Kultura

Depesza kulturalna – weekendowa

Depesza kulturalna weekendowa

Depesza kulturalna weekendowa

Od Tuwima do Kaszubów. A po drodze rozmowy o komiksach, kondycji teatrów i muzeów w czasie pandemii, koncert jazzowy i książki na telefon. Biblioteka Gdynia i Gdynia kulturalna polecają.

Webcomics houseparty 
Webcomics houseparty - nowy panel dyskusyjny na temat komiksu w sieci.
Rozmowy, wymiana doświadczeń, inspiracje, porady w trzech odsłonach dla fanów komiksu, zwłaszcza dla chcących dopiero spróbować swoich sił w tej sztuce.
W odcinku pierwszym udział wezmą:
Katarzyna Witerscheim - autorka komiksów internetowych, znana z takich projektów jak: instagramowy 1995Regi czy zbiór słowiańskich opowieści „Slavonica”.
Karolina "Szarosen" Plewińska z Gdyni, autorka komiksów internetowych i zinów. Jej komiksy to wybuchowa mieszanka beztroskiego koloru oraz ciężkiego, depresyjnego humoru.
Rafał Kołsut - historyk komiksu i filmu animowanego. Specjalizuje się w przemianach narracji obrazkowej w XX wieku. Autor artykułów z zakresu literaturoznawstwa i cartoon studies.
Iskra - twórca smutnych historii, niespełniony archeolog, internetowy antropolog, czasami troll, rzadziej hejter; wreszcie rysownik, komiksiarz i ilustrator. Rysował komiksy do kilku zinów, w tym do swojego debiutanckiego Smutne historie.
Ilona Myszkowska - autorka komiksu internetowego „Chata wuja Freda”, scenarzystka „Barw Biedy” i mangi „Kawaii Scotland”. Wydała kilka rzeczy na papierze – light novel "Kawaii Scotland", 4 edycje kalendarza „Kartki z datami do zapisywania rzeczy”, komiksy „Ślimacze Opowieści”, „Kapitan Szyszko”, „Bieda Apokalipsa” i „iGranie z Gruzem”.
Piątek, 22 maja, godz. 18.00.
Webcomics houseparty

Julian Tuwim dla dzieci 
Julian Tuwim dla dzieci
Aktorzy Teatru Muzycznego w Gdyni interpretują wiersze Juliana Tuwima„O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, „Zosia Samosia”, „Pan Hilary” i inne klasyki.
Julian Tuwim - wiersze

Muzyka dla SPATiFu 
Muzyka dla SPATiFu
Na kolejnym koncercie z cyklu #muzykadlaspatifu wystąpi jazzowy duet Kuba Więcek i Grzegorz Tarwid.
Kuba Więcek – kompozytor, saksofonista, Grzegorz Tarwid – kompozytor, pianista.
#muzykadlaspatifu to seria sobotnich koncertów live prosto ze SPATiFu, klubu który słynie z przełamywania konwencji i gatunków.
Sobota, 23 maja, godz. 19.00.
Muzyka dla SPATiFu

Książka na telefon 
Książka na telefon – akcja wspierająca lokalne księgarnie
Księgarnie stacjonarne to nie tylko sklepy z książkami. W 2019 roku księgarnie zorganizowały co najmniej 1000 bezpłatnych wydarzeń literackich. Lokalne księgarnie stacjonarne to najczęściej małe firmy rodzinne, w przeciwieństwie do sieci większość z nich, ze względu na drastyczny spadek sprzedaży książek, nie przetrwa epidemii. Obecny kryzys dotyka nas wszystkich, ale jeśli planujecie kupić książki, zamówcie je w najbliższym czasie w lokalnych księgarniach.
Z gdyńskich księgarni udział w akcji biorą: Księgarnia Rodzinna Szymelka, KOGA, Vademecum i Muza.
Książka na telefon

Halo Jutro: Muzea i Teatry 
Halo Jutro: Muzea i Teatry
Czy cyfrowe doświadczenie może zastąpić obcowanie ze sztuką "na żywo"? Dla wielu z twórców obiegu kultury czas izolacji to czas nie tylko niepokoju, ale też czas obserwacji, refleksji i analizy. O muzeach i teatrach w czasie pandemii rozmawiają:
Ida Bocian - dyrektorka Teatru Gdynia Główna, aktorka, pisze scenariusze, adaptuje teksty na scenę, reżyseruje. W przeszłości związana z Sopocką Sceną Off de BICZ. Założycielka i prezeska Fundacji „Klinika Kultury”.
Dr Joanna Lisiewicz - entuzjastka edukacji, autorka książki "Milczenie w teatrze Samuela Becketta i Tadeusza Różewicza", nauczycielka i wykładowczyni akademicka, teatrolożka.
Dr Anna Śliwa – historyczka sztuki i literaturoznawczyni, kustosz dyplomowany. Od 2014 roku kieruje Działem Sztuki Muzeum Miasta Gdyni.
Sobota, 23 maja, godz. 19.00.
Halo Jutro: Muzea i Teatry

Z wizytą w Kaszubskim Forum Kultury 
Z wizytą w Kaszubskim Forum Kultury
Andrzej Busler (prezes Gdyńskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego) rozmawia z gośćmi - dr Tomaszem Rembalskim i dr Dariuszem Majkowskim.
Kaszubskie Forum Kultury rozpoczęło swoją działalność w październiku 2016 roku w lokalu przy al. Marszałka Józefa Piłsudskiego 18 w Gdyni. Stanowi kontynuację działającego wcześniej w tym samym miejscu Ośrodka Kultury Kaszubsko-Pomorskiej, który funkcjonował od 2003 roku jako efekt porozumienia między Miastem Gdynią, Miejską Biblioteką Publiczną w Gdyni oraz Gdyńskim Oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Wizyta w Kaszubskim Forum Kultury

  • ikonaOpublikowano: 22.05.2020 12:18
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.05.2020 14:23
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona