Gdynia Innowacyjna

Pierwszy lot gdyńskiej rakiety na filmie

Rakieta „Perun” na poligonie w Ustce przed pierwszym lotem // fot. materiały SpaceForest

Rakieta „Perun” na poligonie w Ustce przed pierwszym lotem // fot. materiały SpaceForest

W czerwcu rakieta „Perun”, którą stworzyła wywodząca się z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego gdyńska firma SpaceForest , odbyła swój pierwszy lot. Tego, jak wyglądały przygotowania do tego momentu i ile pracy włożyli w projekt konstruktorzy, można się dowiedzieć, oglądając specjalny film przygotowany przez firmę. Właściciele i pracownicy SpaceForest opowiadają w nim o rakiecie i dokonaniach przedsiębiorstwa, a także o przygotowaniach do kolejnego lotu.


„Perun” to największa w historii polska rakieta suborbitalna. I to prosto z Gdyni. Jaka jest jej historia? W jaki sposób ten projekt ma ewoluować? O tym jej twórcy opowiadają w specjalnym filmie, który można zobaczyć na kanale YouTubefacebookowym profilu SpaceForest. To właśnie ta firma, która przez lata rozwijała się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, skonstruowała rakietę.
 
W materiale wypowiadają się zarówno właściciele, jak i pracownicy firmy. Przybliża on również inne dokonania przedsiębiorstwa, które doprowadziły do powstania rakiety. I tak można się m.in. dowiedzieć, iż gdyńska firma podjęła się stworzenia „Peruna”, bo chce spełnić marzenie o polskich lotach w kosmos.
 
– Projektowanie rakiety to złożony i skomplikowany proces. Zabiera dużo czasu i angażuje wiele osób o różnych kompetencjach. Większość rozwiązań konstrukcyjnych musieliśmy wypracować sobie sami – tłumaczy w przygotowanym filmie Piotr Szczepiński, kierownik działu mechanicznego SpaceForest.

– Rakieta to wyraz naszej pasji i ambicji. Jest to prototyp pierwszy, ale w budowie mamy już drugi, który będzie jeszcze lepszy i bardziej efektywny. Mamy zamiar doprowadzić do komercjalizacji naszego przedsięwzięcia w Polsce – opowiada w materiale Robert Magiera, prezes zarządu SpaceForest.
 


Realizacja ich planu już się rozpoczęła. 21 czerwca „Perun” odbył swój pierwszy lot. Udało się to dzięki zbiórce funduszy na jednym z portali crowdfundingowych. Rakieta wystartowała z poligonu w Ustce. Start przebiegł pomyślnie, a rakieta napędzana mieszanką podtlenku azotu i modyfikowanej parafiny wzniosła się na wysokość 22 km. Na jej pokładzie znajdowały się przedmioty dostarczone przez osoby wspierające projekt. Cały ładunek udało się odzyskać. Obie części rakiety opadły na spadochronach do wody, skąd zostały podjęte kutrem.
 
– Taki lot suborbitalny pozwala uzyskać na pokładzie rakiety kilka minut stanu zerowego ciążenia i to jest jeden z towarów, jaki nasza rakieta może zaoferować – mówi Magiera.
 
Próba miała charakter testowy. To był pierwszy test przed lotem kosmicznym. Kolejna próba ma się odbyć jesienią.

– W tej chwili prowadzimy badania nad rakietą. Ona jest rozmontowana, każdy moduł jest dokładnie sprawdzany i cały ładunek przetrwał. Szykujemy się już do kolejnego testu, który zamierzamy przeprowadzić jesienią – najprawdopodobniej na przełomie września i października. Do jesiennego lotu mamy przygotowane nie tylko moduły, które odzyskaliśmy z rakiety „Perun” podczas ostatniego testu, ale również nowo wyprodukowane elementy, takie jak np. komora spalania silnika – zdradza w materiale Marcin Sarnowski, dyrektor sprzedaży i marketingu SpaceForest.

Widok z rakiety podczas separacji modułów // fot. materiały SpaceForest
 Widok z rakiety podczas separacji modułów // fot. materiały SpaceForest

O projekcie

 
Projekt zmierzający do wysłania „Peruna” w kosmos rozpoczął się w 2018 roku. Ekipa ze SpaceForest wykonała też lot prototypowego modelu oznaczonego dopiskiem „demonstrator” (rakieta wzbiła się na pułap 10 kilometrów), ale odbyły się również próby nowego, mocniejszego silnika rakiety suborbitalnej.

Próbą było też m.in. wcześniejsze odpalenie rakiety „Bigos 4” w 2018 roku – to pomniejszony model zbliżony do „Peruna”, który przeszedł wówczas pomyślnie próby na poligonie w Drawsku Pomorskim.

O spółce SpaceForest


SpaceForest to firma rodzinna, która przez lata funkcjonowała i rozwijała się w przestrzeni Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. Spółka zajmuje się nie tylko projektowaniem i budową specjalistycznych rozwiązań dla przemysłu kosmicznego, ale tworzy także produkty związane z automatyką przemysłową czy robotyką. Ich rakieta suborbitalna, która jest też spełnieniem marzeń i ambicji braci Roberta i Andrzeja Magierów, docelowo ma umożliwić m.in. prowadzenie różnego rodzaju badań i działań w górnych warstwach atmosfery.

  • ikonaOpublikowano: 23.08.2023 13:16
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.09.2023 15:01
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Zobacz także