Gdynia Innowacyjna

Sztuczna inteligencja w pracy. Czy i kiedy nas zastąpi?

Panel dyskusyjny „Czy roboty zastąpią nas w pracy?” podczas EFNI 2023. Na zdj. m.in. Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. Fot. Magdalena Czernek

Panel dyskusyjny „Czy roboty zastąpią nas w pracy?” podczas EFNI 2023. Na zdj. m.in. Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. Fot. Magdalena Czernek

Zagadnienia związane z AI (sztuczną inteligencją) od dłuższego czasu rozpalają dyskurs publiczny. Jaka przyszłość w sektorze usług publicznych rysuje się przed sztuczną inteligencją? Czy określenie smart city definiuje poziom zaawansowania technologicznych nowinek w życiu codziennym? A może smart city oznacza jednak coś innego? O tym między innymi dyskutowano podczas drugiego dnia tegorocznej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei. W czwartkowej debacie udział wzięła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. 

Europejskie Forum Nowych Idei jest jednym z największych Europie Środkowo-Wschodniej wydarzeń, które skupiają się na aktualnych, globalnych trendach, nowych ideach oraz przyszłości naszego kontynentu. Co roku ponad tysiąc uczestników, wśród których są przedstawiciele świata biznesu, nauki, kultury, polskiej i europejskiej administracji, przez trzy dni dyskutuje o najważniejszych wyzwaniach dla społeczeństw i biznesu w dynamicznie zmieniającym się świecie, kształtowanym przez globalne trendy, które nie pozostaną bez wpływu na przyszły kształt Unii Europejskiej. 

Tegoroczne Europejskie Forum Nowych Idei rozpoczęło się w środę, 11 października i zakończy się w piątek, 13 października. Wśród tegorocznych prelegentów znaleźli się m.in.: Leszek Balcerowicz, Jerzy Buzek, Andreas Standler, Witold Orłowski, Sławomir Sierakowski, Anja Rubik, Agnieszka Przepiórska, Magdalena Środa, Charlotte Andersdotter czy Mieczysław Struk. Nie zabrakło także przedstawicieli gdyńskiego samorządu. 

Czy roboty zastąpią nas w pracy? 

W wielu obszarach, przede wszystkim w przemyśle, rośnie skala automatyzacji i robotyzacji procesów.  Dodatkowo, o popularności sztucznej inteligencji mówi się coraz częściej w kontekście zastępowalności człowieka w miejscu pracy. Tempo zmian jest ogromne, co zatem oznacza to dla rynku pracy w kontekście najbliższych lat? W panelu dyskusyjnym „Czy roboty zastąpią nas w pracy?” udział wzięli Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni, Dominika Kaczorowska-Spychalska, dyrektorka Centrum Inteligentnych Technologii, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, Jacek Męcina, doradca Konfederacji Lewiatan, Uniwersytet Warszawski, a także Antoni Rytel, pełnomocnik ministra edukacji i nauki ds. transformacji cyfrowej i Robert Żurawski, prezes Mera-Pnefal. 

Smart city w Gdyni 

Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, nawiązała do idei smart city. 

- W mieście generalnie, jeżeli myślimy o AI, to pierwsze, co przychodzi na myśl, to smart city. To słowo wytrych lub dwa słowa wytrychy, w których można zmieścić bardzo dużo, ale najczęściej nie mieści się w nich kompletnie nic. No, może poza chęcią sprzedania maksymalnej ilości technologicznych zabawek. My mamy trochę inny pomysł na smart city. Smart city rozumiemy dość dosłownie, nie jako technologie, ale jako jakość życia i dużo smart pomysłów na to, co można robić, żeby żyło lepiej. Tak rzeczywiście staramy się to wdrażać - podkreśliła. 

Podała przykłady zastosowania idei smart city w Gdyni, obrazujące procesy kształtujące się już na naszych oczach, ale często niezauważalny. 

- Kiedy wychodziłam z urzędu, to mijał mnie samochód elektryczny na zielonych blachach, z takim dziwacznym urządzeniem na dachu. To jest samochód skanujący, który zastąpił kontrolerów w strefie płatnego parkowania. Wszystkim jest wygodniej, nam jest również taniej. Ci, którym zdarza się parkować auto bez wzniesienia koniecznej opłaty, dostają powiadomienie mailem lub SMS-em. To wszystko ma ręce i nogi, okazało się po prostu wygodne i sympatyczne. Podobnie jak bot, który odbiera telefony w centrum kontaktu. Jest to bot uczący się - dodała Katarzyna Gruszecka-Spychała. 

Nawiązała do obaw związanych z wprowadzeniem bota w centrum kontaktu. Wiele osób obawiało się, że już nie porozmawia z żywym człowiekiem po drugiej stronie słuchawki, inni zastanawiali się, jak to możliwe i jak rozwiązanie sprawdzi się w praktyce. 

- Okazało się to również całkiem użytecznym rozwiązaniem i nie wiadomo, kiedy stało się to zupełnie naturalne – podsumowała działanie bota wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki. 

Europejskie Forum Nowych Idei jest organizowane od 2011 roku przez Konfederację Lewiatan przy współudziale BusinessEurope oraz miasta Sopotu.

  • ikonaOpublikowano: 13.10.2023 12:35
  • ikona

    Autor: Zygmunt Gołąb (z.golab@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.10.2023 13:03
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także