Gdynia Energetyczna

Weekend pełen energii #wGdyni

Grafika promująca 4. Pomorski Piknik Energetyczny // materiały prasowe

Grafika promująca 4. Pomorski Piknik Energetyczny // materiały prasowe

Chcesz dowiedzieć się więcej o odnawialnych źródłach energii czy ekologicznych środkach transportu? Interesuje Cię, dlaczego warto oszczędzać energię i jakie wyzwania stawia przed nami współczesny świat? Weź udział w 4. Pomorskim Pikniku Energetycznym. Wydarzenie odbędzie się w weekend, 27 i 28 maja na skwerze Arki Gdynia.

 
– Przed nami 4. Pomorski Piknik Energetyczny. To ważne edukacyjno-integracyjne wydarzenie, które ma na celu pokazanie m.in. tego, jak oszczędzać energię elektryczną, jakie posiadamy odnawialne źródła energii, a także jak korzystać z ekologicznych środków transportu. Dodatkowo w sobotę będzie z nami projekt „Czyste, Zielone Miasta” stowarzyszenia „Program Czysta Polska”, w którego ramach posprzątamy dziką plażę i rozdamy sadzonki. Zapraszam wszystkich mieszkańców i sympatyków Gdyni do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Podczas pikniku odbędzie się gra terenowa, w której nagroda główna to hulajnoga elektryczna – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Podczas pikniku swoją ofertę zaprezentuje kilkudziesięciu wystawców z branży energetycznej. Będą to m.in. firmy produkujące oraz montujące efektywne urządzenia grzewcze i elektryczne, działające w obszarze transportu niskoemisyjnego oraz ograniczania niskiej emisji.Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 27 maja w godz. 10.00-17.00 oraz w niedzielę, 28 maja od godz. 10.00 do godz. 16.00. Na uczestników czeka szereg atrakcji.

W ramach pikniku będzie można wziąć udział w projekcie „Czyste, Zielone Miasta”, który powstał z inicjatywy stowarzyszenia „Program Czysta Polska”. Z tej okazji w sobotę o godz. 12.00 zaplanowano sprzątanie dzikiej plaży w Gdyni.

Zbiórka odpadów odbędzie się na Polance Redłowskiej, w specjalnie oznaczonym miejscu. Celem akcji jest nie tylko edukacja, ale również integracja mieszkańców, którzy interesują się zdrowym trybem życia w ekologicznym świecie. Dzięki współpracy z Lasami Państwowymi zainteresowani uczestnicy otrzymają sadzonki drzew. Będą mogli zasadzić je w swojej okolicy.

Nie zabraknie również warsztatów edukacyjnych oraz różnego rodzaju aktywności dla dzieci i dorosłych. Ich myśl przewodnia to promowanie właściwych nawyków. Zaplanowano też pokazy energetyczne, które przeprowadzą edukatorzy z Centrum Nauki Experyment.

Odbędzie się również gra terenowa. Ma ona pokazać, jak ważne są działania dotyczące oszczędności energii, korzystania z ekologicznych środków transportu czy odnawialnych źródeł energii, nie zapominając o ochronie powietrza. Zwycięzca otrzyma hulajnogę elektryczną.

Natomiast strażnicy miejscy pokażą, jak prawidłowo palić w domowych kotłach i kominkach. Opowiedzą też, skąd mamy energię oraz w jaki sposób prowadzić segregację domowych odpadów.

Ponadto podczas pikniku odbędą się też konsultacje z mieszkańcami dotyczące rozwoju ruchu rowerowego w Gdyni w ramach opracowywanej Strategii Rowerowej dla Gminy Miasta Gdyni na lata 2023-2030.

Piknik organizują miasto Gdynia oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Partnerami wydarzenia są: Straż Miejska w Gdyni, Centrum Nauki Experyment, PGE Energia Ciepła S.A., OPEC, „Czyste Zielone Miasta” stowarzyszenie „Program Czysta Polska”

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska objęli patronat honorowy nad wydarzeniem. Patronat medialny: Radio Gdańsk„Dziennik Bałtycki”.

Plakat promujący 4. Pomorski Piknik Energetyczny // materiały prasowe

  • ikonaOpublikowano: 23.05.2023 10:05
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.05.2023 11:04
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona