa Kwiatkowskiego:

 • ekrany akrylowe
 • panele aluminiowe
 • słupy i podwaliny
 • osłony przeciwrozbryzgowe
 • mur oporowy

ul. Lotników:

 • ekrany akustyczne, słupy i podwaliny,

ul. Chwarznieńska:

 • ekrany akustyczne, słupy i podwaliny.

- Ekrany dźwiękochłonne to takie elementy miejskiej infrastruktury, na które na co dzień nie zwracamy uwagi. Pełnią one jednak bardzo ważną rolę. Skutkiem rozwoju cywilizacyjnego, rozbudowy sieci dróg i rosnącej liczby pojazdów jest hałas. To właśnie przed hałasem chronią mieszkańców ekrany akustyczne. Po rozstrzygnięciu postępowania i wyborze wykonawcy rozpocznie się pierwszy cykl mycia ekranów – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Ekrany zostaną umyte przy użyciu profesjonalnego sprzętu - myjki ciśnieniowej ze zbiornikiem wodnym oraz podnośników z możliwością pracy na wysokości 6,0 m.

- Ekrany zostaną wyczyszczone dwa razy, w odstępie kilku dni, przy użyciu ciepłej wody oraz atestowanych środków chemicznych (biodegradowalnych, nieszkodliwych dla środowiska naturalnego nie powodujących zniszczenia pobliskiej zieleni i mytych elementów). W razie potrzeby zastosowane zostaną gąbki i szczotki z miękkim włosiem zapewniające dokładne usunięcie wszelkich zabrudzeń, nalotów, mchów i porostów – mówi Michał Felon, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Zastosowane środki będą dostosowane do zanieczyszczeń emitowanych przez transport drogowy  (m.in. tłuszczy, olei oraz zanieczyszczeń jonowych w tym zabrudzeń zgromadzonych po zimowym utrzymaniu dróg) i będą dobrane stosownie do rodzaju czyszczonej powierzchni (np. tworzywo sztuczne, aluminium, stal, beton). Myciu będą podlegać wszystkie elementy ekranu, w tym m.in.: elementy akrylowe, panele aluminiowe, podwaliny, słupy, ramy itd. Usunięte z powierzchni ekranów zostaną również  graffiti, plakaty, naklejki oraz wlepki.

 • ikonaOpublikowano: 12.09.2023 09:05
 • ikona

  Autor: Magdalena Wojtkiewicz (m.wojtkiewicz@zdiz.gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 12.09.2023 16:12
 • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona