Gdynia Innowacyjna

PPNT dzięki WiRan jeszcze bliżej kosmosu

Kolaż zdjęć przedstawiający WiRan Clean Room. Źródło: www.wiran.pl

Kolaż zdjęć przedstawiający WiRan Clean Room. Źródło: www.wiran.pl

Działające w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym firmy przyzwyczajają już nas do swoich kosmicznych technologii. Jedna z nich – WiRan, właśnie otworzyła tzw. clean room, czyli specjalne pomieszczenie, w którym montowane są urządzenia z branży kosmicznej i optoelektronicznej, wymagające określonego mikroklimatu.

WiRan to nie pierwszy gdyński startup, który śmiało sięga po technologie wykorzystywane do rozwoju badań kosmosu. Tylko w lipcu pisaliśmy o firmie Flint System, która na zlecenie Uniwersytetu Wrocławskiego opracowuje symulator statku kosmicznego i o startupie Nanoseen, biorącym udział w konkursie NASA - Deep Space Food Challenge, który opracował nanoproszek, umożliwiający uprawę roślin na innych planetach, m.in. w misji na Marsa.

WiRan to działający od 2002 roku kompleksowy dostawca rozwiązań związanych z technologiami RF (fali radiowej), świadczący usługi dla klientów z całego świata z branż – m.in. kosmicznej, morskiej, kolejowej oraz IoT (ang. Internet of Things – internet rzeczy). Ich najnowsze rozwiązanie to tzw. clean room, czyli czyste pomieszczenie.

- WiRan CleanRoom jest oficjalnie otwarty! 30 m2 powierzchni laboratoryjnej, certyfikowanej standardem czystości ISO 7 (norma ISO 14644-1) doskonale nadaje się do wykorzystania m.in. przy montażu i testowaniu elektroniki użytkowej i kosmicznej, a także do celów badawczych czy diagnostycznych – pochwalił się 1 sierpnia w mediach społecznościowych startup.

Pomieszczenie znajdujące się w PPNT zapewnia warunki umożliwiające montaż i testy elektroniki kosmicznej oraz w wielu obszarach działalności naukowo-badawczej i produkcyjnej. A to wszystko dzięki wysokiemu poziomowi kontroli nad warunkami środowiskowymi, gdzie jedną z podstawowych rzeczy jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza oraz niskiego poziomu zapylenia.

Czystość clean roomu jest nieustannie monitorowana przez urządzenie pomiarowe MET ONE HHPC 6+, dzięki któremu inżynierowie WiRan są w stanie szybko i precyzyjnie określić poziom czystości w pomieszczeniu.

Poziom wilgotności w pomieszczeniu musi być stale utrzymywany w zakresie 40-60% dla ochrony przed wyładowaniami elektrostatycznymi, ponieważ są one zjawiskiem bardzo niepożądanym podczas pracy ze sprzętem elektronicznym. Wilgotność w clean roomie jest stale utrzymywana w odpowiednich granicach dzięki pracy dwóch nawilżaczy powietrza umieszczonych w pobliżu stanowisk roboczych.

– Pokój o wymiarach 30 metrów kwadratowych podzielony jest na dwie części – zewnętrzną i wewnętrzną, rozdziela je specjalna śluza. W części zewnętrznej osoby wchodzące do clean roomu przebierają się w specjalną odzież, tak aby zminimalizować ryzyko wniesienia jakichś niepożądanych cząstek. Następnie przechodzą przez śluzę, do części wewnętrznej, gdzie wykonywane są prace. – wyjaśnia Krzysztof Nykiel z WiRan. – Oprócz branży elektronicznej, pomieszczenia czyste, takie jak nasz CleanRoom znajdują zastosowanie w przypadku branży farmaceutycznej, militarnej, optycznej, fotowoltaicznej i innych – zastosowań jest wiele, a my jesteśmy otwarci na współpracę i udostępnianie w ramach usługi WiRan CleanRoom.

W tym czystym pokoju można nie tylko prowadzić badania, ale również pakować rzeczy wrażliwe, wymagające sterylnych warunków, m.in. komponenty kosmiczne, takie jak anteny, splittery czy dipleksery, które produkuje firma. Pomieszczenie wyposażono w specjalistyczny sprzęt, umożliwijący tę działalność.

- Specjalne stanowisko lutownicze z podwójnym wyciągiem pozwala na lutowanie z szybkim odciągiem oparów, nie dopuszczając do zanieczyszczenia powietrza. Profesjonalny mikroskop laboratoryjny pozwala inżynierom na dokładną i wnikliwą inspekcję montowanych urządzeń, natomiast pakowarka próżniowa pozwala na hermetyczne zapakowanie elementów lub gotowego produktu tak, by pozostał on w idealnym stanie czystości od momentu opuszczenia pomieszczenia aż do chwili, gdy trafi do rąk klienta – informuje firma.

Dopełnieniem funkcjonalności clean roomu jest badanie jego szczelności z wykorzystaniem kamery termowizyjnej.

ikona