Kultura

Absolwent GSF nominowany do „Odkryć Empiku”

Grzegorz Mołda (z lewej) na ubiegłorocznym FPFF w Gdyni przyciągał uwagę przede wszystkim swoim pełnometrażowym filmem „Zadra”. Na zdjęciu z odtwórczynią tytułowej roli, Magdaleną Wieczorek, fot. Anna Bobrowska / FPFF

Grzegorz Mołda (z lewej) na ubiegłorocznym FPFF w Gdyni przyciągał uwagę przede wszystkim swoim pełnometrażowym filmem „Zadra”. Na zdjęciu z odtwórczynią tytułowej roli, Magdaleną Wieczorek, fot. Anna Bobrowska / FPFF

Grzegorz Mołda, utalentowany reżyser młodego pokolenia znalazł się w wąskim gronie twórców nominowanych do prestiżowej nagrody „Odkrycia Empiku”. Absolwent Gdyńskiej Szkoły Filmowej w zeszłym roku z przytupem zadebiutował na dużym ekranie, prezentując swoje dwa pełnometrażowe dzieła: dramat „Matecznik” i podszytą rapem „Zadrę”. O tym, czy Mołda sięgnie po statuetkę przekonamy się już 7 lutego.


Kto lepiej wskaże najlepszych i najpopularniejszych twórców kultury w danym roku, jeżeli nie ich odbiorcy, którzy kupują książki, muzykę i filmy? Z takiego założenia wychodzą od lat organizatorzy plebiscytu „Bestsellery Empiku”, w którym nominowanych wskazują swoimi zakupami bezpośrednio sami klienci tej dużej sieci.

Już wkrótce, bo 7 lutego w Warszawie poznamy w ten sposób twórców, którzy w ciągu całego 2022 roku zdobyli największe zaufanie odbiorców – wśród nich, czyli w absolutnym krajowym topie w swojej kategorii znajdziemy jeden gdyński akcent. Grzegorz Mołda, młody reżyser po Gdyńskiej Szkole Filmowej walczy o tytuł „Odkrycia Empiku” - specjalną kategorię zarezerwowaną dla tych, którzy wyróżnili się świeżą wizją artystyczną.Pełnometrażowy debiut i rapowy dramat


To docenienie wyjątkowo owocnego roku, jaki ma za sobą absolwent gdyńskiej „filmówki”. Przypomnijmy, że w 2022 roku Grzegorz Mołda zadebiutował pełnometrażowo na wielkim ekranie, prezentując szerszej publiczności od razu dwie produkcje: utrzymany w klimacie dramatu obyczajowego „Matecznik” oraz utrzymaną w luźniejszej, muzycznej konwencji „Zadrę” z rolami m.in. Magdaleny Wieczorek, Jakuba Gierszała, Magdaleny Różczki czy Margaret oraz tekstami utworów autorstwa rapera Żyto. Obie produkcje zobaczyli widzowie 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni („Zadra” trafi do regularnej dystrybucji kinowej w marcu tego roku).

„Zadra” Grzegorza Mołdy, czyli muzyczna, rapowa opowieść o marzeniach dziewczyny z blokowisk (w tej roli Magdalena Wieczorek - na zdj.), fot. mat. promocyjne dystrybutora
„Zadra” Grzegorza Mołdy, czyli muzyczna, rapowa opowieść o marzeniach dziewczyny z blokowisk (w tej roli Magdalena Wieczorek - na zdj.), fot. mat. promocyjne dystrybutora

Dla samego twórcy podwójny udział w festiwalu (nominacje w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych oraz Konkursie Głównym) miał zresztą szczególne znaczenie – to właśnie w Gdyni, od 2014 do 2016 roku uczył się filmowej sztuki we wspomnianej Gdyńskiej Szkole Filmowej na kierunku „reżyseria”. 29-latek po raz pierwszy zabłysnął w filmowym świecie już w 2017 roku, gdy jego krótkometrażowy „Koniec widzenia” walczył m.in. o słynną Złotą Palmę na festiwalu w Cannes.

Wcześniej był też uczestnikiem ScriptLab 2019 w ramach TorinoFilmLab oraz MFI Script 2 Film Workshop w Grecji 2020. W 2018 roku otrzymał Nagrodę Artystyczną Prezydenta Gdyni, czyli „Galion Gdyński” za debiut artystyczny.

Przypomnijmy, że we wrześniu ubiegłego roku mieliśmy okazję porozmawiać z Grzegorzem Mołdą podczas 47. FPFF w Gdyni, pytając m.in. o jego filmy, które trafiły pod ocenę festiwalowej publiczności.


Grzegorz Mołda w studio Odetchnij w Gdyni podczas 47. FPFF we wrześniu 2022 r.

Nie będzie łatwo. Mocne grono kontrkandydatów


Laureatów wszystkich nagród w ramach „Bestsellerów Empiku” - w tym także statuetek dla autorów i autorek najbardziej poczytnych książek różnych gatunków, najlepiej sprzedających się albumów muzycznych i płyt z filmami – poznamy już tradycyjne podczas wspomnianej gali, która odbędzie się 7 lutego i będzie też transmitowana w telewizji TVN.

Droga do ewentualnego tytułu „Odkrycia Roku” dla Grzegorza Mołdy nie będzie łatwa – wszystkich kandydatów w jego podkategorii „Film” jest łącznie pięciu. Młodemu reżyserowi przyjdzie się mierzyć z takimi twórcami, jak Damian Kocur (autor okrzykniętego jedną z rewelacji ubiegłorocznego FPFF w Gdyni filmu „Chleb i sól”), Łukasz Kowalski (dokument „Lombard”, zwycięzca Millennium Docs Against Gravity), Kamil Krawczycki („Słoń”) czy Tomasz Habowski („Piosenki o miłości”).

Pełna lista nominowanych we wszystkich kategoriach plebiscytu dostępna na stronie empik.com.

  • ikonaOpublikowano: 16.01.2023 09:54
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.01.2023 14:29
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także