Kultura

Gdynia Filmowa 2023: Olga Chajdas

Studio do rozmów, dwie kobiety na fotelach, stolik z żółtą dekoracją, ścianka z logotypem Odkryj nieoczywiste w Gdyni, błękitne tło, sprzęt wideo

Olga Chajdas (na zdjęciu z prawej) odwiedziła we wtorek nasze studio Gdynia Filmowa. Jej najnowsze dzieło, pełnometrażowy film „IMAGO” walczy o Złote Lwy tegorocznego FPFF w Gdyni, fot. Dominika Sobiech

Festiwalowa machina ruszyła na dobre! Gdy organizatorzy przeszli pierwsze próby, pora zwrócić światła na najważniejszych gości – twórców filmowych. Nasze specjalne, festiwalowe studio „Gdynia Filmowa”, które przybliża Wam kulisy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych tym razem gościło Olgę Chajdas – reżyserkę filmu „IMAGO”, który znalazł się w tegorocznym Konkursie Głównym.


48. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych trwa – centrum Gdyni zamieniło się w filmową stolicę kraju! To ten czas w roku, gdy w przestrzeniach gdyńskich kin i instytucji kultury możemy spotkać, a nawet zamienić słowo z największymi postaciami rodzimego przemysłu filmowego: aktorami, reżyserami, producentami, a także innymi członkami ekip, którzy są odpowiedzialni za tytuły wyświetlane na srebrnych ekranach.

Ten klimat po prostu trzeba poczuć! Wystarczy pojawić się choćby na moment w okolicach Gdyńskiego Centrum Filmowego lub Teatru Muzycznego, aby wpaść w sam środek festiwalowych wydarzeń. Oglądajcie filmy, zbierajcie autografy, otwierajcie umysły i delektujcie się końcówką lata oraz dobrym kinem!

Festiwalowe studio. Zapraszamy do oglądania na Gdynia.pl


A my powracamy z naszą propozycją dla tych, którzy Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni chcą żyć także poza bezpośrednim udziałem w pokazach, spotkaniach z twórcami i wydarzeniach towarzyszących. Zachęcamy, wzorem poprzedniej edycji, do śledzenia rozmów w „miejskim” studio pod szyldem Gdynia Filmowa – przez cały czas trwania 48. FPFF!

To nasza propozycja na bliższe poznanie i wysłuchanie osób, które tworzą festiwal. Do rozmów zapraszamy różnych członków ekip filmowych (i z Konkursu Głównego, i z pozostałych rywalizacji, znanych i lubianych oraz dopiero zdobywających popularność) oraz organizatorów FPFF. Nasze studio działa w przestrzeni wspomnianego wcześniej Teatru Muzycznego – jednej z głównych „aren” festiwalu. Studio prowadzi Magdalena Śliżewska z portalu Gdynia.pl, oficjalnego serwisu internetowego miasta Gdynia. Zachęcamy do codziennego zaglądania na łamy portalu oraz na oficjalny miejski kanał na YouTube, gdzie regularnie będziemy publikować kolejne odsłony Gdyni Filmowej!

Dziś, drugiego dnia 48. edycji święta polskiej kinematografii zapraszamy do wysłuchania kolejnej rozmowy – tym razem z perspektywy osoby, która wraz z ekipą niecierpliwie czeka na rozstrzygnięcia Konkursu Głównego i werdykty jurorów. Czy już za kilka dni odbierze laury na scenie Teatru Muzycznego?

W naszym studio Olga Chajdas – reżyserka walczącego w tym roku o Złote Lwy filmu „IMAGO”, który przenosi widzów do ponurej rzeczywistości PRL-u. Buntownicze, muzyczne środowiska Trójmiasta u schyłku władzy ludowej walczą o swoje wartości, a wokół rozpoczyna się ogromny proces zmian. To tło dla rodzinnej historii matki i córki, która skupia się na walce o wolność i wyrażanie siebie. Reżyserka namówiła do obsadzenia kluczowych ról m.in. Lenę Górę, Mateusza Więcławka, Wacława Warchoła czy Michała Balickiego.



Olga Chajdas


Olga Chajdas siedzi na krześle, obok niej leży pies na smyczy, błękitne tło
Olga Chajdas, fot. Dominika Sobiech

Reżyserka teatralna i filmowa. Absolwentka Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. W teatrze debiutowała w 2008 roku, spektaklem Tuvii Tenenboma „Ostatni Żyd w Europie” w Teatrze Na Woli. W kolejnych latach wyreżyserowała „Koza albo kim jest Sylwia?” Edwarda Albee, „Zrób sobie raj”, adaptację książki Mariusza Szczygła, „Branoc Mamo” Marshy Norman.

W telewizji reżyserowała między innymi nagradzaną na świecie „Głęboką wodę” czy serial „Wataha” nagrodzany Nagrodą Polskiej Akademii Filmowej oraz seriale dla Netflix „1983” czy „Krakowskie Potwory”. Zrealizowała krótkometrażowy film “3xMIŁOŚĆ” (Grand Prix na festiwalu “Oddalenia” w Dublinie), oraz „Kobieta budzi się rano” (nagroda za najlepszą reżyserię na festiwalu w Oakland oraz Nagrodę w Kategorii Film Niezależny na Ogólnopolskim Konkursie Filmów Niezależnych).

Jej kinowy debiut pełnometrażowy, „Nina” dostał m.in. główną nagrodę VPRO Big Screen na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie i główną nagrodę w Konkursie Polskich Filmów na Camerimage. Ten sam tytuł został też dobrze przyjęty na gdyńskim Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 2018 roku: Olga Chajdas odbierała m.in. Złoty Pazur za najlepszy film w Konkursie „Inne Spojrzenie”, Nagrodę Specjalną Onetu za Odkrycie Festiwalu i Nagrodę Specjalną od marki dr Irena Eris za „najodważniejsze spojrzenie”.

Nominowana do Paszportów Polityki w kategorii Film w 2018 roku. Wspólnie z Anną Jadowską, Anna Kazejak, Jagodą Szelc i Kasią Adamik zrealizowała pierwszy polski film dla platformy Netflix - „Erotica 2022” (specjalnie wyróżnienie na festiwalu w Ischia). W lipcu 2023 jej film fabularny „Imago”, który znalazł się w tegorocznej selekcji Konkursu Głównego 48. FPFF miał swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlovych Varach zdobywając nagrodę Fipresci (Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej).

Opracowano na podstawie informacji z www.festiwalgdynia.pl oraz bazy FilmPolski.pl.

  • ikonaOpublikowano: 19.09.2023 16:34
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.10.2023 12:24
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Zobacz także