Co nowego

Stratosferyczna próba rakiety Bigos 4 udana

Firma SpaceForest, działa w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia, fot. SpaceForest

Firma SpaceForest, działa w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia, fot. SpaceForest

Inżynierowie ze spółki SpaceForest przeprowadzili testowy lot rakiety Bigos 4. Pojazd rozwinął maksymalną prędkość 2 machów i osiągnął wysokość 15 km w czasie 50 sekund. Celem testu na poligonie w Drawsku Pomorskim była weryfikacja parametrów aerodynamicznych i założeń konstrukcyjnych rakiety w locie naddźwiękowym. Zobacz nagranie ze stratosferycznego lotu rakiety.

- Pułap 15 km, mimo iż nie jest ograniczeniem z punktu widzenia osiągów rakiety Bigos 4, jest obecnie maksymalnym pułapem ustalonym na drawskim poligonie ze względów bezpieczeństwa. Wystarcza on jednak, aby rozwinąć prędkość naddźwiękową i przetestować właściwości aerodynamiczne rakiety w warunkach znacznie już rozrzedzonego powietrza. Test pozwolił nam również potwierdzić wcześniejsze obliczenia dotyczące ilości paliwa, które należało zatankować, aby tego pułapu nie przekroczyć. Cieszymy się, że udało nam się zweryfikować nasze założenia z bardzo dużą dokładnością – mówi Robert Magiera, prezes firmy SpaceForest.

Pozbawiona paliwa rakieta Bigos 4 waży 65 kg, mierzy 5,5 m wysokości i 20 cm średnicy, a jej masa startowa wynosi 100 kg. Dużą zaletą pojazdu jest odzyskiwalna w 100 proc. konstrukcja, która może zostać ponownie użyta w czasie do 72 godzin od poprzedniej misji.

- Podobnie jak po pierwszym teście, odzyskaliśmy wszystkie elementy rakiety w stanie nadającym się do odbycia kolejnego lotu. Niezmiernie ważne jest również to, że w aspekcie przygotowań do startu udało nam się bezbłędnie przeprowadzić procedurę tankowania rakiety po umieszczeniu jej na wyrzutni. Ponieważ taka procedura jest wymagana przez obsługę portów m.in. w Szwecji czy Norwegii, przetestowanie jej jest warunkiem koniecznym, aby móc z nich korzystać w celach komercyjnych – podkreśla Robert Magiera.



Pierwszy lot rakiety Bigos 4 miał miejsce w piątek 2 listopada 2018 r. Pojazd wystrzelony z lotniska wojskowego w Babich Dołach osiągnął wysokość 1000 metrów, a całość systemu nośnego udało się odzyskać.

Perun - pierwsza polska rakieta suborbitalna

Bigos 4 to model w skali 1:2 przyszłej suborbitalnej rakiety z segmentu SIR (ang. Suborbital Inexpensive Rocket), czyli kategorii Niedrogich Suborbitalnych Rakiet. Perun, bo tak będzie nazywał się pełnowymiarowy pojazd, ma stanowić konkurencję dla innych rakiet tego typu.

- Perun będzie w stanie zaoferować opłacalną platformę dla badań w środowisku mikrograwitacji. Zaprojektowana tak, aby zapewnić wysoką wydajność przy bardzo niskich kosztach eksploatacji, może stać się atrakcyjnym komercyjnie wyborem dla klientów na rynku polskim i zagranicznym, oferując najniższe ceny za tego typu usługi na świecie – dodaje prezes SpaceForest.

Perun jest projektowany i rozwijany przez SpaceForest w ramach projektu dofinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Celem projektu jest stworzenie pierwszej polskiej rakiety zdolnej wynosić 50 kg ładunku na pułap 150 km. Start pełnowymiarowego modelu rakiety zaplanowano na czwarty kwartał 2019 roku, natomiast docelowa rakieta ma polecieć w roku 2022.

Firma SpaceForest, działa w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia, tworzy i komercjalizuje nowe technologie, specjalizując się w technice mikrofalowej, sztucznej inteligencji, elektronice oraz w technologiach rakietowych.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 29.11.2018 11:45
  • ikona

    Autor: _Jan Ziarnicki (j.ziarnicki@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.11.2018 12:25
  • ikonaZmodyfikował: Jan Ziarnicki
ikona

Zobacz także

Najnowsze