Uwaga! W sobotę PKO Gdynia Półmaraton. Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
Gdynia Mobilna

W drodze do szkoły hulajmy z głową

Pamiętajmy, że w drodze do szkoły najważniejsze jest bezpieczeństwo // mat. prasowe GCS

Pamiętajmy, że w drodze do szkoły najważniejsze jest bezpieczeństwo // mat. prasowe GCS

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Korzystając ze sprzyjającej pogody, wielu uczniów jeździ do szkoły rowerem lub e-hulajnogą. Wybierając ten środek transportu, trzeba pamiętać, aby zachować ostrożność i przestrzegać obowiązujących zasad bezpieczeństwa. O czym warto wiedzieć?

 
W nowym roku szkolnym warto przypomnieć sobie kilka ważnych zasad bezpieczeństwa, które obowiązują wszystkich użytkowników rowerów i e-hulajnóg. O czym trzeba pamiętać?
 
Grafika: Jedziesz hulajnogą? Korzystaj z drogi rowerowej lub pasa dla rowerów. Parkuj hulajnogę na wyznaczonych parkingach lub tak, aby nie utrudniała ruchu. Na chodniku poruszaj się z prędkością zbliżoną do pieszego. Na chodniku piesi mają pierwszeństwo. Jedna hulajnoga = jedna osoba // mat. prasowe GCS
Przemieszczając się na e-hulajnodze warto wiedzieć, że:

  • w pierwszej kolejności należy korzystać z drogi rowerowej lub pasa dla rowerów,
  • na chodniku obowiązuje nakaz jazdy z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
  • na drogach dla pieszych obowiązkowo ustępujemy pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniamy mu ruchu,
  • hulajnoga służy do jazdy jednoosobowej.
Poza tym użytkownik hulajnogi powinien zadbać o to, aby po podróży nie porzucać jej byle gdzie, ponieważ taka sytuacja stanowi zagrożenie dla innych. Natomiast warto skorzystać z wyznaczonych parkingów lub pozostawić środek transportu w innym bezpiecznym miejscu.

Rowerem do szkoły

Grafika przedstawiająca mijających się na bulwarze przy gdyńskich rybkach rowerzystów: kobitę na rowerze cargo z dwójką dzieci i chłopca // mat. prasowe GCS

Jazda na rowerze nie tylko sprawia dzieciom masę frajdy, ale również wspomaga ich rozwój. To także środek transportu przyjazny środowisku, a do tego szybki.

Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo, dlatego przed pierwszą podróżą warto sprawdzić i odpowiednio przygotować pojazd młodego rowerzysty oraz zaplanować mu odpowiednią trasę do szkoły. Pamiętajmy również o kasku, który z pewnością się przyda podczas upadku.

Przy okazji przypomnijmy o gdyńskiej książeczce „Bezpiecznie w drodze do szkoły”. To pokaźne kompendium wiedzy i niezbędnik każdego rowerzysty, który miłośnicy wiatru we włosach powinni przestudiować przed wyruszeniem na pierwszą jazdę. W broszurze poruszone są takie pojęcia jak np.: wyposażenie roweru, bezpieczeństwo, przygotowanie do jazdy czy pierwsza pomoc przedmedyczna. Wszystkie treści zostały przedstawione w przyjazny i łatwy do przyswojenia sposób.

Książeczka oraz film są materiałami wspierającymi projekty realizowane przez Gdyńskie Centrum Sportu. Są uniwersalnymi narzędziami, które mogą być używane przez nauczycieli czy rodziców, którzy chcą w prosty sposób wprowadzić pociechy w sferę bezpiecznego poruszania się. Materiały można pobrać ze strony www.gdyniasport.pl.

  • ikonaOpublikowano: 02.09.2022 10:49
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.09.2022 16:06
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także