Kultura

Jak spędzić weekend #wGdyni

na zdjęciu molo w Orłowie o zachodzie słońca

Nie może Was tutaj zabraknąć//fot. Magdalena Czech, zdjęcie pochodzi z grupy Gdynia w obiektywie na gdyńskim facebooku

Za tydzień najmłodsi będą mieli swoje wielkie święto, więc zbieramy siły na celebrowanie. Ale i tak w ten weekend nikt nie będzie się nudził. Sporo będzie działo się w kinie i teatrze, ale też w przestrzeni miasta. Nie może Was tutaj zabraknąć.


Zobacz to, co najlepsze, w Teatrze Miejskim

Teatr Miejski w Gdyni (ul. Bema 26) zaprasza:

 • 26 maja na „Boga mordu” Yasminy Rezy w reż. Tomasza Mana.
  Czarna komedia małżeńska, pełna ostrych i dowcipnych dialogów. Konflikt między dziećmi jako pretekst do rodzinno-towarzyskiej „rzezi”. Oto niewinna wymiana zdań w galopującym tempie przeradza się w spór, w którym bohaterów opętuje tytułowy „bóg mordu”.
 • 27 i 28 maja na „Arszenik i stare koronki” Josepha Kesselringa w reż. Krzysztofa Babickiego.
  Lata 40., stary dom na Brooklynie, czarujące i gościnne siostry Brewster, ich nietuzinkowi bratankowie, wiekowy pastor, jego wyjątkowo elegancka córka oraz skrzynia pod oknem.

Więcej informacji i bilety na stronie: www.teatrgombrowicza.art.pl.


Wstąp do Teatru Gdynia Główna

Teatr Gdynia Główna zaprasza:

 • 27 maja godz. 18.00 „Ósmy. Trzeci” w reż. Kuby Zubrzyckiego. Obsada: Magdalena Bednarek, Edyta Janusz-Ehrlich, Małgorzata Polakowska, Magdalena Smuk, Piotr Srebrowski.
  W Dzień Kobiet 2015 roku czternastoletnia gdańszczanka, popełniła samobójstwo. Okazało się, że dzień przed śmiercią spotkała się z pewnym mężczyzną. Po apelu w mediach społecznościowych do jej matki zaczęły zgłaszać się inne kobiety, które w przeszłości zostały skrzywdzone przez tego samego człowieka. Ósmy Trzeci to historia o odwadze kobiet, które dały początek potężnym zmianom w Trójmieście. Po spektaklu odbędzie się rozmowa z widzami i zaproszonymi gośćmi.
  Bilety: 40/45 zł.
 • 28 maja godz. 12.00 na Stację bajek: „Tajemnica Króla Wysp Hebanowych” wg Klechd Sezamowych Bolesława Leśmiana, reż. Ewa Ignaczak, obsada: Anna Bochnak-Fryc, Jacek Panek, Filip Wójcik.
  Król Wysp Hebanowych to dobry, ale nieszczęśliwy władca, który za sprawą złych czarów skazany jest na marne życie w zaklętym pałacu. Jego losem kieruje niecna czarownica. Na szczęście na ich drodze staje odważny i szlachetny Sułtan. Czy wystarczy mu sił, aby zdjąć z Króla Wysp Hebanowych ciążącą klątwę i przezwyciężyć zło w sercu Chryzeidy?
  Bilety: 40 zł.

Bilety na stronie: teatrgdyniaglowna.pl lub facebook.com/teatrgdyniaglowna.

Konsulat Kultury zaprasza

Gdyńskie Centrum Kultury (ul. Jana z Kolna 25) zaprasza:

 • 26.05 o godz. 19.00 na „Mamy problem. Monodram macierzyński” Magdaleny Bochan-Jachimek. O pierwszych miesiącach macierzyństwa i związanym z nim emocjonalnym rollercoasterze opowiada ten spektakl. Jest śmieszny, straszny i wzruszający – tak jak to w prawdziwym życiu bywa. Bilety: 40 zł.
 • 27.05 o godz. 10.00 na Artystyczny Klub Rodzica dla dzieci w wieku 2-5 lat, w trakcie których mali uczestnicy odkrywają swoje pasje, przy okazji bawiąc się i ucząc. Tym razem w ramach spotkania z Teatrem Magicznych Baniek. Wstęp: 20 zł/opiekunowie bezpłatnie.
 • 27.05 o godz. 15.00 na spotkanie literackie z Łukaszem Orbitowskim w ramach festiwalu Open House Gdynia, które poprowadzi Krzysztof Paciorek! To będzie rozmowa o wszystkim: twórczości, sprawach bieżących, wypaleniu zawodowym, empatii, sytuacji na rynku pisarskim. Będzie też mowa sympatii Orbitowskiego do Gdyni, o ostatniej powieści. Wstęp wolny.

Szczegóły na stronie: www.gck.gdynia.pl.


Pomorski Piknik Energetyczny

W dniach 27-28 maja w godz. 10.00-17.00 na skwerze Arki Gdynia odbędzie się czwarta edycja Pomorskiego Pikniku Energetycznego. W ramach wydarzenia odbędzie się też doroczna akcja „Czyste, Zielone Miasto”, którą wspólnie z Gdynią organizuje Stowarzyszenie Program Czysta Polska.

