Co nowego

W PPNT powstaje symulator statku kosmicznego

fot. unsplash.com

fot. unsplash.com

13.07.2022 r.

Od mikroorganizmów po podbój kosmosu – tak szeroki zakres zainteresowań prezentują firmy zrzeszone w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia. Przykładem może być zespół Flint System, który na zlecenie Uniwersytetu Wrocławskiego opracowuje symulator statku kosmicznego.


Firmy z PPNT Gdynia lubią mierzyć wysoko. Dla startupu Flint System sięgnąć nieba to jednak za mało. Dlatego śmiało spoglądają w kosmos. Wyzwaniem, którego się podjęli, jest opracowanie symulatora statku kosmicznego. Docelowo mają skorzystać z niego studenci z Wrocławia. Projekt zamówił bowiem Uniwersytet Wrocławski.

Urządzenie oparte będzie o technologię VR. Stanowić będzie platformę symulacyjną wraz z oprogramowaniem. Dzięki wirtualnej rzeczywistości możliwe będzie podróżowanie po Układzie Słonecznym.

Symulacja ma potrwać dziesięć minut. W tym czasie przećwiczyć będzie można takie elementy jak procedura startu, przelot obok planet czy lądowanie.

– Fizyczna część symulatora będzie wyposażona w gogle VR, oraz inne wyposażenie, wśród którego znajdą się siłowniki ruchu, poruszające podstawą symulatora. Oprogramowanie będzie obejmować stworzenie modelu Układu Słonecznego. – wyjaśnia Grzegorz Szatkowski ze stratupu Flint Systems.

Flint Systems podpisało umowę na realizację projektu z Uniwersytetem Wrocławskim // fot. materiały Flint Systems

Platforma opracowywana przez parkowy startup będzie mogła obsłużyć czterech użytkowników. Po założeniu gogli prezentujących wirtualną rzeczywistość znajdą się oni w czterech statkach, symulujących lot w przestrzeni kosmicznej.

Projekt ma zostać ukończony na początku przyszłego roku. Będzie służył w celach edukacyjno-rekreacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży szkolnej.