Uwaga! W sobotę PKO Gdynia Półmaraton. Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
Gdynia Mobilna

Tymczasowy buspas na ul. płk. Dąbka

Odcinek buspasa na ul. płk. Dąbka, mapa poglądowa

Tymczasowy buspas na ul. płk. Dąbka będzie obowiązywać na odcinku od ronda na Pogórzu Górnym do wysokości wjazdu/wyjazdu z niedawno wybudowanego marketu (w kierunku ul. Derdowskiego) // UM Gdyni

Na ul. płk. Dąbka – na odcinku od ronda na Pogórzu Górnym do wyjazdu z niedawno wybudowanego marketu – zostanie uruchomiony tymczasowy buspas. Będzie on obowiązywać od godz. 6.00 do godz. 9.00 w dni powszednie. Stosowne oznakowanie pojawi się w połowie przyszłego tygodnia.


W Gdyni dbamy o spełnianie potrzeb transportowych wszystkich mieszkańców. Szczególnie w tak trudnym czasie, kiedy realizowane są inwestycje, które generują lokalne i czasowe trudności, muszą być podejmowane decyzje, które zapewnią możliwość przemieszczania się na codziennych trasach w możliwie najkrótszym czasie.

- Celem uruchomienia tymczasowego buspasa przy ul. płk. Dąbka jest przede wszystkim wsparcie dla komunikacji publicznej. Chcemy aby część przestrzeni drogowej w określonych godzinach była zarezerwowana dla autobusów i trolejbusów. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownicy komunikacji miejskiej zaoszczędzą cenne minuty – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Rozwiązanie jest niezbędnym kompromisem. Transport zbiorowy jest najlepszą alternatywą w codziennych podróżach, umożliwia przejazd największej liczbie osób. To również dodatkowa zachęta dla osób, dla których tempo podróży ma decydujące znaczenie. Niestety, dane Zarządu Komunikacji Miejskiej, wykazują, że na najbardziej newralgicznych odcinkach dróg, w godzinach szczytu porannego i popołudniowego autobusy w każdym kursie tracą nawet kilkanaście minut względem rozkładu jazdy. To właśnie na bazie danych z ZKM Gdynia wskazane zostały odcinki tymczasowych buspasów.

- Buspas na ul. płk. Dąbka będzie obowiązywać w dni robocze, w godzinach 06:00-09:00. Rozwiązanie ma skrócić czas przejazdu pojazdów komunikacji miejskiej i poprawić punktualność względem rozkładów jazdy. Należy zaznaczyć, że w pozostałych godzinach oraz w weekendy kierowcy jadący w kieunku ul. Derdowskiego będą korzystać z obu pasów ul. płk. Dąbka - mówi Michał Felon, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Tymczasowy buspas ma na celu priorytet transportu zbiorowego. Podobne rozwiązanie zostało wprowadzone na ul. Wielkopolskiej. Buspas funkcjonuje na odcinku ul. Wielkopolskiej od ul. Gedymina do ul. Strzelców od poniedziałku do piątku, w godzinach 15:00-18:00.

Montaż oznakowania pionowego i poziomego na ul. płk. Dąbka rozpocznie się w poniedziałek 17 października. Jeśli pozwolą na to warunki pogodowe (kluczowe przy oznakowaniu poziomym), tymczasowy buspas zacznie obowiązywać w czwartek 20 października o godzinie 06:00.

  • ikonaOpublikowano: 11.10.2022 12:40
  • ikona

    Autor: Magdalena Wojtkiewicz (m.wojtkiewicz@zdiz.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.10.2022 16:18
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona