Uwaga! W sobotę PKO Gdynia Półmaraton. Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
Gdynia Mobilna

„Orłowski meleks” wakacyjnym hitem

„Orłowski meleks” tuż po wyruszeniu z początkowego przystanku przy molo w Orłowie // fot. Paweł Kukla

„Orłowski meleks” tuż po wyruszeniu z początkowego przystanku przy molo w Orłowie // fot. Paweł Kukla

Jak dostać się w okolice molo w Orłowie? Najlepiej meleksem! To kolejny sezon, gdy niewielkich rozmiarów elektryczne pojazdy jeżdżą malowniczymi uliczkami Orłowa. Dzięki nim mieszkańcy oraz turyści mogą wygodnie i bezpłatnie dotrzeć na molo i plażę.


To drugi sezon funkcjonowania wakacyjnej linii „Orłowski meleks”. Po raz pierwszy pojazdy na ulice Orłowa wyjechały w wakacje 2021 roku i z miejsca stały się letnim hitem. Meleksy połączyły molo w Orłowie z głównymi ciągami komunikacyjnymi w dzielnicy – przystankami autobusowymi i trolejbusowymi przy al. Zwycięstwa oraz stacją SKM Gdynia Orłowo. Jeden z przystanków linii usytuowano również przy wejściu do Galerii Klif.

Latem 2021 roku z orłowskich meleksów skorzystało łącznie 25 tysięcy osób. W tym roku linia cieszy się podobnie wysokim zainteresowaniem.

- To już kolejny rok, kiedy działają „Orłowskie meleksy”, czyli ekologiczne, wygodne pojazdy, które pozwalają nie korzystać z własnego samochodu, a jednak dojechać do nadmorskiego Orłowa. Meleksy zabierają na pokład kilkanaście osób i łączą główne punkty Orłowa – takie jak np. przystanek SKM czy Galeria Klif – z tą częścią nadmorską. Nie generują tutaj spalin, nie generują hałasu. Nie przeszkadzają tym, którzy już oddychają cudowną, nadmorską atmosferą Orłowa, a jednocześnie ułatwiają życie tym, którym dość ciężko tutaj dojść. Na przykład dlatego, że jest bardzo gorąco albo że są osobami starszymi, albo dlatego, że mają ze sobą małe dzieci, którym na krótkich nóżkach trudno pokonywać duże dystanse. W ubiegłym roku meleksy były prawdziwym hitem, a statystyki rzuciły nas na kolana. W tym roku wiemy od letników, ale także od mieszkańców Gdyni, że po raz kolejny są absolutnym przebojem gdyńskiej komunikacji. Bardzo mnie to cieszy z dwóch powodów. Po pierwsze oznacza to, że umiemy trafić z ofertą komunikacyjną w potrzeby jej użytkowników, a po drugie – Orłowo to moje najukochańsze miejsce w Gdyni i cieszę się, że dzięki meleksom jeszcze więcej osób może z niego korzystać - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.W tym sezonie pojazdy tej linii na trasę wyjechały wraz z początkiem wakacji szkolnych i kursować będą aż do końca sierpnia. Za organizację linio odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni. Obsługiwana jest ona przez 2 pojazdy elektryczne. Każdy z nich może zabrać na pokład maksymalnie 13 osób.

Gdzie można spotkać orłowskie meleksy? Przystanek początkowy linii znajduje się w okolicach molo w Orłowie. Następnie pojazdy przemierzają ul. Orłowską, aleję Zwycięstwa (jezdnię serwisową) oraz ulice Przebendowskich i Świerkową, by następnie ul. Orłowską ponownie wrócić w okolice molo i plaży.

Dwa meleksy mijają się na ul. Orłowskiej // fot. Paweł Kukla

Na trasie meleksy zatrzymują się łącznie na następujących przystankach:
 • Orłowo – Molo (początkowy),
 • Zwycięstwa – Orłowska,
 • Centrum Handlowe - „Klif”,
 • Świerkowa – Przebendowskich (SKM),
 • Świerkowa – Przebendowskich (SKM/Polregio),
 • Orłowska – Roszczynialskiego,
 • Orłowo – Molo (końcowy).
Meleksy na ulicach Orłowa można spotkać codziennie w godzinach od 10:00 do 20:00. W ciągu dnia oba pojazdy wykonują łącznie około 46 do 50 kursów. Ich obecność na ulicach dzielnicy przyczyniła się do znacznego zmniejszenia ruchu samochodowego w tej okolicy.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
 • ikonaOpublikowano: 29.07.2022 16:00
 • ikona

  Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 09.08.2022 13:28
 • ikonaZmodyfikował: Estera Grubert
ikona