Gdynia Mobilna

Zwiększamy liczbę pasażerów w ZKM

Zwiększony limit pasażerów w ZKM Gdynia

Zwiększony limit pasażerów w ZKM Gdynia

Od poniedziałku 1 czerwca limit pasażerów w pojazdach ZKM Gdynia wzrasta z 30% nominalnej liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących do 50%. Pozwala na to opublikowane w sobotę 30 maja rozporządzenie rządu.
 
Oznacza to, że w standardowym, 12-metrowym autobusie lub trolejbusie będą mogły podróżować średnio 43 osoby, a nie 26 jak do tej pory. Natomiast do „przegubowca” będzie mogło wejść w sumie 73 pasażerów zamiast 44. Nadal pozostaje jednak połowa wolnych miejsc siedzących.
 
Ustawodawca dał organizatorowi transportu możliwość wyboru pomiędzy 100% liczby miejsc siedzących w pojeździe, a 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
 
- W Gdyni, kierując się koniecznością zapewnienia odpowiedniego dystansu pomiędzy osobami podróżującymi oraz komfortu jazdy, wybraliśmy to drugie rozwiązanie – jako zdecydowanie bezpieczniejsze dla naszych pasażerów – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
 
W związku z powyższym, od 1 czerwca wszystkie pojazdy gdyńskiej komunikacji miejskiej sukcesywnie oznaczane będą dwoma rodzajami plakatów informujących o nowych limitach liczby pasażerów.
 
Na każdych drzwiach pojazdu (z wyjątkiem pierwszych) umieszczone zostaną plakaty w formacie A4 z grafiką symbolizującą obydwie nowe zasady (50% liczby wszystkich miejsc i połowa miejsc siedzących nadal wolna).

 
Z kolei na szybie naprzeciw drugich drzwi umieszczony będzie plakat w formacie A2, szerzej informujący o zasadach bezpieczeństwa przy korzystaniu z komunikacji miejskiej.

 
W dalszym ciągu na co drugim siedzeniu eksponuje się plakaty informujące o wyłączeniu danego siedzenia z użytku – w formacie A4.

Fot. Magdalena Czernek

  • ikonaOpublikowano: 30.05.2020 15:02
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.05.2020 15:56
  • ikonaZmodyfikował: Przemysław Kozłowski
ikona