Kultura

Gdynia Filmowa 2023: Joanna Łapińska

Studio Gdynia Filmowa, dwie kobiety siedzą w fotelach i rozmawiają, na środku stolik z żółtą dekoracją, w tle plansza z błękitnym tłem i napisem

Joanna Łapińska, dyrektorka artystyczna 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (z prawej) otwiera cykl rozmów w studio Gdyni Filmowej. Rozmowy prowadzi Magdalena Śliżewska z portalu Gdynia.pl (z lewej), fot. Dominika Sobiech

Światła, kamera, akcja! Sięgamy po opinie i przemyślenia osób, które tworzą 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nasze specjalne, festiwalowe studio „Gdynia Filmowa” to rozmowy z aktorami, reżyserami, członkami filmowych ekip i organizatorami wydarzenia, które przybliżą Wam kulisy tego święta polskiego kina. Tegoroczny cykl otwiera wizyta Joanny Łapińskiej, nowej dyrektorki artystycznej FPFF.


Czym byłby festiwal bez gwiazd? Zaledwie wydarzeniem. Za tym, aby Gdynia co roku, we wrześniu na tydzień stawała się bezapelacyjną stolicą polskiego filmu stoją właśnie oni – aktorki, aktorzy, reżyserki i reżyserzy, ale też filmoznawcy, krytycy, producenci, kompozytorzy, operatorzy kamer, montażyści, scenografowie, scenarzyści, organizatorzy i wiele, wiele innych postaci, które przez cały rok artystycznej pracy dokładają swoją „cegiełkę” do kolejnych tytułów trafiających na ekrany. I do serc publiczności, bo to na jej sympatii do rodzimego świata filmu zbudowany jest przecież Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Tegoroczna, już 48. edycja gdyńskiego festiwalu ruszyła – aż do weekendu zamieniamy Gdynię w miasto filmowych fantazji i czerwonych dywanów. Skojarzenia z Hollywood czy słynnym Cannes – jak najbardziej słuszne! Jak poczuć ten klimat? Wystarczy pojawić się choćby w okolicach Gdyńskiego Centrum Filmowego lub Teatru Muzycznego, aby wpaść w sam środek festiwalowych wydarzeń. Oglądajcie filmy, zbierajcie autografy, otwierajcie umysły i delektujcie się końcówką lata oraz dobrym kinem!

Festiwalowe studio. Zapraszamy do oglądania na Gdynia.pl


My z kolei mamy propozycję dla tych, którzy Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni chcą żyć także poza bezpośrednim udziałem w pokazach, spotkaniach z twórcami i wydarzeniach towarzyszących – zachęcamy, wzorem poprzedniej edycji, do śledzenia rozmów w „miejskim” studio pod szyldem Gdynia Filmowa.

To nasza propozycja na bliższe poznanie i wysłuchanie osób, które tworzą festiwal. Do rozmów zapraszamy i będziemy zapraszać różnych członków ekip filmowych (i z Konkursu Głównego, i z pozostałych rywalizacji, znanych i lubianych oraz dopiero zdobywających popularność) oraz organizatorów FPFF. Nasze studio działa w przestrzeni wspomnianego wcześniej Teatru Muzycznego – jednej z głównych „aren” festiwalu. Studio prowadzi Magdalena Śliżewska z portalu Gdynia.pl, oficjalnego serwisu internetowego miasta Gdynia. Zachęcamy do codziennego zaglądania na łamy portalu oraz na oficjalny miejski kanał na YouTube, gdzie regularnie będziemy publikować kolejne odsłony Gdyni Filmowej!

Dziś, u progu 48. edycji święta polskiej kinematografii pora na pierwszą z cyklu rozmów. W naszym studio Joanna Łapińska – kobieca twarz FPFF, czyli nowa dyrektorka artystyczna wydarzenia.
Joanna Łapińska


Joanna Łapińska, siedzi w fotelu, rozmowa w studio, błękitne tło
Joanna Łapińska w studio Gdyni Filmowej, fot. Dominika Sobiech

Doświadczona organizatorka kultury. Filmoznawczyni. Kobieca twarz FPFF. Najważniejsza z kobiet gdyńskiego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Najważniejsza, bo bezpośrednio odpowiedzialna jako dyrektorka artystyczna nie tylko za program i selekcję tegorocznej, 48. edycji filmowego przeglądu w Gdyni, ale i za organizację jego kolejnych odsłon. To od niej będzie w dużej mierze zależało, co czeka widzów w najbliższych latach i w którym kierunku będzie rozwijać się festiwal. W czerwcu tego roku wygrała ministerialny konkurs i zastąpiła w tej roli Tomasza Kolankiewicza, stając się jednocześnie pierwszą kobietą na tym stanowisku w całej kilkudziesięcioletniej historii gdyńskiego FPFF.


Joanna Łapińska jest aktywną członkinią Europejskiej Akademii Filmowej, a od ponad 20 lat zawodowo zajmuje się kinem, organizując festiwale i konsultując projekty filmowe. Od 2002 do 2016 roku była także członkinią Zarządu Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, głównego organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty - pełniła jednocześnie funkcję dyrektora artystycznego tego festiwalu. We wrześniu 2016 roku została z kolei dyrektor programową Festiwalu Transatlantyk, pracowała również jako ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego oraz Łódzkiej Komisji Filmowej. Współpracowała z licznymi festiwalami filmowymi jako jurorka. Prowadziła też warsztaty i uczestniczyła w tematycznych panelach w roli ekspertki.

Nowa dyrektorka artystyczna na co dzień zajmuje się także pracą naukową w obrębie filmoznawstwa i historii kina – jej publikacje pojawiały się na łamach m.in. „Creativity Studies”, „The Polish Journal of Aesthetics”, „Kulturze Popularnej” czy „Pracach Kulturoznawczych”.

Jej związki z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni sięgają dokładnie 2021 roku. Podczas poprzednich dwóch edycji pracowała jako koordynatorka wydarzenia branżowego - Gdynia Industry.

  • ikonaOpublikowano: 18.09.2023 16:31
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.09.2023 10:59
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Zobacz także