Gdynia Energetyczna

Energetyczny weekend #wGdyni

Na piknik energetyczny zapraszamy również w niedzielę, fot. Mateusz Dietrich

Na piknik energetyczny zapraszamy również w niedzielę, fot. Mateusz Dietrich

W Gdyni trwa 4. Pomorski Piknik Energetyczny. To ważne edukacyjno-integracyjne wydarzenie, które ma na celu pokazanie m.in. tego, jak oszczędzać energię elektryczną, jakie posiadamy odnawialne źródła energii, a także jak korzystać z ekologicznych środków transportu. Kto nie zdążył dotrzeć na piknik w sobotę, może to jeszcze nadrobić i przyjść na skwer Arki Gdynia w niedzielę w godz. 10.00-16.00.


Ten weekend w naszym mieście jest bardzo energetyczny. Wszystko w ramach 4. Pomorskiego Pikniku Energetycznego. Do Gdyni zawitali wystawcy, z którymi możemy porozmawiać m.in. o niskoemisyjnym transporcie, zaletach ekologicznych inwestycji czy ochronie powietrza. To firmy i organizacje związane z branżą energetyczną. Ich stoiska można odwiedzić na skwerze Arki Gdynia jeszcze w niedzielę od godz. 10.00 do 16.00.


– Pikniki energetyczne mają zachęcać mieszkańców Gdyni do podejmowania działań na rzecz środowiska i to często w bardzo indywidualnym wymiarze. To mogą być np. zachowania ekologiczne, czasem inna technologia rozpalania kominka albo pieca. Tutaj przede wszystkim edukujemy, pokazujemy, że można i że każdy z nas – choćby drobnym gestem – może sprawić, że środowisko w Gdyni będzie lepsze – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

– Ci, którzy nie zdążyli przyjść tutaj dzisiaj, mogą to zrobić jeszcze jutro w godz. 10.00-16.00. Na pikniku można dowiedzieć się o różnych dotacjach, również o tym,  jak skorzystać z tej najnowszej, którą otrzymaliśmy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dostaliśmy kwotę 2,7 mln zł na mieszkańców naszego miasta po to, aby stali się bardziej ekologiczni, aby zadbali o swój dom, wymienili piec, czy zmienili swoje źródło zasilania. Serdecznie wszystkich państwa zapraszam – zachęca Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Dzieje się na pikniku

Dzieci podczas zabawy na pikniku energetycznym
Na pikniku każdy znajdzie coś dla siebie, fot. Mateusz Dietrich

Jakie atrakcje czekają na skwerze Arki Gdynia? W ramach tegorocznego pikniku energetycznego można np. wziąć udział w projekcie „Czyste, Zielone Miasta”, który powstał z inicjatywy stowarzyszenia „Program Czysta Polska”. W związku z tym w sobotę posprzątano dziką gdyńską plażę.

Zbiórka odpadów odbyła się na Polance Redłowskiej, w specjalnie oznaczonym miejscu. Celem akcji była nie tylko edukacja, ale również integracja mieszkańców, którzy interesują się zdrowym trybem życia w ekologicznym świecie. Dzięki współpracy z Lasami Państwowymi zainteresowani uczestnicy otrzymali sadzonki drzew, które mogą zasadzić w swojej okolicy.

Na pikniku nie brakuje również warsztatów edukacyjnych oraz różnego rodzaju aktywności dla dzieci i dorosłych. Ich myśl przewodnia to promowanie właściwych nawyków. Są to m.in. pokazy energetyczne, które prowadzą edukatorzy z Centrum Nauki Experyment.

W sobotę mieszkańcy mogli też wziąć udział w grze terenowej. Opłacało się dołączyć do zabawy, ponieważ jej zwyciężczyni – pani Bianka M. otrzymała w nagrodę hulajnogę elektryczną.

Podczas pikniku odbywają się też konsultacje z mieszkańcami dotyczące rozwoju ruchu rowerowego w Gdyni w ramach opracowywanej Strategii Rowerowej dla Gminy Miasta Gdyni na lata 2023-2030. Z kolei strażnicy miejscy pokazują, jak prawidłowo palić w domowych kotłach i kominkach. Opowiadają też, skąd mamy energię oraz w jaki sposób prowadzić segregację domowych odpadów.

Na pikniku nie mogło również zabraknąć strefy gastronomicznej. Bo przecież po fizycznym i umysłowym wysiłku warto się posilić.

Piknik organizują miasto Gdynia oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Partnerami wydarzenia są: Straż Miejska w Gdyni, Centrum Nauki Experyment, PGE Energia Ciepła S.A., OPEC, „Czyste Zielone Miasta” stowarzyszenie „Program Czysta Polska”.

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska objęli patronat honorowy nad wydarzeniem. Patronat medialny: Radio Gdańsk i „Dziennik Bałtycki”.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 27.05.2023 18:15
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 05.06.2023 13:34
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona