Gdynia Mobilna

Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej w Gdyni ma już 30 lat!

fot. Kajetan Pacanowski/PKA

fot. Kajetan Pacanowski/PKA

Dokładnie 1 czerwca 1994 roku PKA rozpoczęło świadczenie usług publicznego transportu zbiorowego dla mieszkańców Gdyni i gmin ościennych. Niemal dokładnie w 30. rocznicę utworzenia PKA, 5 czerwca 2024 r. o 5 rano, pracowników spółki odwiedził nowo powołany wiceprezydent Gdyni Bartłomiej Austen z deklaracją, że komunikacja jest jednym z najważniejszych zadań gminy i będzie sukcesywnie poprawiana.

- Musimy dbać o jakość naszej mobilności i poruszania się po mieście. A to oznacz m.in., że potrzebujemy rozwiązać problem estakady prowadzącej na Obłuże i Oksywie, zrewidować plan remontów infrastrukturalnych, ale też zadbać o to, aby nasz tabor był nowoczesny, energetycznie optymalny i ekologiczny. Aby mieszkańcy chcieli zostawić samochody i przesiadać do autobusów, musi być to dla nich atrakcyjne i komfortowe. Zadbamy o to. Stąd PKA jest jedną z pierwszych firm na liście moich roboczych spotkań. Oczywiście okazja jest szczególna i warto chcę w imieniu miasta podziękować pracownikom, za to, że 24 h na dobę dają o mieszkańców i ich bezpieczeństwo poruszania się. Zawsze możemy coś poprawić, a pracownicy komunikacji wiedzą najlepiej co i w jaki sposób - komentuje Bartłomiej Austen, wiceprezydent Gdyni.
PKA powstało 30 lat temu w wyniku restrukturyzacji Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Gdyni. Misją firmy jest zapewnienie punktualnego, bezpiecznego i komfortowego transportu pasażerów.
- Poza nowoczesnym, ekologicznym taborem autobusowym i wysoką jakością świadczonej pracy przewozowej, nasze autobusy zaczynają się na cyfrę „5”. Nasza firma zatem to gdyńskie autobusy na piątkę. Dzisiejsza załoga to prawie 250 pracowników, liczne grono współpracowników i przyjaciół firmy. Tabor składa się z 77 autobusów, należy do najnowszych i najbardziej nowoczesnych w Polsce. Chciałbym podziękować wszystkim pracownikom za zaangażowanie, codzienny trud oraz profesjonalizm. Wierzą, że gdyńska komunikacja miejska jest nie tylko dobrym wizerunkiem miasta, ale przede wszystkim jest bezpieczna, komfortowa i punktualna – dodaje Lech Żurek, prezes PKA.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej w Gdyni dba nie tylko o mieszkańców Gdynia, ale także w całym rejonie Polski Północnej tj. województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Jest laureatem wyróżnienia Nagrody Pomorskiej Gryf Gospodarczy w kategorii Lider Zielonej Transformacji. Nieustannie prowadzi rekrutację dla nowych kierowców, zapewniając im kompletne przeszkolenie, w tym zdobycie prawa jazdy kategorii D z kursem kwalifikacji wstępnej przyspieszonej na przewóz osób. A ukończenie takiego szkolenia jest gwarancją zatrudnienia w firmie na stanowisku kierowcy autobusu. Trzeba mieć ukończone 24 lata, prawo jazdy kat. B i cechować się wysoką kulturą osobistą.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona