Uwaga! W sobotę PKO Gdynia Półmaraton. Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
Gdynia Mobilna

Pora na rozruch Mevo

Czerwony rower mevo, na stojaku, chodnik, ulica Piłsudskiego w Gdyni, w tle budynki i Urząd Miasta, samochody

Nowe Mevo już można spotkać m.in. w Gdyni - to egzemplarze w tzw. fazie wczesnego rozruchu, z których korzystają m.in. dziennikarze i pracownicy gmin, które dołączyły do systemu, fot. Kamil Złoch

Coraz bliżej wprowadzenia do użytku nowych rowerów metropolitalnych Mevo. Pierwsze partie jednośladów są w fazie tak zwanego rozruchu wewnętrznego - od czwartku testują je w praktyce między innymi dziennikarze, wcześniej, od tygodnia w praktyce sprawdzają je też przedstawiciele gmin. Pod lupą znajduje się przede wszystkim aplikacja mobilna, komfort użytkowników czy system informatyczny.


Trwa rozruch wewnętrzny nowego Systemu Roweru Metropolitalnego Mevo. Rowery są już na Pomorzu, teraz przychodzi pora na ich dokładne sprawdzenie w praktyce, zanim jeszcze trafią do tysięcy użytkowników – w najbliższych tygodniach okaże się, czy wszystkie elementy systemu i same pojazdy są już gotowe do startu.

Dziennikarze i pracownicy jak beta-testerzy


Testy w ramach rozruchu trwają już od ponad tygodnia, gdy pierwsze z nowych rowerów trafiły na próbę do oficerów rowerowych i pracowników gmin, które uczestniczą w systemie. W czwartek, 24 sierpnia na Mevo wsiadła też kolejna grupa testerów – tym razem dziennikarze, którzy zgłosili się do testów „na ochotnika” i w najbliższym czasie będą poruszać się na rowerach, żeby wychwycić ewentualne rzeczy do poprawy i podzielić się swoimi opiniami.

Na czym skupiają się w codziennym użytku? Pierwsi użytkownicy mają zwracać uwagę przede wszystkim na to, czy poprawnie i bezawaryjnie działa aplikacja na urządzenia mobilne, która która będzie służyć do korzystania z systemu. To także kolejny praktyczny test dla całego systemu informatycznego, ale i samych pojazdów – w tym chociażby komfortu jazdy czy korzystania z ich wyposażenia.

Są już pierwsze efekty dokładnego sprawdzania nowego Mevo przed „premierą”, przez co programiści zajmują się m.in. wspomnianą aplikacją.

- Obecnie trwają prace nad aktualizowaniem aplikacji mobilnej, języka jej użytkowania oraz wszelkich funkcjonalności. W przestrzeni miejskiej regularnie odbywa się montaż dużych totemów informacyjnych – informuje Klaudia Kaźmierczak, koordynatorka ds. marketingu projektu Mevo w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Rowery niemal gotowe

Kilkadziesiąt czerwonych rowerów mevo, ustawione w równym szeregu, w środku hali magazynowej
Nowe rowery już czekają w magazynach na start systemu, fot. mat. prasowe OMGGS

Przypomnijmy, że rowery, które będą obsługiwały nowy System Roweru Metropolitalnego Mevo regularnie trafiają już na Pomorze. Tylko w tym tygodniu pojawiła się kolejna dostawa rowerów ze wspomaganiem elektrycznym – łącznie 720 sztuk, które dotarły do magazynu operatora nowego systemu, firmy City Bike Global. Dostawcą pojazdów jest firma Segway. Łącznie w magazynach, które mieszczą się w Gdańsku jest już 1060 rowerów, kolejnych 540 ma pojawić się w najbliższym czasie.

Wcześniej, jeszcze w pierwszej połowie 2023 roku, nowy system przeszedł też fazę tzw. wewnętrznych testów, które dotyczyły 25 „tradycyjnych” rowerów i 75 wspomaganych elektrycznym napędem. Łącznie w ramach Mevo działać będzie ponad 700 stacji postoju, ponad 50 punktów ładowania baterii i kilkanaście punktów serwisowych na terenie gmin, które dołączyły do projektu.

  • ikonaOpublikowano: 25.08.2023 12:06
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.08.2023 15:46
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także