Gdynia Innowacyjna

Gdynia stawia na elektromobilność. Nowe stacje ładowania

Ładowanie samochodu elektrycznego za pomocą kabla (fot. Michał Sałata)

Ładowanie samochodu elektrycznego za pomocą kabla (fot. Michał Sałata)

Gdynia jako jedno z najbardziej ekologicznych miast w Polsce rozwija sieć stacji ładowania coraz bardziej popularnych na naszych drogach „elektryków”.


Gdynia konsekwentnie rozwija sieć stacji i punktów ładowania samochodów elektrycznych. Jest to związane z rosnącym zapotrzebowaniem na tego typu infrastrukturę w mieście. Gdyński samorząd systematycznie poszerza listę miejsc, gdzie można ładować pojazdy elektryczne. Często współpracuje przy tym z lokalnymi firmami.


Punkt ładowania samochodu elektrycznego w systemie „SLOW” przy ulicy Filipkowskiego 23 (fot. Michał Sałata, gdynia.pl)

Gdynia jako pierwsze miasto w Polsce przetestuje innowacyjne rozwiązanie – ładowanie samochodów elektrycznych metodą „SLOW”. To możliwe dzięki publicznym ładowarkom instalowanych na latarniach o mocy 3,6 kW. Żeby naładować akumulator w swoim aucie, należy podłączyć je do urządzenia na całą noc.
– Dzisiaj mamy w mieście 83 stacje ładowania samochodów elektrycznych w 48 punktach. To dość sporo. Jednak wciąż słyszymy, że mieszkańcy chcieliby więcej. W Gdyni proponujemy kolejne rozwiązanie. Tam, gdzie parkujesz, tam możesz ładować swoje auto. Jednocześnie nie zabierając miejsca parkingowego innym kierowcom. Na miejscu parkingowym znajduje się wolna ładowarka, która umożliwia naładowanie swojego pojazdu przez noc. Będziemy przy nich umieszczać tabliczki z bardzo grzecznym napisem „Kierowco, jeśli obok są wolne miejsca, prosimy nie zajmuj tego”. Jednak jeśli obok nie ma żadnego wolnego, to nie ma zakazu, aby tam zaparkować. Wierzę, że będzie to naprawdę praktyczne rozwiązanie, przydatne szczególnie w dzielnicach, w których mieszkamy – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki.

Pierwsze tego typu ładowarki z latarni o małej mocy zostały już udostępnione mieszkańcom Gdyni. Znajdują się na Chwarznie-Wiczlinie przy ulicy Filipkowskiego 23. Rozwiązanie to jest o tyle dobre, że nie będzie zabierało miejsc postojowych kierowcom niekorzystającym z „elektryków”. Testy systemu potrwają od 3 do 6 miesięcy.
– Co bardzo ważne, działanie jest odpowiedzią na sugestie ze strony samych mieszkańców. Już teraz widok elektrycznego samochodu staje się coraz powszechniejszy. Zaproponowane rozwiązanie może się okazać ciekawym kierunkiem nie tylko w przestrzeniach dróg gminnych, ale zachęci również wspólnoty mieszkaniowe, które mogą stać przed wyzwaniem zapewnienia punktów ładowania dla swoich mieszkańców mówi prowadzący konsultacje z mieszkańcami w temacie lokalizacji ładowarek Jakub Ubych- wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

Proces ładowania jest bezpieczny, a gniazda na latarniach wodoszczelne. Przejechanie 300 kilometrów będzie kosztowało nas około 60 zł. Aby móc skorzystać z tego typu punktów ładowania, należy ściągnąć aplikację „xD Charge” ze sklepu Google lub Play. Można też doładować konto prepaid.

– Wykorzystujemy już istniejące przyłącze energetyczne, które jest wykorzystywane do oświetlenia ulic, aby naładować samochód. Niewielka moc zasilania pozwala na ładowanie samochodu pozostawionego pod tym łączem na całą noc. Łącze jest bezpieczne, nie ma możliwości odłączenia kabla przez osoby nieuprawnione. Jednak użytkownik musi posiadać własny kabel ładujący – mówi Kamil Sobkiewicz, prezes fundacji #NaPrąd.

Inwestycja ma na celu przyspieszenie przesiadki z tradycyjnych pojazdów napędzanych paliwami kopalnymi na te bardziej ekologiczne.  Gdynia odgrywa pionierską rolę na polskim rynku, demonstrując, jak elektromobilność może przyczynić się do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji oraz poprawy jakości powietrza w mieście. Warto tu zaznaczyć, że komunikacja miejska już od ponad 60 lat jest zasilana z sieci elektrycznej w Gdyni.

Korzyści dla użytkowników samochodów elektrycznych są widoczne również w ich kosztach operacyjnych. Koszt ładowania jest znacznie niższy niż tankowanie paliwa. Gdyńscy samorządowcy planują dalszą rozbudowę infrastruktury oraz współpracę z lokalnymi firmami, aby zapewnić jeszcze większą dostępność różnego typu ładowarek w miejscach ogólnodostępnych dla mieszkańców. Wkrótce dojdą do tego też stacje o naprawdę wysokiej mocy, dzięki którym będzie można szybko naładować pojazd, co da większą wygodę kierowcom.

Instrukcja pobrania, zarejestrowania i logowania do aplikacji „xD Charge”Już nikomu nie trzeba tłumaczyć, że elektromobilność to przyszłość. Nowe stacje ładowania samochodów elektrycznych to kolejny krok w stronę czystego i zrównoważonego rozwoju miasta. Dzięki temu mieszkańcy i odwiedzający Gdynię turyści mogą niemal bez problemów korzystać z samochodów elektrycznych, pobierając energię do swoich pojazdów z nowoczesnych i ekologicznych źródeł.

Gdynia cały czas udowadnia, że mobliność elektryczna nie tylko jest możliwa, ale także wysoce pożądana i korzystna zarówno dla nas, jak i dla środowiska. Rozwijanie tej innowacyjnej i zrównoważonej drogi przyczynia się do budowy ekologicznej przyszłości dla następnych pokoleń.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 25.01.2024 15:40
  • ikona

    Autor: Michał Sałata (michal.salata@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.03.2024 15:46
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Zobacz także