Uwaga! Od 10 do 15 czerwca nastąpi przerwa w dostawie ciepła na potrzeby ciepłej wody do 6 dzielnic Gdyni. Szczegóły w komunikacie.
Kultura

Festiwal Reportażu NON-FICTION przenosi się do Gdyni

Festiwal NON FICTION odbędzie się 28-30 czerwca w Gdyni (fot. maciekzygmunt.com)

Festiwal NON FICTION odbędzie się 28-30 czerwca w Gdyni (fot. maciekzygmunt.com)

Po 8 latach spędzonych w Krakowie Festiwal Reportażu NON-FICTION przenosi się do Gdyni. Miasta, które przyjmuje go z otwartością i zaciekawieniem. Nadchodząca 9. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 28-30 czerwca w Muzeum Miasta Gdyni. Tym razem tematem przewodnim będzie „Morze”.

 
NON-FICTION powstał w 2016 roku jako festiwal niezależny od wydawnictw, mediów i instytucji kultury. Do tej pory odbyło się 8 edycji, które uczyniły go jednym z najciekawszych festiwali tematycznych w Polsce. Każda edycja ma swój temat, wokół którego koncentruje się program. Dotychczas były to m.in. „Miasto”, „Władza”, „Dom” czy „Jutro”. W tym roku, ze względu na przeprowadzkę na drugi koniec Polski, tematem będzie „Morze”.

– Będziemy rozmawiać o migracjach i migrantach, pograniczu, kolonializmie, elektrowniach jądrowych, Kaszubach, no i oczywiście o morzu. Temat festiwalu jak zawsze potraktujemy szeroko, jako punkt wyjścia do rozmowy o rozmaitych aspektach współczesnego świata – mówi Szymon Pasaj, pomysłodawca i organizator festiwalu.

Program tegorocznej edycji – także dzięki przenosinom do naszego miasta –  wzbogaci się o pozaliterackie formy reportażu: radio, podcasty czy wystawę fotoreportażu.
– Przykładamy dużą wagę do kwestii związanych z dostępnością działań festiwalowych dla osób ze szczególnymi potrzebami. Muzeum Miasta Gdyni jest pod tym względem rewolucją w stosunku do historycznych budynków w Krakowie, które wcześniej gościły NON-FICTION. Nie rezygnujemy też oczywiście z transmisji na żywo czy tłumaczenia na polski język migowy. Staramy się robić wszystko, by nasze wydarzenia były dostępne dla jak najszerszego grona uczestników – dodaje Marceli Wójcik, członek Stowarzyszenia Re-prezentacje i jeden z producentów festiwalu.

Organizatorzy festiwalu od lat szczególny kładą nacisk na tematy związane z wrażliwością społeczną, różnymi formami wykluczenia, katastrofą ekologiczną, ubóstwem, rynkiem pracy czy gentryfikacją. Od lat także połowę lub więcej osób zaproszonych do dyskusji stanowią kobiety.
– Festiwal nie ma dyrektora, hierarchii ani sztywnej struktury organizacyjnej. Staramy się tworzyć go kolektywnie: wspólnie układamy program, zapraszamy autorów, zajmujemy się logistyką i promocją – dodaje Dorota Skowron, członkini stowarzyszenia i organizacyjny mózg festiwalu.
 
Festiwal NON-FICTION należy do Koalicji Letnich Festiwali Literackich, która dąży do usieciowienia współpracy pomiędzy festiwalami, a także zwiększenia świadomości ekologicznej polskich wydawnictw, przedstawicieli rynku książki, mediów i odbiorców kultury.

Koalicja zrzesza 11 inicjatyw: Miedzianka Po Drodze, Stolica Języka Polskiego, Literacki Sopot, Zakopiański Festiwal Literacki, Patrząc na Wschód, Planeta Izabelin, Festiwal Dzieje Się, Radomska Wiosna Literacka, Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry, Literacki Świdwin oraz Festiwal Reportażu NON-FICTION.

Wzorem lat ubiegłych wszystkie spotkania będą tłumaczone na polski język migowy oraz transmitowane na żywo (z możliwością późniejszego odtworzenia) na facebookowym profilu festiwalu.

Pełen program festiwalu zostanie ogłoszony w drugiej połowie maja. Wszystkie szczegóły będą dostępne na Facebooku oraz stronie internetowej www.nonfiction.pl.

Kiedy?

  • 28-30 czerwca


Gdzie?

  • Muzeum Miasta Gdyni przy ul. Zawiszy Czrnego 1

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Re-prezentacje. Projekt jest współfinansowany ze środków miasta Gdyni. Partnerzy: Live Age, miasto Gdynia, Muzeum Miasta Gdyni Koalicja Letnich Festiwali Literackich.

  • ikonaOpublikowano: 16.04.2024 13:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.04.2024 16:19
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona