Gdynia Mobilna

Gdyńska zrównoważona mobilność doceniona

Wyróżnienie w konkursie Eco-Miasto 2023 dla miasta powyżej 100 tys. mieszkańców w kategorii „Zrównoważona mobilność” // fot. Magdalena Czernek

Wyróżnienie w konkursie Eco-Miasto 2023 dla miasta powyżej 100 tys. mieszkańców w kategorii „Zrównoważona mobilność” // fot. Magdalena Czernek

Gdynia od lat dba o zrównoważoną mobilność w mieście. Wszystko po to, aby chronić środowisko i poprawić jakość życia mieszkańców. Wieloletnia polityka miasta w tym obszarze została doceniona podczas 10. edycji konkursu Eco-Miasto. Organizują go Centrum UNEP/GRID oraz Ambasada Francji w Polsce. Gdynia otrzymała wyróżnienie dla miasta powyżej 100 tys. mieszkańców w kategorii „Zrównoważona mobilność”. Jury zwróciło uwagę na inicjatywy promujące rozwój ruchu drogowego.


Celem konkursu Eco-Miasto jest nagradzanie i promocja miast uwzględniających aspekt środowiskowy i społeczny w swoich decyzjach rozwojowych oraz najbardziej zaangażowanych w zrównoważony rozwój polskich jednostek samorządu terytorialnego. W jego ramach są wyróżniane projekty, które poprawiają jakość życia mieszkańców aglomeracji miejskich, a przede wszystkim pozytywnie wpływają na środowisko.
 
W tym roku odbyła się 10. edycja przedsięwzięcia. Galę wręczenia nagród zorganizowano we wtorek, 10 października w Hotelu Bellotto w Warszawie. Jury konkursowe powołane przez Ambasadę Francji w Polsce wyłoniło laureatów w czterech kategoriach: „Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii, jakość powietrza”„Zrównoważona mobilność”„Odpady, gospodarka o obiegu zamkniętym” i „Zielono-błękitna infrastruktura”.
 
Do Gdyni trafiło wyróżnienie dla miasta powyżej 100 tys. mieszkańców w kategorii „Zrównoważona mobilność”. Jury doceniło nasze miasto za działania promujące rozwój ruchu rowerowego.
 
– Gdynia od lat stawia na zrównoważoną mobilność. Cieszymy się, że nasze działania zostały zauważone. Tak naprawdę to wyróżnienie dla mieszkańców Gdyni, którzy są aktywni i chętnie poruszają się po mieście rowerem. Włączają się też w akcje, takie jak „Rowerowy Maj”, „Odprowadzam Sam” czy „Do pracy jadę rowerem”. Mam nadzieję, że to wszystko zaowocuje i w przyszłości gdynianie będą jeszcze chętniej wybierać dwa kółka zamiast czterech – powiedział Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Nagrodę w tej kategorii dla miasta powyżej 100 tys. otrzymał Rybnik. Natomiast wśród miast poniżej 100 tys. mieszkańców doceniono Ostrowiec Świętokrzyski.  

Podczas gali gdyński samorząd reprezentował wiceprezydent Michał Guć, który odebrał wyróżnienie.

W kategorii „Efektywność energetyczna, OZE, jakość powietrza” doceniono Warszawę oraz Konin. Z kolei za działania w obszarze odpadów i gospodarki o obiegu zamkniętym nagrodzono Poznań i Kępno. W kategorii „Zielono-błękitna infrastruktura” jury wyróżniło Niepołomice.

Działania Gdyni


Zrównoważona mobilność to jeden z priorytetów Gdyni. Miasto od lat rozwija infrastrukturę i promuje inicjatywy związane z rozwojem ruchu rowerowego.

Gdynianie jako pierwsi w kraju mogli skorzystać z dofinansowania do zakupu rowerów elektrycznych. Było to wsparcie w wysokości odpowiadającej 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 2 500 zł. Na ten cel miasto przeznaczyło 100 tys. zł.

Mieszkańcy mogą korzystać z 32 samoobsługowych całorocznych stacji naprawy rowerów, kompresora, prowadnic rowerowych, stojaków i wiat rowerowych, które znajdują się w przestrzeni miasta. Jest też  211 podpórek w okolicach skrzyżowań, dzięki którym nie trzeba zsiadać z roweru w oczekiwaniu na zielone światło. W 11 miejscach w mieście działają liczniki rowerowe.

Miasto stawia też na edukację i promocję zrównoważonej mobilności wśród dorosłych, dzieci i młodzieży. W tym celu w Gdyni prowadzone są akcje „Do pracy jadę rowerem”, „Rowerowy Maj” oraz „Odprowadzam Sam”, które promują dojazd do pracy i szkoły rowerem. 

Konferencja Eco-Miasto


Gala konkursu Eco-Miasto 2023 zwieńczyła konferencję pt. „Miasta. Ludzie. Przyszłość”, która w tym roku odbyła się 10 października w Centrum Nauki Kopernik. Podczas wydarzenia eksperci i samorządowcy rozmawiali m.in. o modelu zrównoważonego rozwoju miast, gdzie mieszkańcy współuczestniczą w projektowaniu przestrzeni miejskiej, wyrażania swoich opinii, zgłaszania pomysłów oraz wpływania na kształtowanie polityk i strategii rozwoju. Dyskusja toczyć się będzie ponadto wokół takich zagadnień jak zmiany klimatyczne i związane z tym kryzysy, zielona transformacja miast oraz wykorzystanie Internetu rzeczy czy sztucznej inteligencji w efektywnym zarządzaniu miastem. 

O inicjatywie


Eco-Miasto to ogólnopolski projekt, którego celem jest popularyzowanie idei zrównoważonego rozwoju miast. Projekt został zainicjowany w 2013 roku i od tego czasu stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych wśród samorządów lokalnych inicjatyw związanych z ochroną środowiska. To wspólny projekt Ambasady Francji w Polsce i Centrum UNEP/GRID Warszawa.

  • ikonaOpublikowano: 11.10.2023 15:59
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.02.2024 10:38
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona