Gdynia Mobilna

Parking „park and ride” na Karwinach

widoczny z góry parking, a na nim zaparkowane pojazdy. Na parkingu widoczne oznakowanie, linie oraz niebieskie miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami. W tle jezdnia, ruch uliczny i drzewa.

Parking „park and ride” na Karwinach // fot. M. Mielewski

Osoby korzystające z transportu publicznego przy przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej – Gdynia Karwiny mają do dyspozycji bezpłatny parking przy ul. Korzennej. Zgodnie z zapowiedzią funkcjonuje on na zasadach „park and ride”.


Na terenie przy ul. Korzennej wcześniej zlokalizowane były płatne prywatne miejsca postojowe. W ramach budowy węzła Karwiny, zrealizowany został tam bezpłatny parking dla podróżnych korzystających z węzła integracyjnego transportu publicznego, na którym znalazło się 158 miejsc postojowych dla pojazdów mechanicznych, w tym 16 dla osób z niepełnosprawnością i 8 miejsc dla motocykli.

Parking został udostępniony kierowcom na początku roku. W ostatnich dniach na terenie pojawiło się nowe oznakowanie poziome, na którego wymalowanie pozwoliły warunki pogodowe. Zgodnie z zapowiedzią, parking będzie pełnił funkcję „park and ride”, w związku z tym, przy wjeździe zamontowane zostało również oznakowanie pionowe informujące o tym, że parking jest dostępny za darmo jedynie dla posiadaczy biletów elektronicznych lub z kodem QR dla transportu zbiorowego: MZKZG, ZKM Gdynia, SKM Trójmiasto, Polregio.

Celem parkingów typu „park and ride” jest zapewnienie rotacji dostępnych miejsc parkingowych i umożliwienie postoju tym kierowcom, którzy rzeczywiście przesiadają się do komunikacji zbiorowej i tym samym ograniczają liczbę samochodów na ulicach Gdyni. Podobne zadanie spełnia parking przy węźle Chylonia.

  • ikonaOpublikowano: 10.06.2024 11:02
  • ikona

    Autor: Magdalena Wojtkiewicz (m.wojtkiewicz@zdiz.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.06.2024 16:24
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona