Gdynia Energetyczna

Gdynia najbardziej innowacyjnym samorządem w 2024 roku

Badania termowizyjne pokazują, czy i gdzie z domów i mieszkań ucieka ciepło (fot. Paweł Kukla)

Badania termowizyjne pokazują, czy i gdzie z domów i mieszkań ucieka ciepło (fot. Paweł Kukla)

Gdynia zdobyła wyróżnienie w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd. Nasze miasto doceniono w kategorii skierowanej do dużych miast „Metropolia Mocy: Pionier Energetyki Miejskiej”.


Konkurs po raz czwarty zorganizowała Fundacja Instytutu Polityki Energetycznej we współpracy z Politechniką Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza. Uczestnictwo miasta nie wiązało się z żadnymi kosztami. Gdynię doceniono za działania z zakresu ciepłownictwa – siedem edycji programu bezpłatnych badań termowizyjnych dla mieszkańców, które przeprowadzono w latach 2017-2023. 



Jesteśmy dumni z tej nagrody i wdzięczni kapitule konkursu oraz organizatorom za docenienie Gdyni. Ta nagroda to także uznanie dla aktywności naszych mieszkańców, którzy chętnie włączyli się w działania związane z bezpłatnymi badaniami termowizyjnymi domów i mieszkań – mówi Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni. – W ramach programu przebadano prawie 1 000 budynków mieszkalnych w Gdyni. Jako samorząd staramy się wspierać te inicjatywy, które nie tylko pozwalają na realne oszczędności, ale mają również wymiar proekologiczny. Zapewniam, że tego typu działania będziemy kontynuować, a mieszkańcy mogą liczyć na nasze dalsze wsparcie.

Akcję organizowało Biuro ds. Energetyki w ramach doradztwa energetycznego dla mieszkańców Gdyni. Była ona połączona z kampanią informacyjną na temat oszczędzania energii i poprawy efektywności energetycznej budynków.


Program miał na celu:

  • dostarczenie wiedzy umożliwiającej podjęcie działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej
  • ulepszenie izolacji mieszkań i domów
  • zwiększenie wydajności ogrzewania.

W ramach programu „Termowizja, czyli jak uszczelnić domowy budżet” właściciele, zarządcy oraz administratorzy budynków mieszkalnych mogli skorzystać z bezpłatnych badań kamerą termowizyjną. Wszystko po to, aby wykryć miejsca, w których utrata ciepła była największa (np. ze względu na wady konstrukcyjne, nieszczelne okna i ramy okienne, źle izolowane ściany i podłogi czy drzwi o niskich parametrach izolacyjności). Dodatkowo sprawdzono również parametry wewnątrz budynków, które były ważne z punktu widzenia mieszkańców, takie jak m.in. stężenie CO2, temperatura, wilgotność, punkt rosy, poziom pyłów PM10 i PM2,5 oraz formaldehydy).

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 13.09.2024 17:00
  • ikona

    Autor: Aleksandra Synak-Russjan (a.synak-russjan@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.09.2024 11:08
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona