Gdynia Energetyczna

Przygotowania do przetargu na zakup energii elektrycznej

Spotkanie grupy zakupowej Norda // fot. Agnieszka Modelska

Spotkanie grupy zakupowej Norda // fot. Agnieszka Modelska

Gdynia, która liderem w grupie zakupowej Norda, już po raz dwunasty zorganizowała spotkanie dla zrzeszonych w grupie samorządów oraz jednostek administracji publicznej. Jego celem była dyskusja na temat przygotowań do przetargu związanego z zakupem energii elektrycznej na 2025 rok.


 – W tym roku postanowiliśmy zorganizować nasze spotkanie już w lutym, aby wykorzystać stabilną sytuację na rynku energii elektrycznej ­– mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. – Rozpoczynamy nasze prace wcześniej, ponieważ im szybciej ogłosimy przetarg, tym lepsze ceny jesteśmy w stanie uzyskać – dodaje.

Głównym motorem napędowym spotkania było podjęcie wspólnych działań, które mają na celu osiągniecie oszczędności energii elektrycznej. Sprostanie podwyżkom cen energii, w połączeniu z podwyżkami dotyczącymi też innych podstawowych wydatków, oznacza dla samorządów konieczność poszukiwania radykalnych oszczędności. Dlatego tak ważny jest zakup energii elektrycznej od pewnych dostawców i po jak najkorzystniejszych cenach. Należy więc zaplanować długofalowe strategie oraz postawić na edukację, gdyż te pozwolą mieszkańcom cieszyć się bezpieczeństwem energetycznym.


- Ochrona określonych odbiorców prądu została przedłużona jedynie do 30 czerwca 2024 roku – mówi Hanna Górecka-Banasik, kierowniczka Biura ds. Energetyki. - Oznacza to, iż ceny energii z przetargu na 2025 rok będą miały ogromne znaczenie dla budżetów wszystkich członków naszej grupy zakupowej Norda. Bardzo się cieszę, iż spotykamy się w tak licznym gronie, gdyż daje nam to dodatkową możliwość do dyskusji także na inne ważne dla gmin „energetyczne tematy” - dodaje.


Grupa zakupowa Norda to stowarzyszenie, którego liderem jest Gdynia. Obejmuje łącznie 43 samorządy oraz jednostki administracji publicznej. Od 2014 roku miasto Gdynia pełni rolę lidera grupy, w której skład wchodzą samorządy m.in. z terenu powiatu wejherowskiego, puckiego, lęborskiego, a także miejskie i gminne jednostki budżetowe oraz publiczne uczelnie.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 26.02.2024 08:00
  • ikona

    Autor: Aleksandra Synak-Russjan (a.synak-russjan@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.02.2024 17:29
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona