Gdynia Energetyczna

Program „Czyste powietrze” - uwaga na oszustów!

Materiały: WFOŚiGW w Gdańsku

Materiały: WFOŚiGW w Gdańsku

Pojawiły się informacje o nieuczciwych wykonawcach, którzy proponują wykonanie prac dofinansowanych z Programu „Czyste Powietrze”. Prosimy o ostrożność oraz weryfikację firmy wykonawczej przed podpisaniem umowy. Należy pamiętać, iż dotacja przysługuje wnioskodawcy, a nie wykonawcy instalacji.

  • Uwaga na oszustów
  • Nie podpisujmy od razu pełnomocnictw do dysponowania naszą dotacją
  • Pompa ciepła i budynek nieocieplony, to najczęściej wysokie rachunki
 
- Podpisując pełnomocnictwo dajemy komuś prawo do dysponowania przyznaną  dotacją. Nie należy podpisywać pełnomocnictwa bez zapoznania się z treścią umowy, tylko zachować wzmożoną ostrożność - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. 


Szczególnie należy uważać na tych, którzy pukają do naszych drzwi i oferują coś „za darmo”. Na rynku usług zdarzają się nieuczciwi wykonawcy, którzy proponują usługi i produkty niskiej jakości oraz zawyżają ceny. Jeśli ktoś oferuje usługę „za darmo”, warto mieć wątpliwości co do rzetelności takiej oferty.

Jeśli przedstawiciel firmy podsuwa pełnomocnictwo w ramach programu „Czyste Powietrze”, a nie daje możliwości zapoznania się z warunkami umowy – warto zastanowić się nad jego uczciwością. Podpisując pełnomocnictwo, dajemy komuś prawo do dysponowania przyznaną nam dotacją.

W ramach programu "Czyste Powietrze" można otrzymać dotację na termomodernizację budynku jednorodzinnego wraz z wymianą źródła ciepła. Należy upewnić się, że dobór nowego źródła ciepła został wskazany zgodnie ze stanem budynku. Urządzenie musi mieć odpowiednią moc i sprawność. Najlepiej pokazuje to audyt energetyczny. Nie należy przyjmować ofert na wymianę samego źródła, jeśli dom wymaga docieplenia.

Program „Czyste Powietrze” oferuje dofinansowanie na docieplenie budynku z wymianą źródła ciepła poprzedzone audytem energetycznym – są to koszty kwalifikowane. Poleca się skorzystanie z kompleksowej i w pełni korzystnej oferty programu „Czyste Powietrze”.
Wybierając źródło ciepła do swojego domu, należy korzystać z listy zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM: https://lista-zum.ios.edu.pl/).
 
Więcej informacji na stronie:
https://czystepowietrze.gov.pl/wazne-komunikaty/ostrzezenie-dla-wnioskodawcow-i-beneficjentow-programu-czyste-powietrze

  • ikonaOpublikowano: 28.03.2024 09:07
  • ikona

    Autor: Aleksandra Synak-Russjan (a.synak-russjan@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.04.2024 15:13
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona