Kultura

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych już za tydzień

FPFF rusza od 18 września. Na zdj. (od prawej): dyrektor FPFF Leszek Kopeć, wiceprezydentka Katarzyna Gruszecka-Spychała, dyrektor artystyczna FPFF Joanna Łapińska i prowadząca konferencję – Krystyna Weiher-Sitkiewicz, fot. Magdalena Czernek

FPFF rusza od 18 września. Na zdj. (od prawej): dyrektor FPFF Leszek Kopeć, wiceprezydentka Katarzyna Gruszecka-Spychała, dyrektor artystyczna FPFF Joanna Łapińska i prowadząca konferencję – Krystyna Weiher-Sitkiewicz, fot. Magdalena Czernek

W poniedziałek, 11 września w Gdyńskim Centrum Filmowym odbyła się konferencja 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W spotkaniu uczestniczyli: wiceprezydentka Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała, dyrektor festiwalu Leszek Kopeć i dyrektor artystyczna festiwalu – Joanna Łapińska. Wielkie święto polskiego filmu rozpocznie się w Gdyni 18 września i potrwa sześć dni.


 
Święto polskiej kinematografii zbliża się wielkimi krokami. 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych wystartuje w Gdyni w poniedziałek, 18 września. Przez sześć dni w Mieście Filmu UNESCO będzie można poczuć magię ekranu i spotkać się z twórcami rodzimej kinematografii. Bo w końcu „Gdynia kocha film, film kocha Gdynię”  i o tym wiadomo nie od dziś.

O szczegółach festiwalu oraz o tym, na co mogą liczyć jego uczestnicy, opowiedzieli goście konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek, 11 września w Gdyńskim Centrum Filmowym. Wzięli w niej udział: Katarzyna Gruszecka-Spychała – wiceprezydentka Gdyni, Leszek Kopeć – dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz Joanna Łapińska – dyrektor artystyczna Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.


– Festiwal to święto sztuki filmowej, ale także święto Gdyni, bo to jedna z najważniejszych imprez kulturalnych, jakie mają miejsce w naszym mieście, która dostarcza mnóstwa wrażeń mieszkańcom i turystom. Niektórzy szukają doznań czysto artystycznych i poświęcają się oglądaniu filmów przez całą dobę, po tygodniu potrzebując poważnej regeneracji. Inni kochają podglądać gwiazdy na czerwonym dywanie. Jeszcze inni korzystają z oferty przewidzianej specjalnie dla dzieci, ale niewątpliwie każdy znajduje coś dla siebie, a przy okazji może czuć dumę z tego, że ten najważniejszy polski festiwal filmowy odbywa się właśnie w Gdyni – mói Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydenta Gdyni. 

Jednym z głównym punktów konferencji było omówienie tegorocznego programu festiwalu – kategorii i sekcji konkursowych, pozakonkursowych, nowości, a także wydarzeń towarzyszących. Poznaliśmy również składy tegorocznych jury. I – jak mówi dyrektor artystyczna festiwalu –  tegoroczną edycję znakomicie określa słowo różnorodność.
– Różnorodność to rzeczywiście jest bardzo dobre słowo opisujące to, co nasi widzowie znajdą w programie. I mówimy tutaj zarówno o różnorodności stylistycznej – zobaczą państwo bardzo różne odcienie polskiego kina, zarówno te filmy adresowane do szerszej publiczności, bawiące się gatunkami, idące bardziej w stronę kina komercyjnego, jak i niezwykle osobiste, intymne historie. Ale też przy okazji słowa różnorodność mówimy o różnorodności tematycznej. Zobaczą państwo współczesne historie, bardziej osobiste, odwołujące się do różnych kwestii, o których na co dzień dyskutujemy, które nas zajmują. I ciekawy wybór kina historycznego. Tutaj naturalnie od razu warto powiedzieć, że kino historyczne samo często komentuje współczesność w tym, co widzą państwo na ekranie i  to także do odnalezienie w tegorocznym programie. Samo kino historyczne tegorocznej edycji jest także niezwykle różnorodne – informuje Joanna Łapińska, dyrektor artystyczna FPFF.     

Konkursy 48. FPFF

Filmy biorące udział w Konkursie Głównym 48. FPFF

W tegorocznym Konkursie Głównym znalazło się aż 16 filmów. Wśród nich są dwa pełnometrażowe debiuty reżyserskie i pięć drugich filmów reżyserów. O tym, kto wygra w tej rywalizacji, zdecyduje jury w składzie: Filip Bajon (przewodniczący), Dorota Pomykała, Magdalena Chowańska, Marcin Masecki, Janusz Gauer, Kasia Sarnowska i Kasia Walicka-Maimone.

Z kolei w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych zobaczymy 4 filmy. W tej sekcji najlepsze dzieło wyłoni jury w składzie: Jan P. Matuszyński (przewodniczący jury), Krzysztof Terej i Kaja Krawczyk-Wnuk.

W tym roku do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowało się 25 produkcji. W tej kategorii oceniać będzie jury w składzie: Agnieszka Dziedzic (przewodnicząca jury), Olga Bołądź i Michał Szcześniak.

Sekcje pozakonkursowe


W programie festiwalu nie mogło również zabraknąć sekcji pozakonkursowych. Wśród nich pojawi się m.in. „Polonica”, „Filmy z Gdyni”, „Dokument w Gdyni”, nowy cykl „Mistrzowska Piątka”, „Czysta Klasyka” czy „Pokaz Laureata Platynowych Lwów”.

Będziemy również celebrować „100-lecie urodzin Waleriana Borowczyka” pokazem jego filmu „Dzieje grzechu” z 1975 roku. A kolejna sekcja „50 lat później” wprowadzi nas w obchody 50. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, która odbędzie się już za dwa lata. Po pięćdziesięciu latach od premiery zobaczymy w niej film „Wniebowzięci” Andrzeja Kondratiuka z niezapomnianym duetem Himilsbach – Maklakiewicz.

Tradycyjnie pojawi się też „Gdynia Dzieciom” i już po raz drugi konkurs o nagrodę Złote Lwiątka im. Janusza Korczaka. Statuetkę zaprojektowali młodzi artyści. Poza tym decyzję, do kogo ona trafi, również podejmie dziecięce jury.

Wydarzenia towarzyszące


W tym roku również odbędzie się „Gdynia Industry” – program paneli dyskusyjnych, konsultacji oraz spotkań networkingowych skierowany do przedstawicieli branży filmowej.

Pełną listę wydarzeń towarzyszących 48. edycji festiwalu znajdziemy na stronie FPFF.  

Film otwarcia


Filmem otwarcia 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych będzie „Doppelgänger. Sobowtór” w reżyserii Jana Holoubka.

Film przenosi widzów w czas przełomu lat 70-tych i 80-tych, a jego akcja rozgrywa się po dwóch stronach żelaznej kurtyny równocześnie. Hans żyje w tętniącym życiem Strasburgu, korzystając z możliwości, jakie daje Zachód. Wtapia się w lokalną społeczność, jednocześnie prowadząc działalność szpiegowską. Bitner mieszka z rodziną w Gdańsku, pracuje w stoczni.

Pozornie obu mężczyzn nic nie łączy, jednak przeszłość skrywa tajemnicę, która postawi ich przed koniecznością zmierzenia się z własnymi słabościami i namiętnościami. Obaj staną przed pytaniem dotyczącym swojej tożsamości.


Nagroda za całokształt twórczości

Allan Starski zdobywcą Platynowych Lwów 48. FPFF


Wiemy też, kto otrzyma tegoroczne Platynowe Lwy. Trafią one w ręce wybitnego scenografa Allana Starskiego, znanego m.in. z filmów „Lista Schindlera”, „Pianista” czy „Pan Tadeusz”.

Festiwal w zgodzie z ekologią


Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, podobnie jak inne wydarzenia o tak dużej skali, generuje ślad węglowy. Dlatego organizatorom zależy na tym, aby go minimalizować i systematycznie wprowadzają ekologiczne rozwiązania, które mają uczynić gdyńskie wydarzenie bardziej zielonym.

Co w związku z tym robią?

  • ograniczają znaczną ilość plastiku. W każdym z festiwalowych obiektów znajdziemy dystrybutor  z darmową wodą pitną od PEWIK-u Gdynia. Organizatorzy gorąco zachęcają do zabierania swoich butelek na napoje. Jeżeli takiej butelki zapomnimy lub jej nie posiadamy, z pomocą przychodzi Energa Obrót, dzięki której w tegorocznych pakietach festiwalowych znajdziemy wielorazowe bidony.
  • dbają o zdrowsze dla planety jedzenie. Stały partner kawowy FPFF Julius Meinl w tym roku uświetni imprezę nową eco kawą, która jest bardziej przyjazna dla środowiska. Wolontariusze pracujący przy festiwalu dostaną posiłki, które nie wygenerują ani grama plastiku. Zupy z Soupсulture.pl podawane będą w kubeczkach, które można zjeść.
  • specjalnie dla uczestników uruchamiają darmowy transport zbiorowy. Elektryczne autobusy (linia 048) będą kursowały na trasie Gdyńskie Centrum Filmowe/Teatr Muzyczny – Centrum Handlowe Riviera (kino Helios). Linia będzie funkcjonowała w godz. 9.00-22.30 (kursy co 30 minut). Oprócz tego Telewizja Kino Polska (partner główny festiwalu) w trosce o środowisko przygotowała bezpłatne rowery, którymi będzie można kursować po terenie festiwalu. Stacje rowerowe pojawią się: przy Gdyńskim Centrum Filmowym (plac Grunwaldzki 1) i przy wejściu do Centrum Handlowego Riviera (ul. Kazimierza Górskiego 2).
  • przygotowali wielorazowe gadżety. W festiwalowych pakietach znajdziemy wysokiej jakości materiałowe torby od Dr Ireny Eris Cosmetics, które zostaną z nami na lata. W tym roku organizatorzy zachęcają też do zabierania ze sobą własnych smyczek, które być może zalegają nam w szufadach – dajmy im drugie życie.
  • odchodzą od wszelkich form wydruku na papierze. Program festiwalu znajdziemy w aplikacji mobilnej oraz na stronie wydarzenia. Przez internet można też rezerwować miejsca na poszczególne seanse, a bilety po prostu ściągnąć na swój telefon komórkowy.
  • posadzili 500 drzew, które zamiast ciętych kwiatów będą symbolicznie wręczać ekipom filmowym. Organizatorzy przygotowali też deklarację środowiskową, w której zobowiązują się do wdrażania i kontynuowania podczas festiwalu eco rozwiązań.

Podczas tegorocznej edycji już po raz drugi zostanie przyznana nagroda Klimatyczny Film. Jej pomysłodawcą i fundatorem jest marka Electrolux, partner główny festiwalu. O nagrodę mogą ubiegać się wszystkie filmy zgłoszone do Konkursu Głównego, Konkursu Filmów Krótkometrażowych i Konkursu Filmów Mikrobudżetowych.

Statuetki oraz nagrody finansowe w wysokości 15 000 zł każda zdobywają filmy, które wdrażają i promują zielone praktyki  na planie zdjęciowym oraz każdym etapie produkcji.

Przypomnijmy, że święto polskiego kina potrwa w Gdyni od 18 do 23 września. Laureatów poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się w sobotę w Teatrze Muzycznym.

Harmonogram 48. FPFF znajdziemy na stronie internetowej www.festiwalgdynia.pl.

Plakat 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

  • ikonaOpublikowano: 11.09.2023 15:45
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.09.2023 11:54
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona

Zobacz także