Dla każdego znajdą się ciekawe atrakcje, m.in. konkursy z nagrodami, prezentacje pomp ciepła, paneli PV czy pojazdów elektrycznych. Straż Miejska przedstawi instruktaż, jak prawidłowo palić w piecach i kominkach, z kolei Centrum Nauki Eksperyment zapewni pokazy naukowe zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych uczestników imprezy.
Podczas wydarzenia będzie można poznać zasady oszczędzania energii elektrycznej, dowiedzieć się o odnawialnych źródłach energii, a także jak korzystać z ekologicznych środków transportu. Dodatkowo w ramach projektu „Czyste, Zielone Miasta” Stowarzyszenia Program Czysta Polska uczestnicy posprzątają plażę i otrzymają sadzonki.
Warto wspomnieć, iż podczas pikniku odbędzie się gra terenowa, w której nagrodami głównymi są dwie hulajnogi elektryczne.
Miasto przygotowuje Strategię Rowerową na lata 2023-2030 i zaprasza do konsultacji mieszkańców. Na pikniku będzie można porozmawiać o tym oraz wypełnić ankietę.

Organizatorem wydarzenia jest Gdynia oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Szczegółowych informacji udziela Biuro ds. Energetyki: ref.energetyki@gdynia.pl.


Science Cafe

Centrum Nauki Experyment (al. Zwycięstwa 96/98) zaprasza 28 maja o godz. 16.00 na spotkanie dla dorosłych z cyklu Science Cafe. Jak działa sztuczna inteligencja. Elektroniczny mózg czy sprytny algorytm? z dr. hab. Piotrem Szczuko.
To okazja, aby przekonać się, jak technologia zmienia świat i jakie możliwości niesie jej wykorzystanie w biznesie i nauce.
Bilety: 20 zł | 10 zł z Kartą Gdynia Senior plus | dostępne na experyment.gdynia.pl lub w kasach.Piknik ze strażakami na Chwarznie-Wiczlinie

28 maja na Chwarznie-Wiczlinie po raz kolejny odbędzie się piknik rodzinny z grami dla najmłodszych i pokazami Straży Pożarnej oraz sąsiedzką wymianą. Start o godz. 11.00 na polanie piknikowej za komisariatem Policji, przy ul. Staniszewskiego 1A, wstęp wolny.
Mieszkańcy mogą liczyć na dużą dawkę emocji, a także edukacji i zabawy. Punktualnie o godz. 12.00 na polanę piknikową wjedzie Ochotnicza Straż Pożarna Wiczlino ze swoimi wozami strażackimi i całym ekwipunkiem. Strażacy zaprezentują swoje umiejętności oraz sprzęt, nie zabraknie także pokazów edukacyjnych. Na najmłodszych czekać będą dmuchańce, animacje oraz gry i zabawy, starsi odnajdą się strefach klimatycznych, nie zabraknie sąsiedzkiego grillowania i strefy gastronomicznej. W czasie trwania pikniku wydzielona zostanie strefa na sąsiedzką wyprzedaż, do której organizatorzy szczególnie zapraszają najmłodszych przedsiębiorców, można przynieść domowe „skarby” i wystawić je na sprzedaż.

Wydarzenie organizowane jest przez Gdyńskie Centrum Sportu i Radę Dzielnicy Chwarzno-Wiczlino w ramach projektów z Budżetu Obywatelskiego Gdynia.Spędź czas w Kulturalnym Orłowie

Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa zaprasza na wydarzenia z cyklu Kulturalne Orłowo. To cykl interdyscyplinarnych działań kulturalnych, które odbędą się w przestrzeni Orłowa: warsztaty, wykłady, spacery historyczne, plenery fotograficzne, konkurs fotograficzno-filmowy, konkursy literackie i plastyczne.
Efekty działań i prace artystyczne zaprezentowane zostaną wspólnie podczas wernisażu, który będzie miał formę sąsiedzkiego pikniku artystycznego i aktywności w różnych częściach dzielnicy.

Program na maj:

 • 27 maja w godz. 10.00-14.30 – Familijne warsztaty fotograficzne od podstaw, prowadzenie: Tomek Zerek – sala Art 39 (ul. Orłowska 39);
 • 28 maja o godz. 12.00 – spacer historyczny po Orłowie / Plener fotograficzny – trasa 1 – prowadzenie: Sławomir Kitowski, Towarzystwo Przyjaciół Orłowa; zbiórka: domek Żeromskiego.

Udział jest bezpłatny, ale na wybrane wydarzenia obowiązują zapisy online: biuro@kulturalneorlowo.pl. Wszystkie wydarzenia przeznaczone są dla rodzin z dziećmi 10+.
Pomysłodawcą i organizatorem projektu Kulturalne Orłowo jest Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa, odpowiedzialne m.in. za takie wydarzenia jak Kino Letnie w Orłowie czy Dni Krytyki Filmowej w Gdyni. Partnerami projektu są Rada Dzielnicy Orłowa, Towarzystwo Przyjaciół Orłowa, Sala Kultury Art 39 przy Zespole Szkół Plastycznych, Zespół Szkół Plastycznych, Kino Letnie w Orłowie.
Szczegóły na www.kulturalneorlowo.pl. Projekt współfinansowany ze środków Miasta Gdyni.

 • ikonaOpublikowano: 26.05.2023 09:02
 • ikona

  Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 26.05.2023 10:22
 • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Zobacz także