Gdynia Innowacyjna

OPER8IT – liderzy IT Operations rozmawiają #wGdyni

Bartłomiej Pucek, CEO w Forward Operators, podczas konferencji OPER8IT wygłosił prelekcje na temat stosowania sztucznej inteligencji  w IT Operations // fot. Magdalena Czernek

Bartłomiej Pucek, CEO w Forward Operators, podczas konferencji OPER8IT wygłosił prelekcje na temat stosowania sztucznej inteligencji w IT Operations // fot. Magdalena Czernek

Jak sztuczna inteligencja przekształca dziedzinę IT Operations, a jakie niesie możliwości i zagrożenia? W jaki sposób skutecznie zarządzać wiedzą i zostać pionierem branży IT? Między innymi o tym dyskutują uczestnicy konferencji OPER8IT. Wydarzenie odbywa się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia. Konferencja rozpoczęła się w środę, 13 września i potrwa dwa dni. Otworzyli ją wiceprezydentka Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała i Krzysztof Kozakiewicz – organizator wydarzenia i CEO w fundacji Let’s Manage IT.


Konferencja OPER8IT gromadzi liderów w dziedzinie IT Operations – osoby z centrów usług wspólnych i wewnętrznych centów operacyjnych. Uczestnicy rozmawiają o rozwoju cyfrowym oraz najnowszych trendach w branży. Mają też szansę wysłuchać ciekawych prelekcji, zainspirować się, a także wymienić doświadczenia.

W tym roku odbywa się 3. edycja wydarzenia. Spotkanie poprzedziły warsztaty, które odbyły się we wtorek, 12 września w hotelu Mercure. Była to szansa na wymianę wiedzy i pracę w mniejszych grupach. Osoby biorące udział w Gear-upie dowiedziały się więcej na temat komunikacji w sytuacjach kryzysowych, budowania kultury procesowej IT czy badania i doskonalenia strumieni wartości ITSM. Rozmawiano również o tym, jak sprostać wyzwaniom podczas wprowadzania nowych usług lub produktów, a także jak radzić sobie ze stresem i zarządzać wiedzą w organizacjach wsparcia IT.Oficjalne otwarcie konferencji odbyło się w środę, 13 września w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia. Uczestników powitali: wiceprezydentka Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała oraz Krzysztof Kozakiewicz – organizator konferencji i CEO w fundacji Let’s Manage IT.

– IT jest bardzo ważne dla gospodarki Gdyni. To rosnący sektor, który odgrywa coraz większą rolę w dobrobycie ekonomicznym naszego miasta i jego mieszkańców. Tworzy również szeroką sieć współpracy. Dlatego cieszy mnie, że mamy tutaj konferencje, które gromadzą przedstawicieli tej branży. W ten sposób wyraźnie pokazujemy, że centrum IT jest tutaj i jeżeli chcecie szukać nowych idei, inspiracji, pomysłów – przyjedźcie do Gdyni – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki.

– Hasło tej konferencji to „It’s all about modern IT Operation”, czyli mówimy, jak ten obszar organizacji ewoluuje i się zmienia. A zmienia się bardzo mocno, bo oczekiwania są takie, żeby wszystko działało sprawnie i szybko, było wysokiej jakości. Zmiany są, jeśli chodzi o technologie. Dzisiaj się spotykamy i mówimy o tym, jak budować silne zespoły IT Operation i w jaki sposób zastosować sztuczną inteligencję – jeżeli chodzi o usprawnienie naszych procesów, jak tworzyć rozwiązania, które są wysoce dostępne, bezpieczne, odporne na różnego rodzaju awarie – podkreśla Krzysztof Kozakiewicz, organizator konferencji.

Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki, przemawiająca podczas konferencji OPER8IT w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym // fot. Magdalena Czernek
Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki, przemawiająca podczas konferencji OPER8IT w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym // fot. Magdalena Czernek


Pierwszy dzień wydarzenia skupiał się przede wszystkim na sztucznej inteligencji, która jest przyszłością IT Operations.

– Postęp w zakresie sztucznej inteligencji sprawił, że te algorytmy, maszyny są w kilku umiejętnościach na tym samym, zbliżonym lub nawet lepszym poziomie niż ludzie. To umiejętność czytania, pisania, rozpoznawania mowy, generowania tekstu i głosu. Modele sztucznej inteligencji dzisiaj wdrażane w organizacjach zwiększają produktywność pracowników i tych organizacji. Wzrost tej produktywności nie jest jakąś małą liczbą po przecinku, stąd ogromne zainteresowanie zarówno tym obszarem, jak i wdrożeniami w tym zakresie – zaznacza Bartłomiej Pucek, CEO w Forward Operators.

Ponadto uczestnicy dyskutowali również m.in. o: wartości IT Operations, zarządzaniu wydajnością i budżetem w chmurze publicznej, możliwościach i zagrożeniach ze strony sztucznej inteligencji w dziedzinie IT Operations, byciu pionierem w branży IT, budowaniu bezpiecznej i odpornej na zagrożenia organizacji czy wykorzystywaniu systemu ITSM w odpowiedzi na rosnące potrzeby biznesowe organizacji. Poruszono także temat, jak skutecznie zarządzać wiedzą w organizacji. Nowością była też sesja na temat fuck-upów, które przydarzyły się w firmach z branży IT Operations. Managerowie IT opowiadali o swoich porażkach, błędach i lekcjach, które z nich wyciągnęli. A wszystko w dynamicznej formule Lightning Talk.  

– Możliwość porozmawiania i pokazania w różnych perspektywach tego, jak realizujemy to, czym jest clue tej konferencji IT Operations w różnych branżach. Dzielenie się niekoniecznie tym, co jest sukcesem, ale i tym, co nazywamy screw-upem, czyli pomyłkami, błędami, na których najszybciej się uczymy. Myślę, że to jest przestrzeń i miejsce, gdzie można połączyć te wszystkie rzeczy – podkreśla Robert Pławiak, szef digitalizacji i IT w firmie Polpharma.

Drugiego dnia konferencji będą rozmawiać m.in. o: roli IT Operations w proaktywnym technologicznym wsparciu biznesu, jak zabezpieczyć chmurę, środowisku multicloud w ABB, rozwijaniu kompetencji w IT Operations czy podatności systemów IT na ataki i sabotaż.

Pełny program można znaleźć na stronie internetowej oper8.it/agenda.

Konferencję organizują fundacja Let’s Manager IT oraz Conlea. Gospodarzami wydarzenia są miasto Gdynia i Centrum Obsługi Inwestora „Invest in Gdynia”, a także Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 13.09.2023 15:10
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.09.2023 15:48
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona