Uwaga! W sobotę PKO Gdynia Półmaraton. Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
Gdynia Mobilna

Trwa sezon rowerowy

ścieżka rowerowa, przejazd rowerowy, widoczne stojaki rowerowe

Trwa sezon rowerowy // fot. ZDiZ

Wciąż trwa sezon rowerowy, a gdyńskie ścieżki dla jednośladów są pełne rowerzystów. Jak wynika z danych zbieranych przez liczniki rowerowe w Gdyni, najwięcej z nich porusza się aleją Zwycięstwa.

- Gdyńska infrastruktura rowerowa jest coraz lepszej jakości i intensywnie się rozwija. Coraz więcej osób wybiera jednoślad jako środek transportu do pracy. W mieście wciąż powstają nowe ścieżki i przejazdy rowerowe czy elementy infrastruktury rowerowej. Chcąc zachęcić mieszkańców do zmian nawyków transportowych, przyznawaliśmy również w tym roku dotacje na zakup roweru elektrycznego – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Coraz więcej osób jest też zainteresowanych informacjami na temat ruchu rowerowego – te dane bez przerwy zbierają liczniki rowerowe umieszczone w 11 lokalizacjach:

 • al. Zwycięstwa przy skrzyżowaniu z ul. Bernadowską (blisko granicy z Sopotem),
 • al. Zwycięstwa przy skrzyżowaniu z ul. Redłowską,
 • ul. Władysława IV przy 10 LO,
 • ul. Górskiego przy Stadionie Narodowym Rugby,
 • ul. Janka Wiśniewskiego przy Estakadzie Kwiatkowskiego, przy ul. Gołębiej,
 • ul. Morska w rejonie skrzyżowania z ul. Kcyńską (obie strony ulicy),
 •  ul. Chwarznieńska,
 • ul. Wielkopolska w rejonie skrzyżowania z ul. Strzelców,
 • ul. Płk. Dąbka,
 • Bulwar Nadmorski.

Zliczanie rowerzystów odbywa się automatycznie dzięki pętlom indukcyjnym zamontowanym w nawierzchni drogi rowerowej. Przy jednym z liczników, przy Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym zamontowana jest również tablica, która pokazuje informacje odnośnie przejazdów rowerowych w danym dniu oraz dane z całego roku.

Przypominamy również, że ułatwieniem dla rowerzystów są pętle indukcyjne, dzięki którym rowerzysta priorytetowo dostaje zielone światło na przejeździe rowerowym.

- w Gdyni mamy obecnie dwa takie miejsca, gdzie automatycznie po przejechaniu roweru, na pobliskim przejeździe rowerowym włącza się zielone światło. Rozwiązanie ma ułatwić poruszanie się po Gdyni. Takie pętle funkcjonują na ul. Morskiej i na alei Zwycięstwa i działają na podobnej zasadzie jak przyciski uruchamiające zielone światło dla pieszych – mówi Michał Felon, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Ułatwienie dla rowerzystów w postaci pętli indukcyjnych, uruchamiających zielone światło na przejeździe rowerowym znajdziemy na alei Zwycięstwa, w pobliżu skrzyżowania z Nawigatorów oraz na ul. Morskiej, w okolicy skrzyżowania z ul. Warszawską.

- Pętle indukcyjne są zamontowane w nawierzchni, kilkadziesiąt metrów przed skrzyżowaniem. W momencie gdy nad pętlą przejeżdża rower, sterownik uruchamia procedurę przejścia do fazy obsługującej przejazd rowerowy. Dzięki temu rowerzysta ma możliwość przywołać zielone światło na przejeździe zanim się na nim pojawi. Czeka dzięki temu krócej, lub w ogóle – mówi Maciej Bodal, kierownik Samodzielnego Referatu Sygnalizacji Świetlnej i Planowania Transportu w ZDiZ.

Pętla indukcyjna ul. Morska, ścieżka rowerowa, oznaczenia na ścieżce
W tym miejscu znajduje się pętla indukcyjna na ul. Morskiej // fot ZDiZ

Do dyspozycji rowerzystów są również stacje naprawy rowerów. Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni odpowiada za 21 takich stacji na terenie całego miasta. Każda ze stacji jest wyposażona w narzędzia do drobnych napraw takich jak regulacja przerzutek, ustawienie kierownicy lub siodełka. Do dyspozycji rowerzystów są klucze imbusowe, łyżki do opon, wkrętaki płaskie i krzyżowe, klucze nastawne czy pompka. Zauważone uszkodzenia, usterki lub brak narzędzi należy zgłaszać do Zarządu Dróg i Zieleni.

Siatka połączeń rowerowych w Gdyni jest cały czas rozbudowywana. Obecnie jest to ponad 70 kilometrów ciągów rowerowych w różnych formach (drogi rowerowe, pasy rowerowe czy ciągi pieszo-rowerowe). Szczególnie urokliwe są trasy leśne, które można zaplanować samodzielnie w oparciu o aplikacje z mapami. Polecamy również specjalny przewodnik rowerowy „Gdynia na dwóch kółkach”, gdzie znajdziemy propozycje jednodniowych wycieczek rowerowych takich jak: pętla Źródło Marii, pętla Karwiny, pętla Pustki Cisowskie, pętla Kolibki, pętla Oksywie czy trasa nadmorska.

 • ikonaOpublikowano: 14.09.2022 08:40
 • ikona

  Autor: Magdalena Wojtkiewicz (m.wojtkiewicz@zdiz.gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 14.09.2022 09:25
 • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona