Gdynia Innowacyjna

Przyjdź do Parku i posadź swoje drzewo!

Fot. PPNT Gdynia

Fot. PPNT Gdynia

Już 29 czerwca o godz. 18.00 mieszkańcy Gdyni będą mieli wyjątkową okazję, by posadzić swoje własne drzewo i przyczynić się do stworzenia pierwszego w mieście mikrolasu metodą Miyawakiego. Wydarzenie odbędzie się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia.


Aktualizacja z 28 czerwca o godz. 14.00: z uwagi na pogodę sadzenie lasku kieszonkowego przeniesiono na sobotę, 29 czerwca o godz. 10.00.

Metoda opracowana przez japońskiego botanika Akirę Miyawakiego to sposób tworzenia niewielkich, ale niezwykle bioróżnorodnych i szybko rosnących ekosystemów leśnych. MikroLasy sadzone tą metodą są 18 razy bardziej bioróżnorodne i rosną dwa razy szybciej niż tradycyjne nasadzenia. Proces ten opiera się na odpowiednim przygotowaniu gleby, wykorzystaniu naturalnych składników organicznych oraz specyficznej technice sadzenia.

Pierwszy gdyński mikrolas otrzyma nazwę ParkLAS


Cechy MikroLasów Miyawaki:

·        Szybki wzrost: 2 razy szybszy niż tradycyjne nasadzenia.
·        Bioróżnorodność: 18 razy większa bioróżnorodność.
·        Gęstość sadzenia: 30 razy gęściej posadzone.
·        Ekologiczność: filtrują powietrze i wodę, retencjonują wodę opadową, obniżają temperaturę otoczenia i nie wymagają sztucznych nawozów.
·        Klimatyczne korzyści: pochłaniają do 4200 kg CO2 rocznie.
Ewa Chudecka – PPNT Gdynia | Centrum Designu - Zrównoważony rozwój, to jeden z elementów strategii Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia i jednocześnie odpowiedź na potrzeby zmieniającego się otoczenia. Mikrolasy w przestrzeniach miejskich dopiero zyskują na popularności. Zlokalizowanie MikroLasu przy PPNT Gdynia pozwoli stworzyć zieloną, bioróżnorodną i przyjazną przestrzeń dla wszystkich mieszkańców Gdyni. Wydarzenie odbędzie się w ramach Gdynia Design Days. W tym roku festiwal odbywa się pod hasłem Gdynia-Zdrój, a poruszane przez nas tematy poruszają się obszarach dobrego samopoczucia, komfortu i dyskomfortu, empatii, czy inkluzywności. To też pretekst do spojrzenia na zdrowie w kontekście dosłownym – zwrócenie uwagi na działania, które będą zapobiegać problemom zdrowotnym i utrzymają nas długo w dobrej formie. Takim też działaniem pro-zdrowotnym jest przebywanie w lesie i wśród natury.

Dodatkowe atrakcje

Na uczestników czekać będą niezbędne narzędzia i sprzęty, a specjaliści z Forest Maker udzielą wszystkich potrzebnych wskazówek. Dr Kasper Jakubowski, edukator przyrody i architekt krajobrazu, przybliży zagadnienie miasta jako ekosystemu i jego zielonej infrastruktury. Dodatkowo, czas umili muzyka w wykonaniu DJ DoCenta.


Plantcrossing

Masz w domu rośliny lub szczepki, którymi chcesz się podzielić? Przynieś je na wydarzenie! Na specjalnie przygotowanej półce będziesz mógł zostawić zdrową roślinę, a w zamian zabrać coś dla siebie. To świetna okazja, by wymienić się zielonymi skarbami z innymi miłośnikami roślin.
Przyjdź do PPNT Gdynia  28 czerwca (na tyłach Biblioteki z Pasją, przed wejściem do budynku II PPNT Gdynia) i stań się częścią tego wyjątkowego projektu. Wstęp wolny!

Harmonogram Wydarzenia:

    18:00 – Otwarcie i krótka prelekcja dr. Kaspra Jakubowskiego z Forest Maker
    18:30-21:00 – Sadzenie MikroLasu oraz plantcrossing
    21:00 – Zakończenie

 
kiedy: piątek, 28 czerwca, godz. 18:00 – 21:00
gdzie: PPNT Gdynia, budynek II (główne wejście)
wstęp: bezpłatny
 

Dr Kasper Jakubowski: Edukator przyrody, architekt krajobrazu i popularyzator czwartej przyrody w miastach, będzie prowadził wydarzenie. Jakubowski jest prezesem Fundacji Dzieci w Naturę oraz współtwórcą Forest Maker, organizacji specjalizującej się w sadzeniu MikroLasów metodą Miyawaki w Polsce.
O Forest Maker:
Forest Maker to jedyna w Polsce organizacja specjalizująca się w sadzeniu MikroLasów metodą Miyawaki. Dr Kasper Jakubowski, architekt zieleni i popularyzator czwartej przyrody, wraz z zespołem wdraża tę innowacyjną metodę w całym kraju, tworząc enklawy bioróżnorodności w miastach oraz na terenach zdegradowanych.
 
Organizatorzy:
 •     Gdynia
 •     Forest Maker
 •     Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia
 •     Gdynia w Klimacie
 •     Costa Project
 •     DJ DoCent
Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/share/suTmJ9kT77thcACA/

 • ikonaOpublikowano: 24.06.2024 13:44
 • ikona

  Autor: Magdalena Malara-Świtońska (komunikacja@ppnt.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 28.06.2024 14:42
 • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona