Gdynia Innowacyjna

W Trójmieście powstanie pierwsza polska fabryka komór hiperbarycznych i koncentratorów tlenu

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

Gdyńska spółka technologiczna z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, dzięki środkom pozyskanym z emisji akcji, planuje uruchomić  pierwszą w kraju fabrykę komór hiperbarycznych i koncentratorów tlenu. Produkcja w Polsce będzie w stanie zabezpieczyć popyt na te urządzenia i pominąć długi, często dwumiesięczny okres oczekiwania na kolejne dostawy zza oceanu. Fabryka powstanie w przyszłym roku na obrzeżach Trójmiasta.

Firma jest dostawcą łagodnych komór hiperbarycznych, wykorzystywanych do tlenoterapii hiperbarycznej, czyli zabiegu wspierającego regenerację i rekonwalescencję osób w każdym wieku. W związku z pandemią COVID-19 i ogromnym popytem, spółka postanowiła rozszerzyć wdrażane aktualnie plany uruchomienia produkcji komór hiperbarycznych o specjalną linię do produkcji koncentratorów tlenu. Tylko od 19 października do 26 listopada br. firma sprzedała 108 sztuk tych urządzeń za łączną kwotę 558 777 zł netto.

– Coraz częstsze problemy zdrowotne związane z układem oddechowym, spowodowane m.in. rosnącym zanieczyszczeniem powietrza, a także – obecnie – powikłań po zachorowaniu na COVID-19, spowodowały wzmożony popyt na specjalistyczne urządzenia dostarczające tlen, czyli koncentratory tlenu. Od połowy października zapotrzebowanie na nie było tak duże, że decyzja o uruchomieniu produkcji samodzielnych  koncentratorów tlenu obok zaplanowanej wcześniej na przyszły rok produkcji komór hiperbarycznych, przyszła naturalnie. W skład każdej komory wchodzi również koncentrator tlenu, zatem jego indywidualna produkcja nie będzie wymagała znacznych nakładów – mówi Adam Cegielski, prezes Omnioxy S.A.

Większość koncentratorów obecnych na polskim rynku pochodzi z Chin lub USA. Urządzenia, ze względu na swoją wagę i gabaryty, transportowane są drogą morską – przesyłki lotnicze generują zbyt duże koszty i nie są praktykowane, stąd długi czas oczekiwania na dostawę.

– Podróż morska trwa zazwyczaj dwa miesiące, natomiast decyzja o zakupie koncentratora tlenu jest często niespodziewana i nagła. Urządzenie potrzebne jest zazwyczaj natychmiast, tu i teraz – dodaje Cegielski. - Zauważyliśmy ogromny popyt i postanowiliśmy wykorzystać tę szansę. Środki pozyskane z emisji akcji planujemy przeznaczyć na zbudowanie pierwszej w Polsce fabryki komór hiperbarycznych, a także koncentratorów tlenu. Plany mamy ambitne, już teraz przygotowujemy się do ekspansji na całą Europę. Oceniamy, że w Europie do nasycenia rynku brakuje jeszcze ponad 26 tysięcy komór hiperbarycznych- podsumowuje. 

Popyt na koncentratory tlenu może wygasać i powracać wraz z kolejnymi falami pandemii. Spółka pomyślała również o tym.

- Naszą główną działalnością będzie produkcja komór hiperbarycznych. Dzięki wykorzystaniu tych samych podzespołów do budowy generatorów komór, co koncentratorów, będziemy zabezpieczeni przed spadkami popytu na koncentratory. Popyt na komory hiperbaryczne nieprzerwanie rośnie – mówi Adam Cegielski.

Komory hiperbaryczne produkowane komercyjnie to tzw. łagodne komory, które operują na ciśnieniach do 1.5 ATA i wykorzystywane są przy zabiegach rehabilitacji i regeneracji organizmu. Ostatnim odkryciem zastosowania komór hiperbarycznych jest ich użycie w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19 – terapia została wymieniona w dokumencie WHO dotyczącym sposobów eksperymentalnego leczenia skutków niedotlenienia spowodowanego koronawirusem. 

– W listopadzie spółka zanotowała kolejny rekord sprzedażowy, przyjmując zamówienia na 32 komory i łączną kwotę 1 695 600 zł, pobijając ponad dwukrotnie rekord z poprzedniego miesiąca - tylko w listopadzie sprzedaż była trzykrotnie wyższa od średniej z tego roku. Przed nami grudzień, który także zapowiada się bardzo obiecująco dodaje Marcin Cegielski, członek zarządu Omnioxy S.A.

Jak działa koncentrator tlenu?


To urządzenie, w którym za pomocą specjalnej membrany usuwany jest z powietrza azot. Dzięki jego separacji na wyjściu z urządzenia stężenie tlenu osiąga poziom powyżej 90%. Taki skoncentrowany tlen podawany jest najczęściej osobom, które z różnych powodów zmagają się z niedotlenieniem organizmu. Urządzenie może działać nawet 24 godziny na dobę, wspomagając oddychanie. Najważniejszym czynnikiem decydującym o ich popularności jest fakt, że są uznawane za bezpieczniejszą alternatywę dla butli tlenowych, co sprawia, że coraz częściej kupowane są także na użytek prywatny. Stosują je osoby zmagające się m.in. z mukowiscydozą, astmą oskrzelową, rakiem płuc, a także z chorobami serca. W ostatnim czasie stały się popularne za sprawą fali pandemii.

Co to jest tlenoterapia hiperbaryczna?


Tlenoterapia hiperbaryczna polega na oddychaniu tlenem o zwiększonym stężeniu w warunkach ciśnienia wyższego niż atmosferyczne. Dzięki temu tlen rozpuszcza się w płynach ustrojowych organizmu. W formie rozpuszczonej jest wielokrotnie mniejszy niż krwinki czerwone, dzięki czemu dociera do miejsc słabo ukrwionych. Lepsze dotlenienie oraz dystrybucja tlenu do wszystkich (nawet tych uszkodzonych) tkanek, przyspiesza regenerację i pobudza odnowę całego organizmu.

O spółce:


OMNIOXY S.A. to gdyńska spółka akcyjna, która powstała w 2019 roku. Dostarcza wysokiej jakości, bezpieczne i łatwe w obsłudze komory hiperbaryczne do świadczenia usług, wsparcia rehabilitacji, dla sportowców, klinik urody, a także ośrodków odnowy biologicznej w Polsce oraz krajów sąsiedzkich. Firma od samego początku angażuje się w edukację społeczeństwa o korzyściach płynących z tlenoterapii oraz ściśle współpracuje ze sportowcami z wielu dyscyplin, którzy otwarcie mówią o ogromnym jej znaczeniu w procesie rehabilitacji i wychodzeniu z kontuzji. Wśród nich są m.in. Grzegorz Zengota (żużlowiec), Marcin Świerc (biegacz górski), Agnieszka Rynkiewicz (mistrzyni biegów przeszkodowych), a także Arkadiusz Lindner, któremu komora towarzyszyła na Rajdzie Dakar. W ostatnim czasie OMNIOXY zostało fizjo-partnerem pierwszoligowego zespołu piłkarskiego ARKA Gdynia.
Więcej na stronie: https://omnioxy.com

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 15.12.2020 11:52
  • ikona

    Autor: Magdalena Malara-Świtońska (komunikacja@ppnt.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.12.2020 18:56
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona