Uwaga! Skrócił się termin przerwy w dostawie ciepłej wody. OPEC już napełnia sieć. Szczegóły w komunikacie.
Gdynia Energetyczna

2000 wagonów węgla rocznie mniej. Umowa na instalację gazową w gdyńskiej elektrociepłowni

Uroczystość zawarcia umowy na budowę instalacji gazowej w elektrociepłowni gdyńskiej. Od lewej: Elzbieta Raczyńska, radna Gdyni; Elżbieta Sierżęga, wiceprzewodnicząca Rady Miasta; Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni; Artur Brzdękiewicz, wiceprezes SBB Energy S.A.; Małgorzata Banasik, Zarząd PGE S.A.; Ewa Barszcz, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła w Gdańsku; Maciej Jankiewicz, prezes zarządu PGE Energia Ciepła S.A. Fot. Przemysław Kozłowski

Uroczystość zawarcia umowy na budowę instalacji gazowej w elektrociepłowni gdyńskiej. Od lewej: Elzbieta Raczyńska, radna Gdyni; Elżbieta Sierżęga, wiceprzewodnicząca Rady Miasta; Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni; Artur Brzdękiewicz, wiceprezes SBB Energy S.A.; Małgorzata Banasik, Zarząd PGE S.A.; Ewa Barszcz, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła w Gdańsku; Maciej Jankiewicz, prezes zarządu PGE Energia Ciepła S.A. Fot. Przemysław Kozłowski

We wtorek, 20 lutego w elektrociepłowni w Gdyni podpisano umowę między PGE Energia Ciepła S.A. i SBB Energy S.A. na budowę kogeneracyjnej instalacji gazowej. Warta ponad 380 mln zł inwestycja będzie gotowa na sezon grzewczy 2026/2027. Efekt – obniżenie emisji gazów cieplarnianych o 40%, co wpisuje się w ambitny, gdyński plan redukcji śladu węglowego, który po raz pierwszy policzono w 2022 roku.


Podpisanie umowy między PGE Energia Ciepła S.A. i SBB Energy S.A. na budowę kogeneracyjnej (produkującej zarówno energię cieplną, jak i prąd) instalacji opartej na pięciu silnikach gazowych to kolejny etap dekarbonizacji elektrociepłowni w Gdyni. Pierwszy realizowany jest od 2016 roku, kiedy to oddano do eksploatacji kotłownię rezerwowo-szczytową, zasilaną olejem lekkim, a docelowo gazem. Jeszcze w I kwartale br. oddana zostanie druga kotłownia na olej lekki, a docelowo gaz. Zastąpi ona największy ciepłowniczy kocioł węglowy, pracujący od lat 70. XX wieku.Równolegle do budowy instalacji gazowej (gotowej na sezon grzewczy 2026/2027), budowany będzie gazociąg z firmy Gaz System S.A. w Kosakowie. Gaz w EC Gdynia popłynie w 2025 roku, co umożliwi przepaliwowanie kotłów szczytowych olejowych na gaz.

Efekty dla środowiska i mieszkańców


Zachodzące zmiany w gdyńskiej elektrociepłowni oznaczają wymierne efekty dla środowiska i mieszkańców. Gdynia w 2022 roku obliczyła ślad węglowy miasta i realizuje ambitny plan jego ograniczenia.

Mężczyzna kłania się na sali, witaja go brawami zgromadzeni ludzie.
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, fot. Przemysław Kozłowski


- Certyfikowaną metodologią policzyliśmy ślad węglowy i przyjęliśmy założenie, że do roku 2030, więc w bardzo krótkim czasie, ten ślad węglowy będzie obniżony o 43%. Kluczowym graczem w tej grze jest właśnie współpraca z PGE Energią Cieplną – podkreślał Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.


Jak mówiła obecna na uroczystości Małgorzata Banasik z Zarządu PGE S.A., celem jest poprawa komfortu życia mieszkańców, świeże powietrze oraz zdrowie naszych dzieciom.

- To wszystko wymaga znacznych działań. Budowa nowego źródła kogeneracyjnego z wykorzystaniem silników gazowych tutaj, w Gdyni jest ważną inwestycją, która znacząco obniża emisję – powiedziała Małgorzata Banasik.


Kobieta przemawia na sali konferencyjnej, za nia ekran ze slajdem.
Małgorzata Banasik z Zarządu PGE S.A. Fot. Przemysław Kozłowski


Planowane efekty po zakończeniu 2. etapu dekarbonizacji w EC Gdynia:

 • 2000 wagonów węgla rocznie mniej,
 • obniżenie emisji tlenków siarki o 90%,
 • obniżenie emisji tlenków azotu o 75%,
 • obniżenie emisji pyłów o 95%,
 • obniżenie emisji gazów cieplarnianych o 40%.


- W gronie polskich miast Gdynia może być dumna z jakości powietrza, choć oczywiście wiele jeszcze przed nami. Mamy konkretne plany do realizacji, a dzisiaj podpisana umowa sprawi, że przede wszystkim mieszkańcy okolicznych dzielnic - Pogórza, Obłuża, Oksywia, Babich Dołów, Chyloni, Grabówka bardzo realnie odczują obniżenie poziomu pyłów i CO2 w powietrzu. To ważna i oczekiwana przez mieszkańców Gdyni informacja – mówi Wojciech Szczurek.

Ludzie na sali konferencyjnej ogladaja slajd z prezentacją na ekranie.
Podczas prezentacji slajdów przedstawiono planowane efekty dekarbonizacji EC Gdynia. Fot. Przemysław Kozłowski


Umowę ze strony PGE Energia Ciepła S.A. podpisali prezes zarządu tej firmy Maciej Jankiewicz oraz Ewa Barszcz, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła w Gdańsku.

- Transformacja źródeł wytwórczych w elektrociepłowni w Gdyni pozwoli na zredukowanie do roku 2027 emisji CO2 o niemalże 200 tys. ton, czyli tyle ile wyniosłoby całkowite zatrzymanie transportu drogowego w Gdyni na prawie 200 dni w ciągu roku - powiedziała Ewa Barszcz.


Maciej Jankiewicz: - Nasze elektrociepłownie są częścią tkanki miejskiej i nie byłoby to wszystko możliwe bez bardzo dobrej współpracy z lokalnym samorządem. I tutaj, w Gdyni chciałem bardzo serdecznie podziękować panu prezydentowi Wojciechowi Szczurkowi, bez którego współpracy nasza działalność tutaj by się na pewno nie udała.


Mężczyzna za stołem podpisuje umowę.
Maciej Jankiewicz podpisuje umowę. Fot. Przemysław Kozłowski

 • ikonaOpublikowano: 20.02.2024 15:20
 • ikona

  Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 27.03.2024 15:50
 • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Zobacz także